“Скаже, що зрадили і продалися”. Чому і як Зеленський може розпустити Раду?

Марафон поправок у законодавство, які мають вивести країну з конституційної кризи, добігає кінця. Президент наполягає на радикальному сценарії: реабілітація визнаних неконституційними статей антикорупційного закону і Кримінального кодексу, розпуск Конституційного суду і формування нового на основі чинного законодавства.

Однак антикорупційний комітет ВР на засіданні 3 листопада схвалив депутатський законопроект. У ньому не передбачено розпуск КСУ, скасовані Судом статті відновлюються, а Кабміну дають два місяці, щоб привести закон про запобігання корупції та КК у відповідність до рішення суддів. Парламентарії також звернулися до складу Суду із закликом подати у відставку.

У порівнянні з пропозицією президента, законопроект парламенту м’який. Хоча і він суперечить Конституції. На це вказали у Головному науково-експертному управлінні ВР: за ст. 152-1 рішення КСУ остаточні, обов’язкові до виконання і не підлягають оскарженню.

Але для парламенту аж ніяк не це може бути головною проблемою. Володимир Зеленський дав зрозуміти, що розглядає ймовірність розпуску ВР. Також оголосив умови:

“Якщо буде політичний колапс, реальний політичний конфлікт. І я побачу, що немає підтримки у Верховній Раді і, перш за все у “Слуг народу”, тому що вони завдяки мені стали депутатами, але вони повинні розуміти відповідальність. Якщо вони підуть в розріз, ми будемо виходити з цієї ситуації навіть таким шляхом”.

Розбираємося, кому вигідний розпуск парламенту і на якій підставі президент може розігнати нинішній склад.

Зміст

  • 1Чи наважиться президент на розпуск ВР?
  • 2Які можуть бути підстави для розпуску?

Чи наважиться президент на розпуск ВР?

Пом’якшити наміри президента міг би ще один парламентський законопроект №4311. У ньому депутати пропонують збільшити кворум КСУ до 17 суддів.

Зараз, згідно із законом про Суд, він повноважний розглядати провадження, якщо в складі 12 суддів. В даний момент з 18 зайняті 15 крісел. Троє суддів ще не призначені. Збільшення кворуму блокує роботу.

Діяльність КСУ описують і норми Конституції, і норми профільного закону. Пропозиція нардепів – поправки саме в закон. Якби вони намагалися змінити конституційні положення, довелося б звернутись за схваленням у КСУ. Тобто шлях тупиковий. Запропонований варіант – обхідний маневр.

Однак президент, мабуть, не просто так подав у Раду свій варіант вирішення конституційної кризи. З тим же ступенем конституційних порушень, які передбачені його законопроектом, він міг розпустити КСУ своїм указом. Проте дав пас парламенту, монопартійній більшості. Політолог Андрій Золотарьов каже, що в цьому є правовий сенс, оскільки ВР – найвищий законодавчий орган. З іншого боку, це солідаризація: президенту потрібно зрозуміти з ним або не з ним депутати.

“Володимир Зеленський прекрасно знає, що всередині монобільшості давно існує помітна і активна фронда щодо нього. Це група скривджених, орієнтованих на Ігоря Коломойського, Андрія Богдана, група Павлюка (група нардепів всередині фракції, центром якої є Ілля Павлюк, – ред.), яка чимось незадоволена останнім часом”, – уточнює Золотарьов.

На ділі виявилося, що активні нардепи не з президентом. Замість того, щоб прийняти м’яч від нього, вони ввели в гру свій. І топ-ім’я в списку авторів альтернативного варіанту виходу з конституційної кризи, ні багато, ні мало, спікер Дмитро Разумков.

“Оскільки ми заходимо в період політико-правових рішень, то цілком можливо, що Володимир Зеленський вийде і заявить, що частина депутатів монобільшості зрадила його і виборців, продалася олігархам і старим політикам, констатує, що монобільшості немає. 30 днів – і він розпускає Раду. Такий варіант можливий, і справа не тільки в Конституційному суді. Одразу після місцевих виборів ми влетіли в період жорсткої політичної турбулентності, яка багатьох викине зі своїх крісел”, – вважає Золотарьов.

“Я не виключаю, що розпуск ВР будуть качати, – каже політичний експерт Тарас Загородній. – Особливо після заяв Зеленського, які нічим не закінчилися. Ти накричав на свою фракцію, всіх лякав кровопролиттям, розпуском. Що в результаті? Нічого. Він показав, що не гравець. За логікою Зеленського, щоб залишитися гравцем, потрібно розпускати парламент. Навіть його фракція йому непідконтрольна. Законопроект Зеленського навіть не поставили на голосування в комітеті. У нашій напівфеодальної країні це означає, що у тебе немає влади. Отже, Зеленському залишається або йти на свавілля і розпускати ВР, але ще незрозуміло як, юридичних підстав немає. Або тебе будуть штовхати або чекай імпічменту. Виходячи з логіки місцевих виборів, ключові гравці будуть вимагати переобрання парламенту. Коли говорять, чому Віктор Медведчук і Юрій Бойко різко почали цього вимагати… Ну, так вони подивилися на свою соціологію. вони отримають фракцію під 120-130 чоловік. Вони качають, тому що розуміють, що для них ситуація дуже непогана. Перевибори цікаві і Петру Порошенку, який повернувся до попередніх показників, і “За майбутнє”, і “Батьківщині”. Нецікаві тільки “слугам”. Щодо Зеленського питання в іншому. Ще півроку тому ходили чутки про створення Блоку Зеленського замість “слуг”. До 20% він може набрати. Але для нього є ризики, тому що можна і 11% набрати. Менше він не набере”.

Які можуть бути підстави для розпуску?

“Не знаю, хто порадив Зеленському так погрожувати депутатам. За логікою, якщо він завтра видає указ, що потрібно розпускати парламент, він заперечується у КСУ. Я уявляю, з якою посмішкою судді будуть писати, що він є неконституційним”, – говорить Загородній.

У Конституції (ст.90) передбачені три підстави, на яких президент може достроково розпустити парламент:

  • протягом 30 днів пленарні засідання не можуть розпочатися;
  • протягом 60 днів після відставки Кабміну не сформовано персональний склад нового уряду;
  • протягом місяця не сформовано коаліцію депутатських фракцій. Коаліція створюється за Конституцією та законом про Регламент ВР. Саме з відсиланням на відсутність коаліції була розпущена ВР минулого скликання.

Якщо вже й завдавати удар по парламенту, то в зв’язку з відсутністю там коаліції. Влітку 2019 р. КСУ виносив рішення про те, що у президента є конституційне право на розпуск ВР. Там зазначили парламентаріям, що вони допустили можливість правової невизначеності і за кілька років своєї каденції не повернули до Регламенту ВР детальний опис коаліційних правил (їх виключили у 2010 році). У тому числі формування і припинення парламентської більшості. Чи не зіграє президент на вже наявному рішенні і за обкатаною схемою?

“Фактури немає, – вважає Загородній. – 250 “піонерів” у фракції, ніхто не вийшов. Як рахувати? Тим більше, що КСУ тепер буде до Зеленського упереджений і буде рахувати склад по головах. Уже не літо 2019 р. Якщо з фракції публічно вийде 30 осіб, тоді можна буде говорити. А поки ні про що”.

Тобто дії з вирахування теж можливі. Наприклад, переконати групу найбільш наближених у ВР вийти з фракції “Слуга народу” і підстави говорити про відсутність коаліції з’являться. Але чи набереться достатньо численна група наближених до гаранта у фракції?

“Президентське ядро розвалилося. Наша країна живе за владним поняттям. Є негласне політичне правило: не віддавати наказ, який не буде виконаний. Коли ти кричав на свою фракцію перед народом і нічого не сталося, навіть найстійкіші прихильники починають сумніватися в здібностях ватажка вести зграю. Це сильно підірвало позиції Зеленського”, – говорить Загородній.

Однак Андрій Золотарьов вважає, що ядро є і його досить, щоб вийти з фракції, зруйнувати коаліцію і дати підстави для розпуску ВР.

“Одні говорять про 100 депутатів, я нараховую близько 180 парламентаріїв, які з президентом, – кажуть політолог. – Найбільш тверезомислячі розуміють, завдяки чому вони потрапили у ВР. І проблеми президента, через нетривалий час, стануть їх проблемами. Сформувати власну політичну перспективу , окремо від Зеленського, вдасться дуже небагатьом”.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *