Привіт, зброє: короткоствол дозволять зберігати, але не носити, а за порушення дадуть 10 років

Короткостволи готуються легалізувати. Але носити їх буде заборонено. За аналогією з автомобілями, власникам потрібно буде отримати посвідчення, техпаспорт, страховий поліс про цивільну відповідальність. Контроль легального обігу зброї замикається на МВС.

Це вже третя спроба Верховної Ради нинішнього скликання ухвалити законодавство про вогнепальну зброю. Перші два проекти були подані восени минулого року, а на початку 2020 року їх відправили на доопрацювання.

Новий законопроект №4335 про обіг цивільної вогнепальної зброї з’явився в Раді 6 листопада. До нього додається ще один – №4336 з більш жорсткими покараннями для власників. Розбираємося в їх умовах.

Зміст

 • 1Яка зброя і кому дозволена?
 • 2Обов’язкові документи
 • 3Реєстр цивільної зброї
 • 4Зберігання та контроль
 • 5Застосування для захисту
 • 6Відповідальність

Яка зброя і кому дозволена?

Так само, як і транспортні засоби, вогнепальна зброя розбивається на категорії.

Категорія
Зброя
Вікові обмеження для власників
Умови для власників

A
Автоматична вогнепальна
Для цивільного обігу заборонена

B
Гладкоствольна короткоствольна (травматична)
З 21 року
Немає медичних протипоказань, немає судимості і протягом року не притягувалися до адміністративної відповідальності за деякими статтями КУпАП. Також якщо не залучалися два і більше разів до адміністративної відповідальності за порушення правил зберігання, перевезення, носіння зброї (ст. 191 КУпАП)

C
Короткоствольна
З 28 років
Крім умов, які висувають до власників зброї категорії В, не менше п’яти років мають в законному використанні цивільну вогнепальну зброю або не менш п’яти років мають посвідчення власника зброї іншої категорії.

D
Довгоствольна гладкоствольна
З 18 років
Немає медичних протипоказань, не мають судимості і протягом року не притягувалися до адміністративної відповідальності за деякими статтями КУпАП.

E
Довгоствольна нарізна і комбінована
З 25 років
Немає медичних протипоказань, не мають судимості і протягом року не притягувалися до адміністративної відповідальності за деякими статтями КУпАП. Також якщо не залучалися два і більше разів до адміністративної відповідальності за порушення правил зберігання, перевезення, носіння зброї (ст. 191 КУпАП).

 Перш ніж придбати зброю, потрібно отримати посвідчення, а для того, щоб його видали вперше, потрібно пройти курси підготовки. Курси – діяльність ліцензійна. Але правила їх роботи, умови, функції в законопроекті не описані. Зауваження про відсутність умов раніше в Головному науково-експертному управлінні ВР вже висували до іншого законопроекту №1222-1, відправленому потім на доопрацювання.

Щоб отримати посвідчення, потрібно подати заяву за місцем проживання або реєстрації в територіальний орган МВС, копію медогляду, паспорту, ІПН. Порядок медогляду законопроектом не визначено. Зазначено, що право на зброю мають лише ті кандидати, хто не має медичних протипоказань.

Кримінальна або адміністративна відповідальність буде підставою для відмови у видачі посвідчення.

Щодо кримінальної відповідальності умови такі, що право на зброю отримають тільки ті, хто притягувався за статтями в розділах V, VII, VIII, X, XI, XVI особливої частини Кримінального кодексу. Для відмови у видачі посвідчення не є підставою порушення виборчих, трудових, особистих прав, правопорушення при господарській діяльності, проти довкілля, безпеки виробництва, безпеки руху та транспорту, з використанням комп’ютерів. Наприклад, угон поїзда або наруга над святинею праву на зброю не перешкоджають.

Підставою відмовити будуть і адміністративні правопорушення: водіння автомобілем при накладених обмеженнях або без прав, дрібне хуліганство, домашнє насильство, порушення в галузі поводження зі зброєю, несплата аліментів, невиконання вимог поліцейського. Всього майже 30 статей Кодексу про адміністративні правопорушення.

Обов’язкові документи

Посвідчення. Перше видається строком на три роки, друге -на п’ять років. У ньому зазначена категорія зброї і можна подати заявку відразу на кілька.

Техпаспорт – він видається на одиницю зброї. Порядок видачі пропише уряд. Але будь-які зміни в зброї (ремонт, поліпшення) передбачають зміни і в техпаспорті. Для цього потрібно звертатися в МВС. Зараз до зброї додається паспорт виробу. Техпаспорт – не синонім для цього документа. Це витяг з реєстру цивільної вогнепальної зброї з ідентифікаційними і класифікаційними ознаками, зазначенням власника.

Договір про страхування цивільної відповідальності. Деталі пропишуть нормативкой Кабміну. Але без чинного поліса припиняється і дія посвідчення.

Всі три документа – задоволення не безкоштовне. Але вартість оформлення буде зрозуміла після підготовки нормативних актів Кабміну.

Реєстр цивільної зброї

МВС буде вести реєстр цивільної зброї. Тоді як в попередніх законопроектах держателем планували зробити Міністерство юстиції.

Що буде собою являти реєстр в законопроекті окреслено широкими мазками. Порядок, ступінь відкритості, структуру, зміст реєстру своєю нормативкою повинен визначити Кабмін.

З положень проекту зрозуміло, що там будуть відомості про посвідчення власника, техпаспорт зброї, страховий поліс, власника зброї, зокрема про залучення його до відповідальності, маркування зброї, ремонт, результати відстрілу.

Використовувати зброю може тільки той, хто внесений в реєстр як власник. Передавати її іншим заборонено.

Зберігання та контроль

Якщо власник зброї не присутній в місці його знаходження, то зберігати потрібно в сейфі. Якщо у власності більше трьох одиниць зброї, сейфа вже недостатньо і потрібно встановлювати охоронну систему. Вимоги і до сейфів, і до систем охорони пропише Кабмін.

Але не рідше ніж раз на три роки умови зберігання перевірятимуть поліцейські. За підсумками нададуть припис про те, що потрібно виправити. У власника буде місяць, щоб поліпшити умови і повідомити про це перевіряючому.

Застосування для захисту

Носіння при собі короткостволу (категорія С) має регулюватися окремим законом. На це є посилання в проекті. Самого ж закону про носіння зараз немає і законопроект також не подано. Уточнення в цій частині дав один з авторів – нардеп від “Слуги народу” Ігор Фріс.

“Згодом, коли ми доведемо суспільству факт, що зброя не є фактором збільшення злочинів, і ми вміємо правильно його застосовувати, впевнено внесу зміни в цей закон з правом на вільне носіння короткоствола”, – пообіцяв він.

Однак у прикінцевих та перехідних положеннях проекту щодо термінів підготовки ще одного закону нічого не сказано, не ясно і скільки років буде потрібно, щоб оцінити, викликала легалізація сплеск злочинності чи ні. Лише зазначено, що поки закону немає, носіння короткостволу заборонене.

Отже, норми застосування короткостволу в разі захисту працюють тільки “на дому”. З натяком, що потім будуть діяти і на вулиці.

 • За законопроектом, можливе використання наявної зброї тільки з метою оборони. Тут важливо пам’ятати, що не власник використовувати її не може.
 • Перш ніж застосувати, потрібно попередити зловмисника. Виняток – затримка загрожує наслідками життю і здоров’ю самого власника зброї та оточуючих.
 • Застосовувати вогнепальну зброю заборонено проти вагітних жінок, людей з ознаками інвалідності, неповнолітніх. Виняток – їх збройний або груповий напад.
 • Не можна використовувати проти військовослужбовців і правоохоронців під час виконання ними обов’язків. Виняток – їх дії є неправомірними.
 • Якщо людина була поранена, той, хто стріляв зобов’язаний зателефонувати до швидкої.
 • Той, хто правомірно використовував зброю не підлягає відповідальності. Збиток буде відшкодовувати порушник.
 • Відповідальність

  Та ж група авторів підготувала зміни до Кримінального кодексу і КУпАП.

  Позбавлення права на володіння цивільною вогнепальною зброєю пропонують зробити видом адміністративної відповідальності і варіантом стягнення. Уже наданого права на зброю можуть позбавити на термін від трьох до п’яти років за порушення порядку використання цього права. Якщо порядок використання права на зброю порушується систематично, то позбавити можуть на десять років.

  Цей вид відповідальності хочуть застосовувати при порушенні низки статей КУпАП. Зокрема, щодо придбання, зберігання, передачі іншим, транспортування.

  Пропонують ввести і нове адміністративне правопорушення: втрата вогнепальної зброї і бойових припасів. Відповідальність – штраф від 3,4 тис. до 6,8 тис. грн.

  Штрафи за інші адміністративні правопорушення, пов’язані з цивільною вогнепальною зброєю, збільшуються в десять разів:

  • продаж довгоствольної гладкоствольної без документів, порушення правил зберігання і транспортування вогнепальної або холодної – від 1 190 до 1 700 грн (зараз від 119 до 170 грн);
  • порушення термінів повідомлення про зміну місця зберігання зброї, який не має перевищувати десять днів (зараз це стаття КУпАП про терміни реєстрації) – від 850 до 1 190 грн (зараз від 85 до 119 грн);
  • порушення порядку придбання газових пістолетів – від 170 до 510 грн (зараз від 17 до 51 грн);
  • порушення використання спецзасобів для самооборони – від 680 до 1 190 грн (зараз від 68 до 119 грн).

  Також депутати хочуть переписати статтю 36 Кримінального кодексу про необхідну оборону.

  Зараз це захист прав та інтересів самої людини, іншої людини, громадських і державних інтересів від посягання. Нардепи уточнюють, що це посягання почалося або безпосередньо загрожує. Щоправда в стресовій ситуації не кожна людина, не має значення, захищається вона пістолетом або палицею, за секунди зорієнтується, що посягання реально загрожує і чи вже почалося воно.

  Зараз перевищення необхідної оборони – це умисне нанесення тяжкої шкоди, яка явно не відповідає тяжкості посягання або обстановці захисту. Нардепи уточнюють, що явно для того, хто захищається, і обстановці, яка склалася в той момент.

  Змінюють умови, при яких кримінальна відповідальність за перевищення меж оборони не загрожує. Зараз це напад озброєної особи. Уточнюють, що озброєної вогнепальною або холодною зброєю. Якщо нападе з битою або коктейлем Молотова, мабуть, застосування зброї та інших засобів захисту буде перевищенням оборони.

  Також зараз не є перевищенням застосування зброї та інших засобів по відношенню до того, хто насильницьким чином проникає в житло або інше приміщення. Останнє слово нардепів не влаштувало, і вони уточнюють, що в житло або інше володіння. Тобто в об’єкт, яким ви володіє на законних підставах і можете це підтвердити. Отже, зупинити спробу увірватися в будинок друзів або родичів, де ви знаходитесь, ви не зможете. Це буде перевищенням необхідних меж оборони.

  Переписують і ст. 263 КК. У ній кримінальна відповідальність за носіння вогнепальної зброї виноситься окремою нормою. Вона передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років. Зараз відповідальність йде одним списком з порушенням порядку придбання, передачі або збуту зброї. Відповідальність в даний момент – від трьох до семи років позбавлення волі.

  Джерело: Наш.live

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *