Ужгородка

Новини Закарпаття

Не можна знизити тарифи, але можна зняти мера. На яких умовах хочуть проводити місцеві референдуми?

Закон про всеукраїнський референдум вже півтора місяці чекає на підпис гаранта, а тим часом в президентській монобольшості готуються просунути наступну порцію його передвиборних обіцянок. До 11 квітня на громадському обговоренні буде ще одна порція з обіцяного Володимиром Зеленським пакета документів про народовладдя – про місцеві референдуми. Як їх пропонують проводити?

Зміст

 • 1Що сказано про місцеві референдуми в Конституції?
 • 2Хто може ініціювати референдум?
 • 3Основні принципи
 • 4Що можна і не можна обговорювати?
 • 5Що з місцевими референдумами в Криму і ОРДЛО?

Що сказано про місцеві референдуми в Конституції?

В Основному законі є кілька згадок про місцеві референдуми. Автори законопроекту пішли тим самим шляхом, що й при підготовці закону про всеукраїнське волевиявлення – не стали зазіхати на конституційні норми.

Важливо враховувати, що за ст. 143 Конституції забезпечують проведення місцевих референдумів територіальні громади села, селища, міста самі або через утворені ними органи місцевого самоврядування. Про обласні або районні референдуми, отже, не йдеться. Немає згадок про такі й в законопроекті.

У ст. 74 Конституції зазначено, що референдуми не можуть вирішувати питання податків, бюджету та амністії. Останнє і не є питанням місцевого рівня, а ось місцеві бюджети та місцеві податки, здавалося б, цілком. Але в Основному законі немає уточнення про рівень заборони: всеукраїнський або місцевий. Отже, заборона поширюється на всі види референдумів. Висновок: ставку податку на нерухомість або туристичного збору силами громади переглянути не вдасться.

Хто може ініціювати референдум?

Це право є у 10% від чисельності виборців громади. Тобто ініціювати, а також голосувати на місцевому референдумі, може не місцевий мешканець, а місцевий виборець -в тому випадку, якщо його виборча адреса віднесений до даної громаді. Те, що виборці можуть жити в іншому місці, а в громаді проживати виборці з інших громад законопроект не враховує. Тоді як на місцевих виборах у 2020 р. переселенцям відкрили можливість для голосування.

Збирати підписи прихильників референдуму буде ініціативна група, чисельність якої залежить від чисельності виборців в громаді і стартує з 20 учасників там, де зареєстровані до 10 тис. виборців.

З того моменту, як ініціатори заявляють про намір стартувати з процедурою і формують ініціативну групу зі збору підписів, за законопроектом у них буде лише 60 днів на те, щоб отримати підписи 10% виборців.

Також ініціювати референдум можуть місцевої ради чи сільський, селищний, міський голова. І якщо при організації всеукраїнського є тематичний розподіл між ініціаторами, то у випадку з місцевими це не передбачено.

Основні принципи

Місцевий референдум неможливий в разі воєнного та надзвичайного стану як в країні, так і на території, де його хочуть провести.

Так само, як і на всеукраїнський, на місцеві референдуми не виноситимуть більше одного питання. Втім, одна з тем обговорення дозволяє і двояке тлумачення цієї норми, про що скажемо нижче.

Місцевий плебісцит проходить за єдиним округом, який збігається з межами громади. Він може проходити в останню неділю березня або в останню неділю жовтня. Знову ж за аналогією зі всеукраїнським, не може проходити одночасно з черговими або позачерговими місцевими виборами.

Одне й те саме запитання не можна піднімати двічі за час однієї каденції місцевої ради. Рішення, прийняті на референдумі, є обов’язковими до виконання на території громади. Змінити прийняте на ньому рішення можна не раніше, ніж через три роки після волевиявлення.

Контролювати законність процедури буде Центральна виборча комісія.

Референдум вважається таким, що відбувся в тому випадку, якщо в ньому беруть участь 50% від усієї кількості зареєстрованих в громаді виборців.

Тут знову пряма аналогія з положеннями закону про всеукраїнський референдум. І на загальнонаціональному рівні таку вимогу ще можна зрозуміти: меншість не має вирішувати долю всіх. Хоча вона й не беззаперечна: на виборах порогу немає, на останні місцеві прийшли 36,88% виборців, тобто долю своїх громад на місцевому рівні на п’ять років вперед вже вирішила переважна меншість.

Але в питанні виборів українцям довіряють, а ось в частині референдумів – ні: планка щодо явки свідомо ускладнює волевиявлення особливо на місцевому рівні. Наприклад, якщо референдум захочуть провести в невеликому місті, де багато трудових мігрантів, студентів.

Що можна і не можна обговорювати?

Питання має бути сформульовано таким чином, щоб на нього можна було відповісти “так” або “ні”. Список заборонених для місцевого волевиявлення тем досить великий. Про податки і бюджети ми вже сказали вище, а також законом хочуть заборонити піднімати питання, які:

 • обговорюються на всеукраїнському референдумі;
 • суперечать Конституції та законам і віднесені ними до компетенції інших, немісцевих, органів влади;
 • спрямовані на ліквідацію незалежності та порушення суверенітету і територіальної цілісності, несуть загрозу нацбезпеці, розпалювання ворожнечі – расової, міжетнічної, релігійної;
 • стосуються делегованих місцевій владі повноважень органів виконавчої влади. Наприклад, це питання призову;
 • стосуються не тільки місцевих бюджетів, але також і тарифів на ЖКП;
 • стосуються прийняття органами місцевого самоврядування або посадовими особами нових нормативно-правових актів. Тут знову аналогія з всеукраїнськими референдумами, на яких не можна приймати закони, але можна скасовувати діючі. На місцеві референдуми можна буде піднімати питання про скасування як нормативно-правових актів, так і їх частин;
 • стосуються змін та скасування актів індивідуальної дії органів місцевого самоврядування. Наприклад, призначення когось на посаду;
 • стосуються реалізації повноважень органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб з прийняття актів індивідуальної дії, їх скасування, внесення змін.

Окремим пунктом виносять питання, які можуть бути предметом місцевого референдуму:

 • скасування нормативно-правових актів або їх окремих положень;
 • затвердження статуту тергромади або зміни в ньому;
 • затвердження або внесення змін до місцевої програми розвитку;
 • інші місцеві питання, які вирішується на рівні тергромади та її посадових осіб;
 • оприлюднення недовіри місцевій раді та/або сільському, селищному та міському голові. І цей пункт буде одним з найбільш суперечливих.

По-перше, тут і міститься суперечність одному із принципів місцевого референдуму. Проголошення недовіри і місцевій раді, і голові населеного пункту – це не одне питання, а два, за якими виборець може мати різні думки. По-друге, мери, які перемогли на виборах у другому турі, тобто ті, у кого нечисленне електоральне ядро, повинні постійно перебувати в напрузі. Конфлікт з декількома опонентами буде загрожувати втратою місця.

Але, як зазначено вище, по одному і тому ж питанню референдум може підніматися тільки один раз за час каденції місцевої влади. Якщо з першого разу зняти мера не вийде, доведеться терпіти повні п’ять років -весь термін каденції.

Що з місцевими референдумами в Криму і ОРДЛО?

У законопроекті є ціла низка перехідних положень, і серед них значиться обмеження на проведення: в селах, селищах і містах Криму, в Севастополі, окремих районах Луганської та Донецької областей, які непідконтрольні Україні, місцеві референдуми будуть неможливі протягом трьох років після того, як вони повернуться під українську юрисдикцію.

Цей пункт особливо важливий, тому що розписує поняття повернення під юрисдикцію:

 • виведення всіх незаконних збройних формувань, контрольованих і фінансованих саме Росією, російських військ і техніки;
 • відновлення повного контролю над державним кордоном;
 • роззброєння всіх незаконних збройних формувань і найманців;
 • відновлення конституційного ладу;
 • забезпечення безпеки громадян після повноцінного роззброєння, демілітаризації та реінтеграції у відповідності зі стандартами ООН і ОБСЄ.

Мається на увазі, що повинен бути виконаний весь комплекс заходів, а не якісь окремі. Буквально на днях віце-прем’єр – міністр з реінтеграції Олексій Резніков попередив, що тільки розмінування на Донбасі триватиме 25, а то й 30 років. Навряд чи можна вважати, що без нього можна говорити про безпеку громадян, отже, й про демілітаризацію. А без демілітаризації повернення під українську юрисдикцію, судячи з нормами законопроекту, теж неможливе. Це означає, що й місцеві референдуми на цих територіях будуть неможливі ще довгі роки.

Джерело: Наш.live

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору