Маски на вулиці та алкоголь за графіком. Як країни змінюють правила через другу хвилю коронавірусу?

Україна готується вводити додаткові обмеження в зв’язку з поширенням коронавірусу. Дистанційка в вузах, канікули в школах, штрафні санкції, обмеження на роботу розважальних закладів та закладів громадського харчування. Ще не ясно, чи будуть затверджені вимоги щодо локдауну на рівні урядової постанови. Але Україна – не єдина країна, де вже ввели або готуються до посилення. Nash.Live зібрав дані по найзакритішій державі – Аргентині та за оновленими зовсім недавно локдаунам в Європі.

Зміст

  • 1Ситуація в Україні
  • 2Де найжорсткіший локдаун?
  • 3Європа посилює карантин

Ситуація в Україні

Є кілька цифр, які важливі для оцінки ситуації безпосередньо в Україні та в порівнянні з іншими країнами.

За даними Центру громадського здоров’я, в Україні з 5 по 11 жовтня в середньому проводили по 30,5 тис. тестів на день і позитивність досягла 24,93%. При цьому 30% тестів люди роблять в приватних лабораторіях, а в Києві своїм коштом тестуються більш ніж у 80% випадків. Чому позитивність тестів (відсоток позитивних від загальної кількості проведених) важлива, Nash.Live вже пояснював. У тому випадку, якщо вона вища за 5% – рівень, рекомендований ВООЗ, отже, проводиться недостатня кількість тестів і реальна кількість тих, що заразилися, вища, ніж та, яку показує офіційна статистика.

Кількість нових випадків за добу (середнє за сім днів станом на 10 жовтня) – 4 399, летальних (середнє з 5 по 10 жовтня включно) – 90,35.

Заповнення ліжок для хворих коронавірусною хворобою в лікарнях по країні нерівномірне. Якщо, за даними ЦГЗ, в Дніпропетровську вони заповнені на 22,6% (станом на 10 жовтня, найсвіжіші дані), то в Києві – 62,6%, і вісім лікарень – на 95-113%, вже станом на 12 жовтня.

Де найжорсткіший локдаун?

За Індексом урядової жорсткості реагування на COVID-19, найостанніші дані про Україну – за станом на 28 вересня. Тоді, як зафіксувала організація Our World in Data, яка базується в Оксфордському університеті і діє за його програмою, у нашої країни було 64,35 балів з 100 (100 балів – максимально сувора заборона).

Найбільш поширені заходи з обмеження:

  • вимога залишатися вдома або ізоляція сімей;
  • закриття шкіл і робочих місць;
  • обмеження на міжнародні поїздки

За всіма трьома показниками найсуворіший локдаун зараз в Аргентині – майже 92 бали. Там максимальні вимоги до ізоляції (обов’язково перебувати вдома, за деякими винятками), вихід на роботу заборонений, за винятком представників ключових професій, повністю закриті кордони.

Позитивність тестування в Аргентині зараз становить 65,2%, нових випадків на день – 15 тис. Локдаун триває з 20 березня. За підсумками року економіці прогнозують падіння на 12%. Максимальна жорсткість реагування не привела до зниження динаміки за новими випадками.

Однак смертність від COVID-19 в Аргентині нижча, ніж в країнах не з таким жорстким локдауном. Останні дані – 320,3 летальних випадки на день (середнє за тиждень). Наприклад, в Бразилії середнє за тиждень – 653,3 летальних, в США, де індекс жорсткості реагування близький з українського, – 62 бали, 796,1 летальних.

9 жовтня в Аргентині заявили про нове продовження карантину – до 25 жовтня.

Європа посилює карантин

У Великій Британії готують обмеження на урядовому рівні. Прем’єр-міністр Борис Джонсон заявив, що готуються три заборони. Це закриття пабів, тренажерних залів, казино, букмекерських контор. Йдеться не про заборону всюди, а в деяких регіонах, зокрема, на півночі Англії, де ситуація найбільш критична.

Зараз по регіонах є ряд загальних правил: обов’язкові маски в громадських місцях, великими групами (понад 6-15 осіб) заборонено збиратися навіть на вулиці, заклади закривають о 22.00 або 23.00. Обов’язкове дотримання дистанції від 1 м, що дозволяють в Англії, до суворо 2 м в Шотландії.

Маски в Британії обов’язкові в громадському транспорті, магазинах і супермаркетах, в закладах громадського харчування, поки не їж і не п’єш. В Англії та Шотландії також в банках, музеях, бібліотеках, на пошті, на будівництві

Штрафи за перевищення чисельності групи (якщо це не одна сім’я) – 600 фунтів (22 тис. грн) з подвоєнням за кожне наступне порушення до 6400 фунтів (234,8 тис. грн). Штрафи за не носіння масок – 200 фунтів (7,3 тис. грн) в Англії і 60 фунтів (2,2 тис. грн) в Шотландії, Уельсі та Північній Ірландії.

Штрафують насамперед самих громадян, а не власників приміщень, як запропонував зробити в Україні нардеп, голова комітету з медицини Верховної Ради Михайло Радуцький. Розмір також відчутно нижчий, ніж задекларований у нас. Зараз ст. 44-3 Кодексу про адміністративні правопорушення штраф за порушення протиепідемічних правил і норм становить від одної до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів – від 17 до 34 тис. грн для фізосіб.

До речі

Варто звернути увагу, що через не носіння масок і в інших країнах штрафи не такі високі, як в Україні. Але суворість закону у нас традиційно компенсується необов’язковістю його виконання – з середини весни загалом було виписано близько 30 тис. адмінпротоколів за порушення карантину.

У Великій Британії летальність 49,4 (середнє за сім днів), нових випадків – 9,7 тис., позитивність тестів – 5,4%.

У Франції вимоги щодо закриття закладів вводяться в регіонах, де рівень інфікування перевищує 250 на 1 тис. осіб. Для порівняння, в Україні, за даними ЦГЗ, зараз – 374 (в Києві – 583, у Чернівцях – 794,5, в Харкові – 716,4).

По всій країні заборона збиратися компаніями понад десять осіб, весілля, вечірки, не в будинках, а в закладах, під забороною. Маски обов’язкові у всіх громадських приміщеннях, а в Парижі, Тулузі, Ліоні, Ніцці й на вулиці.

Під егідою уряду було запущено додаток StopCovid France (аналогічні є в Великобританії та Німеччини) для відстеження контактів. Однак запуск виявився провальним – усього 2,6 млн скачувань і безліч видалень і 22 жовтня готується оновлена версія.

У Франції також діє система зонування і масштаби локдауна максимально жорсткі для регіонів з червоним рівнем, а таких більшість. У регіонах з максимальними обмеженнями більше десяти збиратися не можна. 5 жовтня в Парижі були закриті бари і ресторани, з 9 жовтня – в Ліоні, Ліллі, Греноблі.

Через не носіння масок штраф 135 євро (4,5 тис. грн), протягом 15 днів повторно – 1,5 тис. євро (49,9 тис. грн).

До речі, у Франції вартість масок обмежена урядом – хірургічна не може коштувати більше 95 євроцентів (31,6 грн).

Позитивність тестів у Франції – 9,3%, нових випадків – 11,3 тис. (середнє за сім днів), летальних — 67,1.

У Мадриді з 9 жовтня ввели надзвичайний стан на 15 днів. Тобто оголосили заборону на в’їзд і виїзд. Завантаження ресторанів і готелів, а також всіх підприємств – не більше 50% (для підприємств це означає, що тільки половина співробітників може одночасно з’явитися в офіс). Заклади громадського харчування мають закриватися о 23.00, підприємства – о 22.00. Заборонено збиратися більше ніж по шестеро, навіть членам сім’ї. Маски обов’язкові у всіх громадських приміщеннях і транспорті, а в багатьох регіонах Іспанії маски зараз обов’язкові навіть на вулицях.

В Іспанії середня кількість летальних випадків за тиждень – 128,6, нових випадків – 9,5 тис., позитивність тестів – 9,8%.

Кілька днів тому в Італії уряд зобов’язав носити маски, в тому числі і на відкритому повітрі. Зняти її можна тільки якщо поруч нікого немає. Це м’який варіант посилення, а спочатку планувалося носити весь час і скрізь. У тих регіонах, де більше жорстка вимога вже діяла, наприклад, в Лаціо, вона залишиться в силі. Штраф за порушення – від 400 євро (13,3 тис. грн).

Міністр охорони здоров’я Роберто Сперанса також пригрозив подальшими заборонами – на приватні вечірки, можливо, буде введено експрес-тестування в школах.

В Італії позитивність – 4,2%, нові випадки – 3,8 тис., летальність – 24,3.

Посилення 9 жовтня погодили в Німеччині. У Берліні і ще десяти містах, де рівень зараження вищий за 50 на 100 тис., бари і ресторани повинні тепер зачинятись о 23.00, продаж алкоголю в магазинах з цього часу заборонений, ввечері можна збиратися не більше ніж по п’ять осіб.

Кількість нових випадків в Німеччині – 3,3 тис., летальних – 10,1, позитивність – 1,4%.

З 10 жовтня в Польщі ввели вимогу носити маски, в тому числі й на вулиці, в містах, що входять в червону зону робота громадського харчування заборонена з 22.00 до 6.00. З 9 жовтня Центр безпеки уряду розсилає громадянам СМС про перехід регіонів в червону зону.

У Польщі летальність – 52,6, нові випадки – 2,9 тис., позитивність – 8%.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *