Ужгородка

Новини Закарпаття

Bellingcat опублікували розслідування про спецоперацію щодо “вагнерівців”

Журналісти Bellingcat за участю The Insider опублікували розслідування спецоперації українських спецслужб, в ході якого розвідникам вдалося вивезти з Росії десятки найбільш значущих бойовиків ПВК Вагнера, причетних до військових злочинів в Україні.

Про це повідомляє Bellingcat.

Як повідомляють журналісти, у розслідуванні йдеться про те, як українським розвідникам вдалося завербувати бойовиків ПВК Вагнера й отримати з них прямі докази їхньої участі у військових злочинах.

Зазначається, що ідея спецоперації зародилася ще у 2018 році.

За словами журналістів, дана спецоперація мала завершитися примусовим приземленням літака з кількома десятками бойовиків на території України, проте в останній момент, коли “вагнерівці” вже прямували до мінського аеропорту, операцію було “перенесено” після зустрічі розвідників з політичним керівництвом, що закінчилося арештом найманців силами білоруського КДБ

Також стало відомо, що українська розвідка вивчала “вагнерівців” з 2014 року, дізналася про методи вербування, про ротацію бойовиків між групою Вагнера та іншими ПВК, про їхню взаємодію з ФСБ та ГРУ та багато інших деталей.

Журналісти акцентували, що всі ці знання дозволили зародитися сміливій ідеї: якщо спробувати під виглядом вербування на роботу заманити в пастку деяких “вагнерівців”, які брали участь у військових злочинах на території України, а тепер живуть без роботи.

“Спочатку ідея полягала в тому, щоб виманити 4–5 осіб на територію Угорщини під приводом, що для роботи в новій ПВК треба пройти підготовку у спеціальному тренувальному таборі (такого роду табори в Угорщині справді є, і деякі “музиканти” там підготовку вже проходили, тому пропозиція звучала б правдоподібно.) В Угорщині їх затримали б, екстрадували в Україну і судили”, – йдеться в розслідуванні Bellingcat.

Журналісти-розслідувачі також повідомляють, що до вересня 2019 року ГУРМО зібрало персональні дані (місцезнаходження, працевлаштування, контактні дані) більш ніж тисячі найманців, переважна більшість з яких воювала на сході України в якийсь момент між 2014 та 2018 роками. З цієї тисячі їх особливо цікавили ті, хто засвітився у якихось військових злочинах на території України, — це кілька десятків конкретних осіб.

Для вербування цих найманців, як пишуть розслідувачі, було створено групу зі співробітників спецслужб. Для успішної реалізації проекту, який отримав кодову назву “Авеню”, їм потрібна була якась ПВК, правдоподібне міжнародне завдання та переконливий куратор проекту, який зображував би представника спецслужб РФ.

Окрім цього, використано реальну ПВК МАР, створену у 2012 році в Санкт-Петербурзі, яка до часу спецоперації припинила діяльність. Українська розвідка у вересні 2019 року зареєструвала аналогічний домен та сайт, щоб перехоплювати запити про набір персоналу, які надходили до ПВК МАР, сказано в розслідуванні. Як небойові завдання обрали нібито охорону нафтових об’єктів Роснафти на Близькому Сході. Куратором проекту був спецпризначенець із бойовим досвідом.

За даними Bellingcar і The Insider, багато “завербованих” бойовиків повідомили інсайдерську інформацію про вторгнення Росії в Україну у 2014—2015 роках та допомогу ПВК Вагнера зі сторони Кремля. Станом на кінець травня 2020 року в “приватній армії” налічувалося 180 осіб. З них розвідники збиралися вибрати кілька десятків головних військових злочинців, організувати переліт і посадити літак, коли він летітиме над українською територією.

Як зазначили журналісти-розслідувачі, через пандемію вилетіти з Росії можна було тільки через Білорусь. Найзручнішим порахували маршрут Мінськ-Стамбул, оскільки літак мав 28 хвилин перебувати в українському повітряному просторі.

У процесі спецоперації було визначено два сценарії, які дозволяли законно посадити літак на території України: якщо комусь на борту стане погано (наприклад, серцевий напад) або якщо на борту існує загроза вибуху.

“Два старші офіцери, які відповідають за проект: Василь Бурба, директор ГУР, і Руслан Баранецький, заступник директора СБУ, регулярно проводили брифінги для президента про хід реалізації проекту Авеню”, – сказано в розслідуванні.

На цьому етапі ГУР співпрацювало з СБУ, і співробітники служби підтверджували, що серед “завербованих” були одні з найбільш розшукуваних терористів. Зокрема, найманці брали участь у боях під Іловайськом та Дебальцеве, були причетні до збитку українського військово-транспортного літака під Луганськом у червні 2014 року, а один стверджував, що супроводжував через кордон Росії та України БУК, з якого збили пасажирський.

У розслідуванні сказано, що спочатку планувався рейс на 47 осіб, але через складнощі з квитками список скоротили до 34, а іншим бойовикам сказали, що вони полетять іншим рейсом. 15 липня 2020 року було куплено 34 квитки з Мінська до Стамбула. Рейс мав вилітати через 10 днів і, за легендою, “розгортання” планувалося на три місяці. Один із членів групи не вилетів через хворобу.

За словами журналістів, найманцям сказали зібратися на автовокзалі Москви 24 липня, звідки вони ввечері прибули в Білорусь на автобусі й попрямували в сторону аеропорту. Кожному, за даними журналістів, роздали фальшиві трудові договори, які давали право на в’їзд до Білорусі. Найманці мали вилетіти з аеропорту Мінська наступного ранку.

Нагадаємо, 29 липня 2020 року білоруськими правоохоронцями було затримано 33 особи, деякі з них були представниками ПВК “Вагнера”. Більшість затриманих воювала на Донбасі на боці так званих ДНР та ЛНР, а половина були колишніми громадянами України.

14 серпня стало відомо, що затримані на території Білорусі 32 бойовики ПВК “Вагнера” були повернуті Росії попри те, що Україна подавала запит на екстрадицію цих осіб.

У низці ЗМІ з’явилася інформація, що СБУ та ГУР Міноборони нібито готували спецоперацію із затримання членів ПВК “Вагнера”, але через доповідь президенту Зеленському та главі ОПУ Єрмаку стався “витік інформації”, про яку дізналися білоруські спецслужби. Було опубліковано записи розмов гаданих співробітників СБУ з членами ПВК “Вагнера”, які згодом були затримані в Білорусі.

Джерело: Наш.live

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору