Свято, якого немає: як Україна відмовилась від святкування 23 лютого

Історія святкування 23 лютого бере початок під час Першої Світової війни. 10 січня 1919 року очільник Вищої воєнної інспекції Микола Підвозький запропонував відзначити річницю робітничо-селянської Червоної армії. Його пропозиція надійшла із запізненням, тому святкування вирішили поєднати з іншим святом – Днем червоного подарунка, 17 лютого. Та оскільки цей день припав на понеділок, святкування знову перенесли на п’ятницю, 23 лютого.

На кілька років про дату призабути й згадали лише на честь п’ятої річниці Червоної армії. Випустили офіційне привітання і провели парад у центрі Москви. Свято сподобалося і пішло у народ.

Історія цією дати оповита кількома міфами. Перший говорить, що 23 лютого 1918 року опублікували Ленінський декрет про створення Червоної армії, інший про визначні перемоги радянських військ. Так, 23 лютого став початку днем червоноармійця.

У розпал Другої Світової у 1941 році на честь 25 річниці Сталін відправив на фронт 1300 артистів з концертами. Актори і співаки розважали солдатів і виступали з театральними виставами, читали вірші про війну.

За три роки свято оновило назву і стало Днем радянської армії та воєнно-морського флоту.

У 70-х жінки почали вітати чоловічу частину колективу. Так день почав трансформуватися у загальний чоловічий день.

З розпадом Радянського Союзу зник і день радянської армії. У незалежній Україні військових ЗСУ почали вітати 6 грудня.

23 лютого став офіційним державним святом лише через 6 років указом президента Леоніда Кучми:

“Враховуючи численні звернення громадських організацій, ветеранів війни, та з метою сприяння патріотичному вихованню молоді постановляю: Установити в Україні свято — День захисника Вітчизни, яке відзначати щорічно 23 лютого”.

Вже за 10 років серед можновладців заговорили про перенесення цієї дати. Третій президент Віктор Ющенко запропонував встановити свято 23 січня.

“День подвигу під Крутами – це наш справжній національний День Захисника Вітчизни. Він неминуче — це моє глибоке переконання – постане в серці кожного українського воїна і громадянина”, – заявив він.

Ющенка тоді підтримала прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, проти виступив його наступник — Віктор Янукович, мовляв “23 лютого — свято справжній “мужиків”.

Остаточно ліквідувати це свято вирішив п’ятий президент Петро Порошенко. Вперше він про це заговорив у 23 річницю Незалежності України.

“Україна ніколи більше не відзначатиме це свято за військово історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої”, – відмітив він.

14 жовтня того ж року Порошенко підписав указ, яким зробив День козацтва – Днем захисника України.

Указ президента Кучми про 23 лютого автоматично втратив чинність.

Як повідомляв НАШ раніше, в ОП підтвердили, що партія індійської COVID-вакцини прибуде в Україну 23 лютого.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *