Зустріч “Нормандської четвірки”. Як Путін, Зеленський, Меркель і Макрон вирішуватимуть долю Донбасу. Хроніка

9 грудня в Парижі відбудеться зустріч “нормандської четвірки”. Три роки знадобилося лідерам України, Франції, Німеччини та Російської Федерації, щоб домовитися про зустріч, на якій може вирішитись подальша доля Донбасу.

Редакція nash.live вже тримає руку на пульсі і збирає для вас всі подробиці про підготовку до переговорів, позиції учасників зустрічі і думки політиків та експертів про те, чи варто чекати прориву у вирішенні конфлікту на сході України.

Хроніка

3 грудня 

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що переговори в “нормандському форматі”, які відбудуться 9 грудня в Парижі, не повинні привести до поступок по ряду напрямків.

“Про ці червоні лінії президент вже казав і у нас нічого не помінялося… Для нас червона лінія – зміни до Конституції. Також червоні лінії – те, що ми не допустимо впливу на наші зовнішньополітичні пріоритети; кордон (на непідконтрольній зараз території Донбасу – прим. ред.) має бути українським; не можна проводити вибори, доки там перебувають озброєні люди і незаконні збройні формування, і так далі”, – розповів він.

3 грудня 

Президент України Володимир Зеленський планує провести засідання Ради національної безпеки і оборони, на якому обговорять підготовку до зустрічі у “нормандському форматі”.

28 листопада 

Президент України Володимир Зеленський обговорив проведення саміту в нормандському форматі з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. 

За словами посла України в Німеччині Андрія Мельника, ця телефонна розмова стала вже сьомою за останні місяці.

15 листопада 

Зустріч лідерів країн “нормандської четвірки” запланована на 9 грудня 2019 року. Ініціативою щодо дати була французька, проте остаточне затвердження очікувалось з боку Російської Федерації.

Ключові теми переговорів

В ході саміту будуть порушені багато тем, які стосуються військового конфлікту на сході України.

Учасники зустрічі планують узгодити і затвердити нові послідовності для виконання мінських угод, серед яких:

  • визнання особливого статусу Донбасу, про який йде мова в “формулі Штайнмайера” (лінк на матеріал)
  • розведення сил по всій лінії розмежування на Донбасі
  • домовленості про остаточний обмін полоненими між Києвом і тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей
  • проведення миротворчої місії на кордоні України і Російської Федерації.

Підготовка до саміту в нормандському форматі 2019

  • У червні поточного року Україна відвела свої війська в Станиці Луганській.
  • 1 жовтня Українська сторона підписала “формулу Штайнмайера”. Документ, в якому йде про проведення виборів щодо особливого статусу Донбасу.
  • 29 жовтня Україна і члени НВФ провели відведення сил і засобів на ділянці населеного пункту Золоте в Луганській області.
  • 9 листопада пройшли відведення військ в населеному пункті Петровське Луганської області.
  • 15 листопада лідери Франції і Німеччини Ангела Меркель і Еммануель Макрон підтвердили свою участь в “нормандської зустрічі”. У той же день була узгоджена і дата саміту – 9 грудня.
  • Російська Федерація останньої підтвердила свою участь в переговорах. Це сталося 18 листопада.

Позиція України і президента Зеленського

Під час свого візиту в Станицю Луганську президент України Володимир Зеленський позначив ключові питання, які повинні зважитися за підсумками переговорів:

1. Рішення військового конфлікту на Донбасі

2. Проведення обміну полонених в форматі “всіх на всіх” між Україною і тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей, які називають себе “ЛНР / ДНР”.

3. Контроль України над кордоном “Україна – Росія”.

4. Отримання можливості проведення виборів на Донбасі під контролем України, а не тимчасово окупованих територій.

2 грудня Зеленський записав ціле відеозвернення, яке було присвячено “нормандської зустрічі”.

Глава держави зазначив, що саме проведення саміту вже є перемогою для української влади.

За його словами, що навіть в разі безрезультатних переговорів, він не буде починати війну. Зеленський збирається вирішувати конфлікт виключно дипломатичним шляхом.

Під час саміту НАТО в Лондоні міністр іноземних справ Вадим Пристайко озвучив все “червоні лінії”, які Україна не повинна переходити під час “нормандського саміту”:

1. Внесення змін до Конституції України.

2. Вплив на зовнішньополітичні пріоритети України.

3. Заборона проведення виборів на Донбасі, поки її не покинуть усі озброєні бійці і члени НВФ.

4. Контроль України над кордоном.

Позиція Росії і президента Путіна

Президент Російської Федерації Володимир Путін після підтвердження своєї участі в саміті заявив, що його країна висунула кілька умов, які повинні бути виконані до зустрічі лідерів “нормандської четвірки”:

1. Відведення сил і засобів по всій лінії розмежування;

2. Продовження терміну дії закону про особливий статус Донбасу. Варто зазначити, що дія закону закінчується 31 грудня 2019 року.

3. Закон про особливий статус Донбасу повинен бути узгоджений з членами НВФ самопроголошених “Л/ДНР”.

Путін зазначив, що без виконання цих умов проведення “нормандської зустрічі” є безглуздим.

18 листопада глава Міністерства закордонних справ РФ Сергій Лавров зазначив, що всі умови щодо саміту вже сформовані.

За його словами, лідери країн, крім реалізації нинішніх домовленостей, повинні бути готовими до прийняття додаткових кроків, які будуть сприяти якнайшвидшому виконанню мінських угод.

Варто відзначити, що в Кремлі відмовилися робити будь-які прогнози щодо “нормандської зустрічі”.

Позиція Німеччини і Франції

У ролі ініціатора зустрічі спочатку виступив президент Франції Еммануель Макрон.

В ході розмови з українським президентом Володимиром Зеленським глава Франції зазначив, що проведення зустрічі в “нормандському форматі” має стати новим етапом в реалізації Мінських домовленостей.

У свою чергу, канцлер Німеччини Ангела Меркель наголошує на важливості виконання мінських угод, а також домовленостей, які допоможуть вирішити військовий конфлікт на сході України.

Чим закінчилася зустріч в “нормандському форматі” в 2016 році

Попередня зустріч у “нормандському форматі” проходила в німецькому Берліні три роки тому. Тоді дата саміту була призначена на 19 жовтня 2016 року.

Учасниками зустрічі були: Петро Порошенко, Володимир Путін, Ангела Меркель і Еммануель Макрон.

Головною темою зустрічі “нормандської четвірки” стало загострення військового конфлікту на сході України.

Тоді лідери країн навіть підписали “дорожню карту” розведення сил і засобів на трьох ділянках лінії зіткнення, а також підтвердили “формулу Штайнмайера”. В результаті переговори виявилися мало успішними і операція розведення сил на території Донбасу була зірвана.

Після “нормандської зустрічі” в 2016 році разом лідери країн більше не зустрічалися. Всі переговори проводилися лише в телефонному режимі.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *