Іноземці при відборі суддів та великі зарплати в наглядових радах. Що Україна обміняла на 1,2 млрд євро кредиту ЄС?

Верховна Рада на позачерговій сесії схвалила меморандум про макрофінансову допомогу Україні від Євросоюзу. Незважаючи на гарну назву, йдеться все ж про кредит розміром 1,2 млрд євро, який Україна надають на жорстких умовах і з прив’язкою до програми з МВФ. Що Україна як позичальник пообіцяла ЄС в обмін на борг?

Зміст

  • 1ТТХ кредиту від Євросоюзу
  • 2Реформи, на які підписалася Україна
  • 3Хто і як буде перевіряти

ТТХ кредиту від Євросоюзу

Загальна сума кредиту – 1,2 млрд євро. Видається двома траншами по 600 млн євро. протягом року.

Перший транш Україна отримає після набрання чинності Меморандуму про взаєморозуміння. Його виділяють в тому випадку, якщо кредитна програма з Міжнародним валютним фондом виконується задовільно.

Другий транш -не раніше, ніж через три місяці після першого, в тому випадку, якщо і програма з МВФ йде гладко, і зобов’язання, які Україна бере перед ЄС, виконуються. Це структурні реформи, про які нижче.

Кредит ЄС піде на рахунок Держказначейства в Нацбанку. Його можна використовувати на фінансування бюджету.

Термін погашення кредиту – не більше 15 років.

Ставка, під яку видають кредит, буде залежати від того, під який відсоток ЄС залучить запозичення для його видачі. Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль говорив про 0,125% річних. У ЄС високий кредитний рейтинг і на той момент, коли Україна погоджувала борг, кредитна ставка була такою.

Кредит Україні – це 40% від макрофінансової допомоги десятьом країнам для боротьби з коронавірусом, яку Євросоюз погодив ще в квітні цього року.

Підписанти з боку України – міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Кирило Шевченко. З боку ЄС – віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.

Реформи, на які підписалася Україна

Умову надання першого траншу ми вже вказали – задовільне виконання умов за програмою stand-by МВФ на 5 млрд дол. Її умови Nash.Live вивчав в червні, коли угода була на фінальній стадії.

Умови для другого траншу від ЄС – структурні реформи.

Медичні закупівлі. Всі централізовані закупівлі ліків, засобів індивідуального захисту – через ДП “Медичні закупівлі України” під наглядом незалежної наглядової ради, яка матиме право призначати та звільняти голів ДП. Зазвичай мається на увазі присутність в наглядовій раді іноземців.

Реформа митної та податкової служб. Зараз Митну службу очолює Андрій Павловський (в.о.). Але після закінчення карантину в ЄС наполягають на новому конкурсі на посади керівників двох служб. Також там вимагають тотального впровадження програмних реєстраторів розрахункових операцій.

Судова реформа. Судова реформа – частина умов з кредиту МВФ, а тепер і позики ЄС. Перший варіант судової реформи Володимира Зеленського взимку 2020 р. забракував Конституційний суд. 22 червня Офіс президента подав новий законопроект. Nash.Live розбирав президентські плани, а тому числі й в частині дотримання вимог кредиторів.

У Меморандумі з ЄС зазначено, що повинна бути створена нова Вища кваліфікаційна комісія суддів. Вона відбирає і перевіряє суддівський корпус. ВККС повинні сформувати з міжнародною участю. У президентському законопроекті вона передбачена: до конкурсної комісії з відбору членів ВККС будуть входити три міжнародних експерта. І якщо зараз по законодавству їх пропонують міжнародні організації, які допомагають боротися з корупцією, то по законопроекту будуть, в тому числі, міжнародні організації, які надають Україні міжнародну технічну допомогу. Тобто кредиторам нададуть широку можливість впливати через ВККС на відбір суддів.

Другий нюанс – діяльність Вищої ради правосуддя, що приймає остаточне рішення про відбір суддів, спрямовує подання президенту, курирує дисципліну. Тут бажання ЄС та плани Офісу президента поки що розходяться. У Меморандумі зазначено, що оцінювати і рекомендувати звільнення членів ВРП повинна Комісія з питань етики з міжнародною участю. Вона ж повинна формувати список кандидатів в члени ВРП. Президентський законопроект пропонує прибрати з законодавства положення про Комісію зі доброчесності та етики.

Антикорупційні органи і прокуратура. Нещодавно керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький подав у відставку. Звільнення директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника вже більше півроку – предмет баталій. Меморандум з ЄС вимагає конкурсу на керівні пости в антикорупційні органи деполітизованою відбірковою комісією.

У квітні цього року в Україні представили систему електронного кримінального провадження eCase. Це діджіталізірованний кримінальний процес: можливість для підозрюваних, свідків, представників отримувати документи в електронній формі, для слідчих – доступ до даних, для прокуратури – можливість контролювати і керувати. Пілот і відкрили в першу чергу антикорупційним органам – САП, НАБУ, Вищому антикорупційного суду. ЄС-кредитор вимагає ще й авторизації автономної системи електронного кримінального судочинства саме для антикорупціонерів.

У Меморандумі зазначено закінчення атестації прокурорів на регіональному рівні і запуск атестації на місцевому.

Приватні виконавці. Зараз у виконавчому провадженні задіяні як Державна служба, так і приватні виконавці. Обидві гілки займаються примусовим виконанням рішень судів, але для приватників є обмеження. Зокрема, вони не можуть займатися рішеннями, за якими стягувачами і боржниками є держава, держоргани. Також під забороною конфіскація майна, адмінштрафи.

У Меморандумі кредитори прописали вимогу про те, щоб вирівняти повноваження державних і приватних виконавців при сумі вимог до 100 тис. грн. Тобто дозволити приватникам вибивати державні борги, адміністративні штрафи, а також займатися конфіскацією майна. Також вимагають спростити доступ до професії приватного виконавця. Мабуть, йдеться про більш зрозумілу та просту форму кваліфікаційного іспиту та дисциплінарних стягнень.

Ліквідація податкової поліції. Замість неї в Україні вже кілька років збираються створити новий орган з розслідування фінансових та економічних злочинів. Цієї реформи регулярно вимагають кредитори. Вже був не один законопроект про альтернативу міліції: Бюро фінансових розслідувань, Служба фінансових розслідувань, Національне бюро фінансової безпеки, Фінансова поліція. Назви і функціонал народжувалися в масовому порядку, але не проходили навіть перше читання в парламенті. В ЄС вимагають, щоб законопроект, нарешті, народився і пройшов перше читання до другого траншу кредиту. А в 2021 році новий орган повинен почати роботу.

Ринок газу для населення. Його запустили 1 серпня, після декількох відстрочок. Побутовим споживачам уже не відпускають газ по спецобов’язкам “Нафтогазу”. Але цей режим до 1 травня 2021 р. діє для підприємств ТКЕ. В ЄС дублюють вимогу МВФ скасувати режим ПСО для домогосподарств.

Великі зарплати. У Меморандумі пункт невеликий і присвячений перегляду Кабміном і впровадженню нормативно-правової бази для держпідприємств відповідно до принципів Організації економічного співробітництва і розвитку. Тобто уряд займеться корпоративним управлінням, в першу чергу десяти найбільших держпідприємств. Окремо зазначено, що відбір і винагорода незалежним членам їх наглядових рад теж повинні відповідати зазначеним вище принципам.

Розшифрувати цей пункт неважко. На час карантину верхня планка зарплат, в тому числі і членам наглядових рад, встановлена на рівні 47 тис. грн. Цього, на думку кредитора, замало, і обмеження найближчим часом знімуть.

Питання вже піднімали в червні, і в Раду був поданий законопроект №3708, який змінює держбюджет в частині цієї верхньої планки. Крім членів наглядових рад, максимум 47 тис. грн передбачено на час дії карантину для нардепів, суддів, прокурорів, співробітників НБУ. Розгляд законопроекту перенесли, але під соусом кредиту можуть прийняти на наступній сесії. Він передбачає, що обмеження на рівні десяти мінімалок (станом на 1 січня) діє тільки три місяці. Тобто в квітні, травні і червні. Якщо документ ухвалять у нинішньому вигляді, то доведеться перерахувати зарплати всім топам заднім числом вже мінімум за два місяці: липень і серпень.

Хто і як буде перевіряти

Єврокомісія буде тримати руку на пульсі і моніторити виконання умов. Кредитора цікавлять макроекономічні показники. У тому числі щоквартально про:

  • ВВП;
  • зайнятості та безробіття;
  • державний борг;
  • платіжний баланс.

Щомісяця потрібно звітувати про ставку кредитування, процентні ставки на міжбанку, номінальний обмінний курс, споживчі ціни.

Про те, як Україна дотримується плану реформ, теж будуть повідомляти регулярно. Щокварталу Комісія повинна отримувати звіт про кількість побутових споживачів, які змінили постачальника газу і про середню ціну на газ. Раз на квартал вона буде перевіряти склад наглядових рад десяти підприємств із зазначенням їх винагороди.

Щомісяця Мінфін буде подавати інформацію про кількість та вартість медзакупівель, про кількість нових приватних виконавців і про суми до стягнення приватними і державними виконавцями.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *