GameStop, але не over. Як пічкурі прогнали акул з Волл-стріт

Повстання проти бонз з Волл-стріт і доказ абсурдності фондового ринку – так зараз оцінюють кейс мережі магазинів відеоігор GameStop. Про продаж її акцій напише книгу автор бестселерів Бен Мезріч, а стрімінговий ресурс Netflix зніме фільм. Чи ввійде історія в підручники ще не відомо, але байку про те, як фанати вмираючої торгової мережі покарали ділків фондового ринку на мільярди доларів, обговорює весь світ.

Зміст

  • 1Бичачий настрій проти ведмежої хватки
  • 2Перемога в битві або у війні?

Бичачий настрій проти ведмежої хватки

В Україні, де фондовий ринок існує в основному заради одного інструменту – облігацій внутрішньої державної позики, по ходу розповіді варто уточнювати деякі терміни в цій історії.

У 1984 р. в Америці відкрилася мережа магазинів відеоігор GameStop, акції якої котируються на фондовому ринку. У 2013 р. ціна однієї була 56 доларів, а у 2019 році вже 5 доларів. Роздрібний бізнес з 5 тис. магазинів практично знищила онлайн-торгівля.

Збитий льотчик в процесі падіння – хороша мета для біржових “ведмедів”, тобто гравців на зниження. Один з таких, Melvin Capital, вирішив зашортити, продати в коротку акції GameStop. Суть короткого продажу в тому, що акції займають, наприклад, у довгострокового інвестора, викидають на ринок, збивають ціну, викуповують за зниженою і повертають власнику, маржу поклавши в кишеню.

Гру на пониження з GameStop ще в листопаді минулого року засікли користувачі форуму Reddit. А точніше один – DeepF-ingValue. Безпосередньо він вважав компанію недооціненою. DeepF-ingValue – Кейт Гілл, дипломований фінансовий аналітик, колишній фахівець зі страхування в лайфовою СК, який веде YouTube-канал “Roaring Kitty” (“Галасливе кошеня”).

Що стосується решти форумчан, то чи заграла ностальгія за тим, як в дитинстві ходили в ці магазини або це дійсно було війною поколінь (користувачі мінімум удвічі молодші за керівників воллстрітівських фондів), можливо хтось повірив ще й у заклики засновника виробництва кормів для домашніх тварин Chewy Райана Коена, який порахував, що мережа може скласти конкуренцію Amazon, але вони впряглися у війну з “ведмедями”. Учасники одного лише треду r/wallstreetbets, щоправда численного, почали масово скуповувати опціони (контракти на викуп обумовленої кількості акцій у певний період за певною ціною) на GameStop.

Близько 2,5 млн осіб, така чисельна оцінка біржового флешмобу, вивели акції GameStop в стратосферу, і до кінця січня про запаморочливий зліт вже говорив весь світ. 25 січня акції котирувалися по 159 дол., 1 лютого – 300 дол.

“Ведмедям” довелося закривати позиції на зростаючих котируваннях і викуповувати акції, що дорожчають, тим самим ще більше стимулюючи їх вартість.

Тільки лише GameStop партизанська діяльність користувачів форуму не обмежилася. Вони підштовхнули вгору також акції AMC Entertainment Holdings Inc., BlackBerry, Nokia.

Основний удар був саме по позиціях Melvin Capital Management. За січень фонд втратив 53% своїх інвестицій. Сукупні втрати з іншими “ведмедями”, Candlestick Capital Management, Citron Capital, D1 Capital Partners, Maplelane Capital і Point72, в цілому оцінюють у 14,3 млрд дол.

Перемога в битві або у війні?

“Акули завжди вбивали пічкурів в цих азартних іграх. Вони піднялися і схопили акулу, і інші акули теж почали їсти акулу”, – захопився кейсом GameStop партнер венчурного фонду Benchmar, один з провідних торговців технологіями Білл Герлі.

Підлив масла у вогонь і додав популярності тренду 26 січня й Ілон Маск.

18 лютого в зв’язку з кейсом відбудуться слухання Комітету з фінансових послуг Палати представників Конгресу.

“Існує ряд важливих політичних питань, які були підняті в результаті нестабільності ринку в останні дні, і ми вважаємо, що увага Конгресу до цих питань є доречною”, – заявила прес-секретар Білого дому Дженніфер Псакі.

Не привернути увагу влади ситуація не могла – Melvin Capital запросив фінансову допомогу на 2 млрд дол.

“Можливо, є катарсис в тому, щоб спостерігати, як самі вовки з Уолл-стріт піддаються жорстокому поводженню, але ми не повинні романтизувати фанатів Reddit. Це не було “повстанням” або “Французькою фінансовою революцією”, як абсурдно описав це колишній директор по зв’язках з громадськістю Дональда Трампа Ентоні Скарамуччі. Це була спроба розіграти професійних інвесторів в їх власну гру. Їхні дії не передбачають виклик безглуздості фондового ринку або зменшення шкоди, який ринок накликає на життя багатьох людей”, – констатує оглядач The Guardian Кенан Малік.

Ключові проблеми фондового ринку кейс не вирішує, найгостріші питання не піднімає та з акулами пічкурі справляються не новаторськими методами. Як про одну з головни проблем, Малік говорить про викуп компаніями своїх акцій. Первинне публічне розміщення акцій за останні 20 років привернуло 657 млрд дол., тоді як тільки компанії, які входять до біржового індексу Standart&Poors 500, витратили 8,3 трлн на викуп власних акцій задля зростання їх котирувань. Малік нагадує, що до президентства Рональда Рейгана це вважалося маніпуляцією і було поза законом, але республіканець зняв обмеження. В результаті компанії витрачають, наприклад, на дослідження або виплату заробітної значно менше коштів, ніж на викуп своїх цінних паперів.

“Оскільки спекуляції, а не продуктивні інвестиції стали паливом фондового ринку, великі інвестори стали проводити більше часу граючи в такі ігри, як короткі продажі. Коли їх переграла купка ботаніків, титани Уолл-стріт зробили те, що роблять всі люди, що мають можливості. Вони почали скаржитися”, – констатує Малик.

На відміну від користувачів треду на форумі Reddit чисельністю 7,3 млн чоловік, за плечима титанів з Волл-стріт стоїть влада. І ботаніки, які відправили вмираючу мережу магазинів ненадовго в космос, вже зіткнулися з опором. Засідання Комітету в Палаті представників – раз. Продаж (не покупка) акцій GameStop обмежив додаток Robinhood, хоча потім обмеження і зняв – два. Для треду wallstreetbets встановила заборону онлайн-платформа Discord – три.

Тим часом журналісти і аналітики бізнес-видань піднімають тему, яка знайде гарячий відгук у серці звичайних американців. Йдеться про активи пенсійних фондів, які інвестують хедж-фонди. Страждають останні – ризикують звичайні вчителі і поліцейські.

Вартість та обсяги продажів акцій GameStop дійсно стали трохи ближчими до рівня Amazon. Але це не означає, що на ньому і залишаться. У The New York Times дають оцінки аналітиків: середня цільова ціна становить трохи більше 13 доларів за акцію.

“Немає ніяких причин, з яких акції залишаться там, де вони є”, – сказав виданню Брюс Коен, співзасновник консалтингової фірми CH Consulting.

Компанія, яка не може позбутися навіть частини своїх магазинів через перенасичення американського ринку торговельною нерухомістю, не змогла налаштуватись на онлайн-продаж і десять кварталів генерує збитки – сумнівна база для зростання.

“Коли ринок працює так, як повинен, короткі продавці грають істотну роль в процесі ціноутворення на ринку. Коли ціни стають занадто високими, їх продажи допомагають повернути ціни на землю – точно так само, як тиск покупців стає більш вираженим, коли акція стає недооціненою. Перетягування каната між покупцями і продавцями призводить до встановлення рівноважної ціни, яка в більшості випадків виявляється більш справедливою, ніж те, що кожен з нас вважає прийнятним. Коли короткі продавці залишають ігровий майданчик, вони більше не забезпечують стримувань і противаг, які утримують ціни від надмірно необґрунтованого зростання. Теоретики ринку називають це явище “межами арбітражу”. Зараз ми не в перший раз стикаємося з цими обмеженнями, і вже точно не в останній. Тому досить розмов про “нову еру”. Те, що ми спостерігаємо з GameStop, не унікально. Хоча ми можемо не знати конкретних поворотів цієї історії, ми знаємо, чим вона за скінчиться”, – пише аналітик видання Market Watch Марк Халберт.

Обсяг коротких продажів невеликий, а в січні й він стиснувся на 91 млрд через геймстоперів. Тепер питання в тому, наскільки ринок перегріється до того, як станеться неминуче і “ведмеді” знову вийдуть на роботу.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *