Чому “почервоніла” Україна: розбираємо нові умови карантину

Кабмін продовжив карантин до кінця року і переглянув його умови. 13 жовтня це погодили змінами до постанови №641. Розбираємося, як третина країни опинилася в “червоній” епідзоні, чи може місцева влада пом’якшувати обмеження в порівнянні з базовими вимогами і наскільки крок в бік локдауна вплине на економіку.

Зміст

  • 1З “помаранчевої” в “червону”
  • 2Більше обмежень
  • 3Влада і економіка

З “помаранчевої” в “червону”

З 19 жовтня вісім обласних центрів переходять в “червону” зону за рівнем епідемічної небезпеки: Харків, Хмельницький, Чернігів, Чернівці, Полтава, Івано-Франківськ, Суми, Тернопіль. Також карта розширюється за рахунок окремих населених пунктів і районів та в інших областях. Повний список тут. 

На межі, тобто в “помаранчевій” зоні, тепер уже решта облцентрів і Київ.

Перефарбування карти України в червоний колір відбулося після поправок, які 13 жовтня Кабмін вніс до постанови про карантин №641.

До них, підстав для максимального рівня обмежень було дві. Прибирають те, що стримувало найбільше – що в регіоні середній рівень захворюваності (випадків на 100 тис. за два тижні) повинен бути в п’ять і більше разів вищий, ніж в цілому по країні. За даними Центру громадського здоров’я на 12 жовтня по Україні активних випадків на 100 тис. вже 374,3. Перевищення його в п’ять і більше разів вже коректніше порівняти з катастрофою, а не з епідемією.

Після поправок залишилася одна умова: заповненість ковідних ліжок більш ніж на 75%, без урахування дитячих. В цілому ж по країні з 33 379 ковідних ліжок у всіх лікарнях зайнято 14 149 – більше 42%.

Також Кабмін раніше не встановлював базовий рівень захворюваності для районів, обласних центрів і населених пунктів з населенням від 70 тис. осіб для віднесення їх до “червоній” зони. Тепер він з’явився – більше 320 на 100 тис.

Більше обмежень

Після урядового доопрацювання, умови карантину теж змінилися. Регіоном з істотним поширенням коронавірусної хвороби до нього вважався той, де кількість ПЛР-тестів на 100 тис. населення була менше 24. Тепер вимога посилюється – до 48 тестів на 100 тис.

Навіть в регіонах із “зеленим” рівнем встановили заборону на роботу ресторанів, кафе, барів, закусочних, кафетеріїв, буфетів з 22.00 до 7.00. Змінюються вимоги за чисельністю масових заходів:

  • “Зелений” рівень – заборонені масові заходи за участю понад 50 осіб;
  • “Жовтий” рівень – заборонено проведення масових захід за участю більше 30 осіб;
  • “Помаранчевий” рівень – більше 20 осіб.

По “червоному” рівню встановили такі додаткові заборони:

  • приймати відвідувачів в закладах громадського харчування;
  • приймати відвідувачів в ТРЦ і розважальних закладах.

У “червоній” зоні можуть працювати автокінотеатри (звичайні – ні). Учні (вихованці) спеціальних шкіл і навчально-реабілітаційних центрів зможуть їх відвідувати.

Школи, громадське харчування, розважальні заклади, об’єкти розміщення, ринки, торгові точки моніторить Держспоживслужба. Нацполіція і Державна транспортна служба – пасажирські перевезення.

Нагадаємо, що за умовами уряду, пом’якшувати рівень епіднебезпеки можна не раніше, ніж через два тижні після того, як його встановлять. Посилювати – кожні сім днів.

Влада і економіка

За постановою Кабміну, “червона” епідзона – це локдаун, максимально близький до того, який встановили навесні. Але його теж вирішили адаптувати в залежності від регіону і населеного пункту. 15 жовтня Держкомісія з питань ТЕБ та НС дала довгий список винятків для регіонів з максимальною небезпекою. Роботу транспорту не згортають, в частині не забороняють й роботу громадського харчування. Які саме із заборон не вводять в тому чи іншому населеному пункті або районі можна подивитися ось тут. 

Але, передбачаючи рішення Комісії, перший заступник голови Харківської міськадміністрації Ігор Терехов заявив, що громадський транспорт в місті продовжить роботу, ТРЦ (крім розважальних зон), громадське харчування і ринки закривати не хочуть.

Після перегляду умов віднесення до “червоній” зони і з огляду на те, що на її порозі стоїть практично вся “помаранчева”, варто зрозуміти, чиє ж слово важливіше – центральної або місцевої влади?

“Місцевої владі, – відповідає адвокат Ростислав Кравець. – Кабмін ще півроку тому вніс відповідні зміни, щоб зняти з себе відповідальність, і в зв’язку з децентралізацією передав всі ці питання місцевій владі. Їй і комісії з ТЕБ та НС, створені при міськвиконкомах. Вони визначають, які обмеження вводити. Наприклад, є два райони в одній області – в одному “червоний” рівень, в іншому “зелений”. Нам кордон між ними побудувати? На жаль, влада показує нездатність керувати країною. Все, що вона зараз може – перекладати відповідальність і знайшли крайніх – місцеву владу. Тому що потім постане питання про компенсацію. На сьогодні вже є десятки позовів, в тому числі й наш, від адвокатського об’єднання. Я прошу стягнути гроші не тільки з Кабміну, а й з місцевої влади, яка вводила обмеження ще навесні. Зараз же Кабмін скаже: ми дали рекомендації і це ваша місцева комісія заборонила, наприклад, їздити громадському транспорту. Тому, перевізники, звертайтеся до комісії і з неї стягується збиток”.

Якщо місцева влада йде на повний конфлікт з урядовими нормами, уточнює адвокат, важелі впливу на неї у центральної влади знайдуться.

“Представників місцевої влади можуть залучати до кримінальної відповідальності в зв’язку із зараженням. Кримінальним кодексом вона передбачена. Є десятки інших важелів, у вигляді різних субсидій, субвенцій, кредитів, фінансування, які можуть притримувати, заморожувати, – каже Кравець. – Інструментів безліч, але , як показує практика, застосовуватимуть їх вибірково. Там, де місцева влада лояльна центральній, кримінальних справ і закручування гайок не буде”.

Поки що центральна влада подала згладжений варіант обмежень – локдаун не скрізь, не для всіх, з потураннями і поправками. Чи згладить це наслідки для економіки регіонів і країни в цілому? До адаптивного карантину або вже адаптувалися, або доведеться це зробити, констатують експерти.

“Адаптивний карантин – це набагато краще, ніж той жорсткий, який застосували навесні. В принципі, більшість підприємств і громадян пристосувались до нових умов 2020 р., – каже голова Комітету економістів України Андрій Новак. – Якщо не буде повернення до локдауну із закриттям цілих сфер в економіці, 2020 р. якось переживемо. Інше питання, наскільки довго обмеження триватимуть у 2021 р. Мусимо виходити з тих обставин що є: економічна ситуація підпорядкована медичній, а саме пандемії”.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *