Ужгородка

Новини Закарпаття

Мінус Коболєв, плюс Вітренко: якою буде сума в платіжці за газ?

28 квітня Кабмін звільнив з посади голови правління “Нафтогаз” Андрія Коболєва і на його місце призначили екс-виконавчого директора НАК, в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка. Розбираємося, чи варто після цього розраховувати на зниження цін на газ?

Зміст

  • 1Політично-газове питання
  • 2Особистість VS стратегія

Політично-газове питання

Звільнення Андрія Коболєва з поста голови НАК “Нафтогаз” стало несподіванкою. Але наступний крок, призначення замість нього Юрія Вітренка, вже було легко передбачити.

Обидва кілька років працювали в компанії, спочатку боролися за перемогу над “Газпромом” в Стокгольмському арбітражі, потім відбивалися від нападок громадськості через нараховані їм захмарні премії – 7,9 млн дол. Коболєву та 6 млн дол. Вітренку. Але в травні 2020 р. Вітренко звільнили з поста виконавчого директора і дороги розійшлися остаточно. З грудня 2020 р. Юрій Вітренко, ставши в.о. міністра енергетики, активно критикував керівництво НАК. Бив по болючому: закликав продавати на ринку весь газ “Укргазвидобування” (майже 14 млрд кубів на рік, при річному споживанні на рівні близько 20 млрд кубів) на умовах не гірше, ніж “Нафтогазу”. Саме допуск до дешевого українського ресурсу дозволив би збити його ціну при постачаннях населенню.

У Кабміні пояснили причини звільнення Коболєва просто: роботу топ-менеджменту визнано незадовільною. Оскільки в запропонованому компанією фінплані на 2020 рік було вказано прибуток на рівні 11,5 млрд грн, а згідно зі звітом за минулий рік, отримали збиток 19,5 млрд грн.

В “Нафтогазі” збиток пояснили кризою, торішніми рекордно низькими цінами на газ, рекордними боргами за ресурс, відпущеним в рамках режиму спецобов’язків, й тим, що вперше звіт поданий без урахування роботи української ГТС.

Звільнення провели на межі фолу. Якщо коротко, то статут НАК передбачає звільнення голови загальними зборами акціонерів за пропозицією наглядової ради, яке в Кабмін не надходило. Але в зв’язку з незадовільною роботою акціонери – держава в особі Кабміну – прибрали спочатку наглядову раду, а потім і Коболєва.

“Без Зеленського тут не обійшлося. Зрозуміло, що це сміливий крок у відносинах з нашими так званими партнерами, які присмокталися до “Нафтогазу” і вважають Коболєва вершиною менеджменту. Юридично рішення не чисте. Адже раніше було внесено зміну до статуту НАК про те, що держава як головний акціонер не може змінити керівника і наглядову раду”, – говорить керуючий партнер “Національної антикризової групи” Тарас Загородній.

Тобто реальні причини – політичні, і рішення було прийнято в Офісі президента. У списку інтересантів називають керівництво ОПУ.

“Один дуже близький до президента чиновник, у якого вистачає часу не тільки на зовнішні ініціативи, а й на внутрішні спокуси, давно хотів підім’яти під себе такого козирного монополіста, як “Нафтогаз”. Знову ж колишній зам Коболєва відомий мамолюб Юрій Вітренко виявився дуже серйозним заносщиком. Чи не донощиком, а саме заносщиком! Бо регулярно заносив тим, хто у нас бере (тобто всім впливовим), те, що потім в деклараціях показується як тони кешу. А ще нинішній прем’єр в прагненні затриматися на посаді хоч на скільки, виявив готовність виконати будь-яку забаганку ОП. Але, як водиться, головним приводом виявилися не провальні результати роботи колишнього голови “Нафтогазу”, а те, що Володимира Зеленського переконали, що у Коболєва прорізалися президентські амбіції, – пояснив політтехнолог Олександр Кочетков. – Ну так, Коболєв з Артемом Ситником регулярно шаруділи про ці свої адміністративні мрії, СБУ, очевидно, їх таки записало і президенту на стіл виклало. До речі, найбільш дієвий у нас нині аргумент для припинення будь-кого”.

Але чи є в цьому списку претензій ОПУ і президента ще й невдоволення політикою ціноутворення?

“Зниження цін буде залежати від того, наскільки Зеленський налаштований йти на другий термін, -пояснює Тарас Загородній. – У нього розуміють, що без зниження тарифів нічого не буде, а Коболєв закусив вудила і творив, під виглядом реформ і прикриттям іноземних посольств, що хотів. Зараз вшкварили зимовий тариф на весь рік. При тому, що Вітренко сам говорив: собівартість видобутку українського газу 2,6 грн за куб. Далі рахуйте. Якщо брати обмежену рентабельність, ставити націнку хоча б 30%, чого з головою вистачить для розвитку компаній, збільшення видобутку, газ повинен коштувати 3,5-4 грн. Навіть якщо ви докуповуєте за кордоном і змішуєте. Нам луплять вже по 9 грн. Це в чистому вигляді зловживання монопольним становищем. Коли в НАК кажуть, що не монополісти, то брешуть . Весь видобуток в руках у “Нафтогазу”, він забирає у “Укргазвидобування” як господар, а потім виставляє рахунки, які захоче. Далі питання в тому, яким буде тиск на Вітренка, щоб він це змінив, щоб газ продавали нормально. Тому що знову насіли іноземні посольства, дипломати. Якщо Зеленський налаштований серйозно, то ціни знизять. Якщо ні й будуть вшкварювати далі, то під питанням його другий термін. При тому, що не виключено, що вже цієї осені можуть призначити дострокові президентські вибори”.

Особистість VS стратегія

Вітренко і Коболєв роками йшли в одній обоймі і дотримувалися “ринкових” підходів в питаннях ціноутворення на газ. Тільки нещодавно новий керівник НАК заговорив про широкий доступ до дешевого українського ресурсу. Але далі вказівки Мінекономіки розробити рішення про нові напрямки діяльності “Нафтогазу” справа так і не пішла.

“Вони обоє рябоє, крашанки – вид збоку. Вони можуть змагатися тільки в радикальності антисоціальних токсичних рішень в сфері газових тарифів, хто запропонує більше шкідливу модель газового ринку, – говорить економіст Олексій Кущ. – Усі вважають себе “лібералами”, але їх можна віднести до течії, яке я називаю соціорасизмом. Його принцип в тому, що кожна людина капіталізується як товар і отримує в залежності від рівня капіталізації. З цієї моделі повністю випадають соціально незахищені люди. Якщо скаржишся на низьку зарплату в Україні – їдь заробляти до Польщі, скаржишся на високі ціни на газ – більше заробляй. Це лібералізмом не є і в світі вже не застосовується. Такі течії були популярні в 80-90 рр. на Заході, коли було гіпертрофоване економічне зростання і здавалося, що тільки лінивий не може заробити. Зараз при іншій модальності світової економіки, максимізація прибутку пішла на другий план, соціорасистські течії там згасали, але чомусь з’явились у нас”.

Те, що український газ оцінюється на рівних з імпортним, споживачі побачили за річними пропозиціями постачальників. Їх умови регламентуються, і протягом року ціни за такими контрактами підвищувати не можна. Але можна знижувати. Ось тільки від перестановки двох доданків, Коболєва і Вітренка, сума в платіжці не зміниться.

“Наших людей легко купити з точки зору інформаційних вкидів. Багато хто зациклений на персоналії. У них втілення зла – це Коболєв. Питання не в персоналіях, а в стратегії держкомпанії. Таких стратегій може бути тільки дві. Або вона виконує соціально значиму функцію, умовно, “Укрпошта” доставляє гроші пенсіонерам, Ощадбанк за доступними тарифами проводить комунальні платежі, а “Нафтогаз” забезпечує народ доступними цінами на газ. Це стратегія так званого державного девелопменту. Друга стратегія – “кочівника”: налетіти, обібрати і піти. Йдеться про максимізацію прибутку, причому маржинального – з колосальною різницею між витратами і доходами. Держкомпанія виконує або соціальну функцію, або заробляє на населенні. Третього не дано, – резюмує Олексій Кущ. – Справжній український президент повинен почати свою каденцію з першого указу – про відновлення державного суверенітету над держкомпаніями. У нас держава цей суверенітет втратила. Розгін наглядової ради “Нафтогазу” і призначення Вітренка – не його відновлення. Це просто перерозподіл сфер впливу і груп, які будуть грітися біля вогнища. Якби після розгону наглядової ради і призначення будь-кого президент сказав, що з цього моменту ми здійснюємо соціальну функцію, тоді можна було аплодувати. “Нафтогаз” – це розпечена праска з лихих 90-х, яку щомісяця прикладають до населення. І не важливо, хто її триматиме в руках – Коболєв або Вітренко”.

Джерело: Наш.live

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору