Ужгородка

Новини Закарпаття

В грудні молоко подешевшає

З Нового року молоко, зібране у домогосподарствах, буде заборонене для реалізації українськими підприємцями. Україна повинна виконати записані в Угоді про асоціацію з ЄС положення про санітарно-гігієнічні норми, що стосуються сировини молока з 1 січня 2018 року.

Відтак, на полицях магазинів повинно залишитись лише три сорти молока – екстра-класу, вищого та першого ґатунку, повідомляють у Мінагрополітики.

Молоко другого сорту найчастіше реалізується «з рук» та не відповідає європейським стандартам. Згідно з умовами асоціації України та ЄС, молокозаводам з початку наступного року заборонено приймати продукт із сільських господарств.

Власники домогосподарств матимуть змогу здавати молоко на спеціальні ферми, які будуть створені у 2018 році. Тут продукт проходитиме серію перевірок та аналізів. У разі позитивних висновків експертів таке молоко буде реалізовано.

Раніше в Мінагрополітики зазначили, що 25% молока на українському ринку – з домогосподарств. Такий продукт проходить слабку перевірку на наявність бактерій, антибіотиків та інших шкідливих речовин, чим може нашкодити здоров’ю громадян.

Щоправда, незважаючи на декларації і угоди, не виключено, що в Україні повністю не відмовляться від несортового молока.

«Цією відмовою ми відріжемо такий соціально важливий шар, як населення в селах. Сьогодні молоко для селян ‒ це єдине джерело надходження готівки», ‒ вважає голова ради директорів Союзу молочних підприємств України Вадим Чагаровський.

На його думку,  держава повинна підтримати як селян, так й індустріальне виробництво молока. Адже українські «молочники» дуже залежні від світових цін на сировину.

Зниження експорту молочних продуктів у вересні та жовтні вплинули на зниження закупівельних ціна на молоко-сировину, в першу чергу на екстра ґатунок. Про це поінформувала аналітик Асоціації виробників молока (АВМ) Яна Музиченко, пише agronews.ua

Вищий та перший ґатунки, навпаки, дорожчали, точніше «підтягувалися». Тепер розрив між молоком екстра та вищого ґатунку вже не такий сильний.

Загалом переробники опускали ціни для тих операторів, в яких була ціна в 10,30-10,50 грн/кг та не виправдовувала ринкову ситуацію.

Наразі ціна на молоко у світі, за даними IFCN, становить 37,2 дол./100 кг ЕСМ, що на 1,5 дол. нижче ціни вересня.

Ціни на масло, основний експортний продукт для України, також опустилися і обсяг експорту почав падати.

Вартість молока екстра гатунку  в першій половині листопада опустилася на 3 копійки та склала 10,21 грн/кг (з урахуванням ПДВ). У другій половині місяця ціна опустилася до 10,16 грн/кг. Середньомісячна ціна за екстра ґатунок склала 10,18 грн, що на 5 коп. нижче ціни жовтня.

При цьому, подорожчало молоко нижчої якості. Зростання відбулося за рахунок Західних областей. Середньомісячна ціна на вищий гатунок склала 9,41 грн/кг, проти 9,10 у жовтні.

Перший ґатунок піднявся в ціні у першій половині місяця, а в другій був стабільним. Середньомісячна ціна склала 9,06 грн/кг.

Прогнози світових експертів наразі невтішні. Ціни на молочні продукти продовжують падати, як наслідок експорт українських молочних продуктів, буде опускатися надалі. На внутрішнє споживання розраховувати все ж не доводиться. За балансовими розрахунками, за 10 місяців цього року порівняно з минулорічним періодом споживання населенням молочної продукції зменшилося на 7,6 кг, і в середньому, склало 172,7 кг у розрахунку на особу.

Тому в грудні, скоріш за все, очікується подальше зниження ціни на молоко.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору