Грошова боргова яма без кінця і краю: як Україна пережила три економічні кризи

Редакція телеканалу НАШ підготувала матеріал про економічні кризи в Україні.

Зовнішній державний борг України становить ледве не 52 мільярди доларів. За даними Держстату сьогодні кожен українець винен кредиторам майже 36 000 гривень.

Україна вже пережила три економічні кризи: у 1998, 2008 і 2014 роках. Закриття підприємств, масове звільнення працівників, скорочення експорту та відтік іноземного капіталу. У 1998 році майже вдвічі обвалився курс гривні. Наступного року кількість безробітних збільшилася до 1 млн 200 тисяч осіб. За президента Кучми відбулась приватизація найбільших промислових підприємств України та сформувався клас олігархату.

У 2008-2009 роках Україна опинилася у списку однієї з найбільших постраждалих країн Європи. Ціни різко пішли вгору, на 50% зріс курс валюти.

2014-2016 роки в Україні – системна банківська криза. Нацбанк оцінив втрати економіки в 38% ВВП. Кризу також поглибила девальвація гривні.

Економіка країни за 30 років так і не вийшла на рівень 91 року, за цей час сусідні країни подвоїли і навіть потроїли обсяги ВВП.

За 29 років Україна і МВФ уклала майже 10 кредитних угод. Перше масштабне фінансування на майже 2 млрд 200 млн. дол. було ухвалено під час фінансової кризи у 98 році. Пізніше транш збільшили ще на 400 млн грн.

На початку тисячоліття Україна сказала “ні” кредитам. Так тривало до чергової кризи 2008 року. Тоді Київ отримав рекордну на той час позику — 16 млрд 400 млн доларів. Натомість уряд пообіцяв підвищити ціни на газ і електроенергію, закрити слабкі банки, великі — націоналізувати. Восени 2009 року програму заморожують через невиконання зобов’язань.

У 2014 році уряд Арсенія Яценюка і МВФ затверджують нову економічну програму обсягом на 17 млрд доларів. Україна зобов’язалася провести податкову реформу, побороти корупцію, оздоровити енергетичний сектор.

За рік відбулася так звана “реструктуризація Яресько”. Протягом 2015-2019 років Київ мав погасити близько 15 млрд доларів зовнішніх боргів. Грошей не вистачало. Яресько домовилась списати частину боргу і відтермінувати на 3 роки.

У червні цього року МВФ ухвалив Україні 18-ти річну програму Stand-by. За кілька днів Київ отримав перші 2 млрд 100 млн доларів.

“Вперше Україні вдалося добитися, щоб гроші повністю пішли в бюджет країни. Це означає, що кошти не осядуть десь на рахунках банків”, – заявив тоді прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Перед цим програму співпраці з МВФ довелось розблокувати нардепам. Під куполом Ради майже рік тривала “битва” за землю і за банк.

Як повідомляв НАШ раніше, Україна і ще п’ять країн підтримали санкції Євросоюзу проти РФ.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *