Ужгородка

Новини Закарпаття

З Нового року алкоголь знову подорожчає

Цьогоріч горілчана галузь  демонструє стагнацію з надходжень податків до бюджету. Буде добре, якщо вона перерахує стільки ж грошей в державну скарбницю, скільки в 2016 році. Це говорить лише про те, що тіньовий ринок зростає шаленими темпами, вважає генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

«Кожного Нового року в нас є традиція – підвищувати ціни на алкоголь. Тому Уряд хоче зробити українцям новорічний подарунок у вигляді підвищення акцизів на алкогольні напої з 1 січня. Цього року такий подарунок ми отримували вже двічі. Ще в липні були запропоновані зміни до Податкового Кодексу, які б дали змогу підвищити ставку акцизного податку на всі види спиртних напоїв на 11% за винятком сухого вина. Чому ставка на натуральне сухе вино складає 1 копійку за літр? Тому що ми беремо приклад з Європи, де таке вино має фактично 0% ставку акцизного податку» — пояснює він.

Україна вже має не те що рівні, а часом навіть вищі акцизні ставки, ніж в Європі. Так, з підвищенням ставки акцизу на пиво у вересні Україна має на 10%, більшу ставку, ніж мінімальна в ЄС. Асоціація постачальників торговельних мереж звернулась до представництва ЄС в Україні з питанням щодо їх позиції з мінімальної роздрібної вартості алкоголю. Судячи з відповіді, в ЄС  взагалі відсутня позиція щодо мінімальних оптових та роздрібних цін на алкоголь в Україні, за винятком положень Угоди про асоціацію, які стосуються цієї теми.

Вважається, що мінімальна роздрібна ціна на алкогольні напої дозволяє боротись з контрафактом.

«Для боротьби з тіньовим ринком потрібно ввести мораторій на зростання акцизів на алкоголь, хоча б на рік. Лише з початку цього року виробництво горілки впало на 20%. Якщо держава зацікавлена в підвищенні надходжень до бюджету та добробуті громадян, то на 2018 рік не потрібно підвищувати акцизи на алкоголь. Уже зараз черга на самогонні апарати становить від 3 до 5 місяців. Тому в разі подальшого подорожчання алкогольних напоїв вона буде лише тільки збільшуватись» — каже Дорошенко.

Зрозуміло, алкоголь в магазинах автоматично дорожчає після кожного разу, як піднімають акцизну ставку та ціну на державний спирт.

«Виробник не може продавати дешевше, навіть якщо він хоче провести акцію та зробити знижки. Але в окремих регіонах Постанову Уряду оскаржують в суді та продають алкоголь за старою мінімальною роздрібною ціною, як це було на Івано-Франківщині в 2016 році. Виробники обходять такі заборони: вкладають гроші під закрутку пляшки, примотують інші товари, як наприклад сік, по 1коп.» — пояснює експерт.

За його даними, з початку 2014 року горілка подорожчала в 2,6 рази. Мінімальна роздрібна ціна на оковиту зросла за 3,5 роки з 30грн. до 80грн, тобто на 167%. Інфляція за цей період становила 92%. Тобто подорожчання найдешевшої горілчаної продукції було в 2 рази більшим за рівень інфляції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору