Ужгородка

Новини Закарпаття

Аграрний бум: прогнози ФАО щодо експортних досягнень України

В 2018 році українських аграріїв чекають досить відчутні експортні перспективи як на ринку країн ЄС так і в Південно-Східному регіоні. Зокрема, Україна витіснить Аргентину з другої позиції в світовому рейтингу експортерів меду, переконаний економіст ФАО Андрій Ярмак.

«Аргентина — багато в чому з причин конкуренції з нами — знижує експорт, а ми дуже швидко нарощуємо», — стверджує економіст.

За його спостереженнями експорт меду буде лише зростати, через збільшення у великих об’ємах кількості пасік по країні. Підприємці зацікавленні в цьому бізнесі. За прогнозом фахівця, збільшення виробництва відбудеться навіть у домогосподарствах, лише за рахунок збільшення кількості бджіл. За його словами, Україні потрібно 5—6 років, щоб наздогнати Китай і вийти на перші позиції в цьому напрямку.

«Чому я вірю в те, що це можливо? Саме тому, що зараз пішов конструктивний обмін інформацією про ефективні технології бджільництва, є величезний прогрес не тільки в кількості вуликів, а й в ефективності медозбору. Також тому, що зараз ми можемо легко подвоїти обсяги збору меду тільки за рахунок наявного соняшнику. Але ми точно, якщо не буде критичних кліматичних умов, отримаємо вищу врожайність соняшнику, а отже — й більше експортуємо олії. Нагадайте мені цей прогноз за рік! Чому важливо бути номером 1? Тому що це репутація, і маркетинг значно спрощується!», — додав Андрій Ярмак.

Він також повний оптимізму щодо експорту вітчизняної малини. В наступному році за прогнозами економіста ФАО, постачання цієї ягоди за кордон зросте на 35-40%. З такими обсягами Україна закріпиться на позиції четвертого найбільшого експортера малини в світі й третього в Європі. До такого результату призвели системні зміни на цьому ринку ще три роки. Експорт малини почав давати високу окупність. Фермери почали покривати свої витрати, бо продавали малину на заморозку по 45 грн/кг. Втім через те що сорти та розмір ягід були неоднорідними, виникали труднощі з формуванням однорідних партій на експорт. Через це закупівельні ціни занижувались.

Окрім малини, Ярмак прогнозує різке збільшення експорту плодоовочевої продукції до країн Південно-Східної Азії, ЄС та Великобританії, початок системних поставок продуктів харчування до Канади в рамках договору про вільну торгівлю, а також стрімкий розвиток виробництва та експорту нішевих культур.

На ринку молочної галузі теж будуть успіхи. Тут через початок системного експорту сирів до країн ЄС зростуть поставки цього продукту. Ще один виток збільшення експорту слід чекати у 2019 році коли, на думку економіста, запрацює кооперативний завод для переробки молока на експорт.

З Нового року розпочнеться створення перших кооперативів з відгодівлі бичків молочних порід до м’ясних кондицій, а також стрімке збільшення експорту і живих тварин, і яловичини.

«Малоймовірно, але дуже хотілося б, щоб було створене хоча б одне підприємство з глибокої обвалки яловичини. Реальніше, що це відбудеться десь в 2019-2020 роках», – каже експерт.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору