Ужгородка

Новини Закарпаття

Декларування на фініші. Коли українці (не) повинні подавати декларацію про доходи?

Через місяць закінчиться кампанія з декларування громадянами доходів за 2020 рік. 30 квітня – останній день подання декларації. Nash.Live розбирався, хто повинен і не повинен її заповнювати і в якому випадку декларацію можна подати до кінця року.

Зміст

 • 1Хто не повинен подавати декларацію?
 • 2Хто і що повинен декларувати?
 • 3Податкова знижка

Хто не повинен подавати декларацію?

Звітувати про доходи – обов’язок українців, закріплений ст. 67 Конституції. З доходів повинен був сплачений податок – ПДФО (40% в Києві та Севастополі та 60% в інших регіонах надходжень від прибуткового податку йде в місцеві бюджети, решта – в державний) і військовий збір (надходження йдуть до держбюджету). Ставка ПДФО – 18%, ВС – 1,5%.

У ст. 179 Податкового кодексу вказані випадки, в яких обов’язок платника податку з подання декларації вважається виконаним. Це відбувається, якщо людина отримує дохід у вигляді зарплати і функціонал податкового агента в цьому випадку бере на себе роботодавець – один або кілька. Також якщо отримує дохід від здачі в оренду нерухомості юрособі. Не потрібно заповнювати декларацію якщо був продаж або обмін майном, отримання його в дар в минулому році і при нотаріальному оформленні податок і збір було сплачено.

За нульовою ставкою оподатковують спадок і подарунки, отримані від родичів першого ступеня (чоловік або дружина, батьки, діти) і другого ступеня споріднення (брати і сестри, бабусі і дідусі, онуки).

Також є перелік фізосіб, які в принципі своєму звільняють від заповнення декларації. Це ті, хто перебуває в розшуку, призовники, заарештовані, засуджені, ув’язнені. Не подають її малолітні, неповнолітні та недієздатні. Але якщо вони отримують дохід, то за них декларацію подають законні представники: батьки, опікуни, піклувальники.

Хто і що повинен декларувати?

За винятком перерахованих вище випадків, фізособи повинні подавати декларації до податкового органу за місцем своєї реєстрації: за 2020 р. до 1 травня 2021 року, тобто 30 квітня – останній день оформлення. Є інша форма декларації – на отримання податкової знижки та для її подачі діють інші терміни. Про них і особливості отримання знижки читайте нижче.

Згадка про терміни кампанії з декларування важливо, оскільки в минулому році в зв’язку з пандемією їх подовжували до початку червня. У 2021 р. пролонгації з поправкою на карантин і обмеження вже немає, все в звичайному режимі.

Щороку фізособи повинні звітувати, якщо отримують дохід не від податкових агентів – від фізосіб. Це можуть бути подарунки, ціна яких більше 25% мінімалки. Оскільки йдеться про доходи за 2020 р., то більше чверті від мінімалки станом на 1 січня минулого, тобто від 4 723 грн – 1180,75 грн. Також це може бути і винагорода за роботу, наприклад, репетитором, нянею. У декларацію включають доходи від здачі в оренду нерухомості, рухомого майна не суб’єктам господарювання, продажу нерухомості за генеральним дорученням, продажу рухомого майна без участі податкових агентів (наприклад, через товарну біржу). Заповнити декларацію потрібно і в тому випадку, якщо за звітний рік продано власної сільськогосподарської і тваринницької продукції на суму більше 50 мінімалок – 236 150 грн.

Спадщина від родичів першого та другого ступеня оподатковується за нульовою ставкою. Але спадок від інших осіб потрібно відобразити в декларації, і вона вже підлягає оподаткуванню за ставкою 5% або 18%, якщо це спадок від нерезидента.

Також повинні оформити декларацію фізособи, які отримали дохід, що не підлягає оподаткуванню при його нарахуванні та виплаті. А зокрема потрібно задекларувати:

– борг з вичерпаним терміном позовної давності (три роки) за цивільно-правовим договором, який становить більше 50% прожитмінімуму для працездатної особи станом на 1 січня 2020 року (1051 грн);

– прощений кредитором борг, якщо він перевищує 25% від мінімалки – 1180,75 грн. Але про факт анулювання позичальника повинні обов’язково повідомити;

– винагороду і виплати за цивільно-правовим договором з фізособою-єдинником четвертої групи;

– нецільову благодійну допомогу, яка перевищує граничний розмір доходу для отримання податкової соціальної пільги. У 2020 році це 2940 грн. Крім того в декларації відображається грошова цільова благодійна допомога, яку не використали протягом року або допомога на лікування, яку не використали протягом 24 місяців. Також відображається благодійна допомога учасникам АТО, переселенцям, які постраждали в зоні АТО, які постраждали в ході Революції гідності, якщо вона склала більше 500 мінімалок – 236 150 грн;

– прибуток від інвестиційних операцій, навіть в тому випадку, якщо операції проходили через банки та брокерів. Але є винятки. Податок не потрібно сплачувати при операціях з депозитними сертифікатами Нацбанку, облігаціями внутрішньої державної позики, а також в тому випадку, якщо обсяг доходу не перевищує 2940 грн – розмір доходу для отримання податкової соціальної пільги у 2020 р.;

– дохід від відчуження рухомого і нерухомого майна за рішенням суду про зміну власника.

Суму податкового зобов’язання потрібно сплатити самостійно до 1 серпня 2021 р. Тут теж важливо зафіксувати дату – в минулому році терміни продовжили до 1 жовтня, проте в цьому році в зв’язку з карантином послаблення не погоджували.

Податкова знижка

Це можливість повернути частину вже сплаченого прибуткового податку за попередній рік живими грошима. Їх з бюджету платнику податку повертають в тому випадку, якщо право на знижку він вказує в декларації. Якщо за законодавством є право не подавати декларацію, проте є й право на податкову знижку, все ж доведеться її оформити. Щоправда терміни в цьому випадку інші – до 31 грудня 2021 р. за 2020 р. Але подавати її можна вже зараз.

Повернути частину сплаченого ПДФО можна лише в зв’язку з деякими витратами. Підстави для застосування податкової знижки, це витрати фізособи на:

 • благодійність неприбутковим організаціям;
 • освіта – оплата українським освітнім установам: дошкільним, загальноосвітнім, професійним, вишам. Це може бути оплата як за власне навчання, так і за навчання члена сім’ї. Не завжди охоче податківці надають знижку в зв’язку з оплатою навчання на військовій кафедрі;
 • охорону здоров’я – оплата лікування самого платника податку або члена сім’ї. Це можуть бути витрати на ліки, протезування, донорство, реабілітацію, за використання репродуктивних технологій. Якщо вони не покриваються з фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування. Повертати прибутковий податок не будуть при оплаті косметичного, стоматологічного лікування, аборту, операції зі зміни статі, лікування венеричних хвороб, алкоголізму та тютюнозалежності;
 • страхові та пенсійні внески за недержавним пенсійним програмам, програмами страхування життя, на пенсійні банківські депозити;
 • покупку, будівництво доступного житла, погашення пільгової іпотеки на нього. Це повинно бути основне місце проживання. При пільзі на іпотеку враховується тільки сплата відсотків за неї, але не виплати по тілу кредиту. Знижку надають тільки протягом десяти років. Якщо термін іпотеки довші, то доведеться обходитися без повернення коштів. Також знижку нададуть з урахуванням всієї сплаченої суми, якщо житло не більше мінімальної площі – 100 кв. м. Якщо більше, то будуть вираховувати коефіцієнт: 100 кв. м поділять на площу квартири. Наприклад, на 150 кв. м. Вийде 0,66, і повернення буде тільки на 66% від суми сплачених відсотків;
 • переобладнання автомобіля, установку ГБО. Для отримання знижки, потрібно буде додати сертифікат відповідності або акт технічної експертизи ТЗ після переобладнання;
 • оренду житла, якщо власного придатного для проживання немає і для покриття витрат на проживання не йдуть бюджетні відрахування.

Приклад розрахунку податкової знижки. Річний дохід платника податків становить 180 тис. грн, з них він сплатив 32,4 тис. грн ПДФО. Також він заплатив за навчання дитини 10 тис. грн. Потрібно вирахувати різницю для податкової компенсації: заробіток 180 тис. мінус витрати на освіту 10 тис. грн. Отримуємо 170 тис. грн. З цієї суми було б сплачено вже 30,6 тис. грн ПДФО.

Компенсація – це різниця між фактично сплаченим ПДФО і тим, який людина сплатила б за мінусом витрат на освіту. У нашому випадку 32,4 тис. грн мінус 30,6 тис. грн. Розмір знижки, відповідно, 1,8 тис. Грн.

Обов’язкові умови надання податкової знижки:

 • витрати не можуть бути більше доходів;
 • подача декларації, навіть якщо за законодавством платник податків і не зобов’язаний цього робити;
 • надання копій чеків, квитанцій, договорів, що дозволяють ідентифікувати самого платника податків та продавця товару та послуги, визначити дату оплати. Додаткові документи можуть вимагати самі податківці – свідоцтво про народження дитини, довідка з місця навчання і т.д.

Декларацію і документи подають до територіального відділення податкової служби за місцем проживання. Необхідно пам’ятати, що право на знижку не переноситься на наступний рік.

У декларації необхідно буде вказати банківський рахунок за стандартом IBAN, на який перерахують гроші.

Компенсація з ПДФО повертається протягом 60 днів.

Джерело: Наш.live

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору