Ужгородка

Новини Закарпаття

Пробачать одну машину, квартиру і 400 тисяч. Як буде працювати податкова амністія?

Чергова передвиборча обіцянка президента на фінальній стадії – в Україні готуються провести податкову амністію або нульове декларування. Під цим синонімічним рядом передбачається можливість відобразити в декларації деякі активи, які раніше податковій не показувалися. Сплатити податок за пільговою ставкою і вважатися чистим перед державою.

Базовий президентський законопроект про амністію №5153 в першому читанні прийняли в кінці березня. 4 червня нардепи розглянули 311 поправок до нього, і відклали фінальне голосування з рештою 40. Але вже на наступному засіданні в питанні амністії можуть поставити крапку.

Зміст

 • 1Готуємося декларувати
 • 2Податок при продажу нерухомості
 • 3Умови амністії
 • 4Що і хто не бере участі в амністії?
 • 5Одного закону недостатньо
 • 6″Люди просто проігнорують”

Готуємося декларувати

Рядових українців без значних тіньових активів нульова декларація якщо і зацікавить, то не розбурхає. Зате повинна стурбувати одна зі свіжих поправок, яка з’явилася в законопроекті до другого читання.

Нею прописали, що протягом дев’яти місяців після набрання законом чинності Кабмін повинен розробити і подати в Раду закон “щодо посилення контролю за повнотою оподаткування доходів фізичних осіб”. Якщо простіше, то слідом за нульовою декларацією буде погоджено загальне декларування. Тобто зараз на світло дають можливість вийти багатим і заможним. А потім вже мільйони працюючих на середню і мінімальну зарплату будуть показувати податківцям все нажите в обов’язковій щорічній декларації.

Податок при продажу нерухомості

З’явився в законі про податкову амністію і ще один пункт, який в тексті до першого читання не фігурував. Він стосується оподаткування операцій з нерухомістю. Ця норма є в законопроекті Кабміну про податкову реформу, про яку писав Nash.Live, але для вірності її заклали і в закон про нульову декларацію.

Зараз з доходу, який продавець нерухомості отримав в результаті продажу нерухомості один раз на рік і за умови, що вона була у нього у власності три роки, податок не стягується. Якщо за рік продається більше одного об’єкта нерухомості, то з доходу потрібно вже сплатити 5% податку (тоді як загальна ставка податку на прибуток – 18%). Плюс військовий збір (1,5%).

У законі прописали, що ставка податку буде 5% для другого продажу за рік, а всі наступні за рік підводять під повну ставку у 18%. Звичайно, з військовим збором 1,5%.

Умови амністії

Спочатку планувалося провести її протягом року, з 1 липня 2021 р. по 1 липня 2022 р. Тепер терміни змістили на 1 вересня 2021 р. – 1 вересня 2022 р.

Протягом цього терміну, якщо є активи, з яких не сплачено податки, будь-яка людина може заповнити спеціальну декларацію і внести в неї дані про свою власність. Поки що санкції за неучасть в амністії не передбачаються.

Після закінчення термінів в тому випадку, якщо нульову декларацію людина не заповнить, будуть автоматично вважатися активами, з яких сплачено податки:

 • ті, сумарна вартість яких становить до 400 тис. грн. Туди не включається оціночна вартість двох наступних видів активів, які теж амністують;
 • нерухомість, яка на дату завершення буде знаходитися у власності людини: житлова – квартира площею до 120 кв. м, будинок до 240 кв. м. І об’єкт незавершеного будівництва площею до 240 кв. м. Також під амністією нежитлова нерухомість площею до 60 кв. м, земельний пай до 2 га. Площі вираховуються сукупно. Наприклад, якщо у вас у власності дві квартири площею по 60 кв. м і 70 кв. м або дві торгові точки на площі по 35 кв. м кожна, автоматичне обнуління не передбачено;
 • один особистий транспортний засіб. Крім призначеного для пасажирських перевезень, легкового авто з об’ємом двигуна не менше 3000 куб. см і вартістю від 400 тис. грн (спочатку поріг був 375 мінімалок або 2,25 млн грн), літака, вертольоту, яхти, катера, мотоцикла з об’ємом двигуна більше 800 куб. см).

З усіх цих активів, якщо вони відображені в нульовий декларації, збір стягувати не будуть. Що ж до інших, то заманювати в легалізацію будуть пільговими ставками.

Що декларуємо? Грошові активи в гривні та інвалюті в фінустановах, права грошової вимоги, банківські метали, монети, електронні гроші. Майно: нерухомість (в тому числі об’єкти незавершеного будівництва), транспортні засоби, предмети мистецтва, коштовності, паї в юридичних особах, цінні папери, права на дивіденди і т.п. Майнові права.

Все це можна декларувати в тому випадку, якщо активи були придбані до 1 січня 2021 року. Стосується амністія активів як в Україні, так і за кордоном. Готівка разовому декларуванню не підлягає. Тобто хочеш очиститися перед державою – мусиш нести кеш в банк.

Під який відсоток? Звичайна ставка – 18%, тепер пропонують протягом року встановити пільгові для разової декларації:

 • 2,5% від номінальної вартості – для ОВДП терміном обігу більше року;
 • 5% від бази – валютні цінності в банках, активи і майно в Україні;
 • 7% від бази протягом першого півріччя і 9% від бази ще півроку – валютні цінності, активи і майно за кордоном. У законопроекті до першого читання фігурувала тільки ставка 9%. Нижча на шість місяців – компроміс, узгоджений комітетом.

Виходячи із ставок, видно і основні пріоритети держави. Найбільш ласі встановлені для боргових зобов’язань уряду. Тобто нелегалізовані активи закликають вкласти в облігації внутрішньої державної позики і обнулитися перед податковою під 2,5%. Найвища ставка – для активів за кордоном. Таким чином заощадження тих же заробітчан хочуть залучити в Україну.

Збір з декларування потрібно буде вираховувати самостійно з урахуванням пільгових ставок. Також самостійно декларант буде визначати базу для нарахування збору, якщо вона в нацвалюті. Якщо в інвалюті і якщо майно за межами України, то з підтверджуючими вартість документами. Джерело доходів, які дозволили придбати активи і майно, в декларації вказувати не будуть.

Що і хто не бере участі в амністії?

Амністії не підлягають активи, отримані з порушенням кримінального законодавства (крім податкових, валютних порушень, в зв’язку зі сплатою ЄСВ). Тобто корупціонери, злодії, грабіжники, шахраї і аферисти очиститися не зможуть.

Заповнити нульову декларацію зможуть фізособи, самозайняті. Але не зможуть ті, хто з 2005 р. подавали або повинні були подавати декларації за нормами антикорупційного законодавства – електронні декларації. Тобто військовослужбовці, державні службовці амністувати свої активи не можуть. Якщо ж електронну декларацію подали, як це було потрібно для призначення на посаду, але воно так і не відбулося, тоді можна легалізуватися.

Одного закону недостатньо

Віддаючи законопроект про податкову амністію в Раду, президент доукомплектував його ще трьома. Їх статус наразі різниться. Рада вже прийняла законопроект №5155. Він знімає відповідальність за порушення валютного законодавства при легалізації зарубіжних активів.

Податкова амністія передбачає, що дані в заповненій декларації не можна використовувати проти людини при провадженнях – кримінальних і адміністративних (за винятком пов’язаних осіб за нормами антикорупційного законодавства). Під це написаний законопроект №5156, який пройшов тільки перше читання.

Зміцнити довіру декларантів до держави хочуть і новою нормою Кримінального кодексу – про відповідальність за розголошення інформації з декларації. Санкції – штраф 1-10 тис. неоподатковуваних мінімумів (85-170 тис. грн) і позбавлення права обіймати певні посади протягом трьох років або позбавлення волі на строк до трьох років.

Цим же законопроектом збираються ввести штрафи за порушення подачі декларацій ФОПами та самозайнятими особами в розмірі 850-1700 грн (від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів).

Закріплює амністію законопроект №5154 – про зміни до Бюджетного кодексу. Всі збори, які українці сплатять за амністією, відповідно до нього, підуть до загального фонду держбюджету. Але ані в поясненні до цього документа, ані в записці до базового №5153 не вказано, який же обсяг надходжень за рахунок проведення амністії розраховує отримати держава.

Після узгодження законопроект №5153 у першому читанні глава податкового комітету ВР Данило Гетманцев сказав, що оцінити дохід держави від легалізації важко, але перемогою буде залучення 20 млрд дол.

“Люди просто проігнорують”

Думка

Тарас Загородній, керуючий партнер “Національної антикризової групи”:

– Ми повинні розуміти, що податкова амністія і в розвинених країнах не особливо працює. Коли немає довіри до інститутів. У нас її точно немає.

По суті, це не податкова амністія, а додаткове підвищення оподаткування для всіх громадян, заробітчан. Якщо нульова декларація, то повинно бути декларування без податків взагалі. Але, по-перше, замахуються на всіх громадян. По-друге, давайте, несіть гроші в банки ненадійні. При цьому для себе влада залишає зазор: інвестиції в ОВДП. Це маячня, яка викличе додатковий подив у наших громадян, у яких і тут будуть забирати гроші. При тому, що з корупцією ніхто не бореться.

Якщо не буде обов’язкових репресивних заходів, то люди просто проігнорують це декларування і підуть в кеш. Вони і так йдуть масово – рівень готівки в обороті в минулому році збільшився на 30%. Всі все зрозуміли і намагаються якомога менше контактувати з державою. Як сказав Гетманцев, люди безконтрольно заробили гроші. Він своїми підходами доведе Зеленського до соціального вибуху. Особливо все це виглядає смішно, коли прийняли законопроект, згідно з яким тендери на будівництво Кільцевої дороги навколо Києва виводиться з Prozorrо: “Ми самі крадемо, і у вас ще заберемо гроші”.

Джерело: Наш.live

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору