Ужгородка

Новини Закарпаття

Пенсійна реформа настає: скільки віддамо із зарплати і що отримаємо в старості

Обіцяного три роки чекають – справедливе зауваження у випадку з пенсійною реформою в Україні. У жовтні 2017 року Верховна Рада схвалила параметричну реформу – підвищила вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію, закріпила автоматичну індексацію виплат і зафіксувала введення обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи.

Перший пункт виконали відразу. Автоматичну індексацію запустили через півтора року. Добудовувати пенсійну систему вирішили без поспіху, хоча обіцяли запустити її 1 січня 2019 року.

В кінці березня 2019 року, нарешті, законопроект народився. Його підготували в Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), погодили з Кабміном, обговорили з західними донорами. Тепер чекають остаточного урядового схвалення.

Після цього документ подадуть в Раду і залишається тільки гадати, коли вона візьметься за одну з найважливіших українських реформ.

Що збираються впровадити?

Зараз в Україні діють два рівня пенсійної системи. Обов’язкова система державного пенсійного страхування, відома як солідарна. Всі “білі” працівники сплачують єдиний соціальний внесок зі своїх зарплат. Вони йдуть до Пенсійного фонду. За рахунок цих грошей, а також коштів з бюджету, які з року в рік покривають дефіцит, нинішнім пенсіонерам платять пенсію. Чим менше працюючих українців і чим нижча в них зарплата, тим гірше йдуть справи з наповненням ПФ.

Ще один рівень пенсійної системи – добровільний накопичувальний. У недержавних пенсійних фондах, страхових компанія, банках люди за власним бажанням зберігають гроші, які при досягненні певного віку будуть виплачуватись довічно, протягом якогось терміну або одразу. Все залежить від умов договору.

Тобто в Україні діють перший і третій рівні пенсійної системи. Але немає другого – обов’язкового накопичувального. Він передбачає, що люди роблять відрахування на власні пенсійні рахунки. До виходу людини на пенсію вони “працюють” за допомогою фінансових механізмів. Після виходу на пенсію, людині платять гроші з цього рахунку. Розмір залежить від того, скільки ти накопичив. Цей рівень – другий – і описує новий законопроект.

Після того, як введуть другий рівень пенсійної системи, солідарний і добровільний накопичувальний продовжать працювати. Тобто вся пенсійна система буде триматися на трьох китах, а не на двох, як зараз.

Читайте також:
Субсидії по-новому: як покарають боржників і що буде з монетизацією

Як працюватиме система?

Кабінет міністрів створює Накопичувальний фонд (НФ). Тут будуть вести облік персональних пенсійних накопичень.

Рада НФ вибирає компанії з управління активами та зберігачів. Тобто тих, хто буде займатися примноженням пенсійних накопичень і тих, хто буде забезпечувати їх збереження. Ліцензію цим компаніям буде видавати НКЦПФР. Всі дані про них будуть відображені в Реєстрі авторизованих суб’єктів. Там буде й інформація про типи пенсійних портфелів, які вони пропонують.

Робити пенсійні внески будуть:

  • працівники – громадяни України, іноземці, особи без громадянства;
  • фізособи – підприємці (ФОП);
  • самозайняті люди – вчені, літератори, нотаріуси, адвокати, педагоги і т. д .;
  • люди, які працюють на виборних посадах;
  • співробітники дипломатичних і консульських структур;
  • військовослужбовці, правоохоронці, силовики;
  • члени фермерських господарств.

Перераховувати гроші, тобто виступати платіжними представниками, зможуть юрособи, ФОП, військові частини, консульства, диппредставництва, самозайняті фізособи.

Гроші йдуть адміністратору — в Пенсійний фонд. Він веде реєстр учасників обов’язкової накопичувальної системи та протягом трьох днів перенаправляє внески від них на індивідуальні рахунки до Накопичувального фонду.

Як стати учасником обов’язкової накопичувальної системи?

На сайті Пенсійного фонду у кожного, хто робить внесок, буде електронний кабінет. Ідентифікатор – номер карти платника податків або, якщо його немає, серія і номер паспорта.

Перш ніж робити внески, людина вибирає тип пенсійного портфеля і, автоматично, компанію з управління активами. Свій вибір вона відзначає в особистому кабінеті або пише заяву до Пенсійного фонду. Також вона укладає пенсійний контракт.

Змінити пенсійний портфель людина може будь-коли. Тим, хто не вибере пенсійний портфель, його визначать в автоматичному і випадковому порядку.

Читайте також:
Кредит недовіри: чи отримаємо транш МВФ після виборів?

Які будуть типи пенсійних портфелів?

Консервативний пенсійний портфель зможуть обирати учасники будь-якого віку. Збалансований і динамічний порфелі зможуть вибрати ті, кому буде не більше 50 років. Зрозуміти різницю просто. Чим більш стримані портфель, тим нижча прибутковість і менше ризиків.

Пенсійні накопичення можна буде вкладати в державні цінні папери України та інших країн, акції, облігації українських та іноземних емітентів (не нижче класу А). Але пенсійні внески не можна буде вкладати в цінні папери, які не допущені до торгів, емітенти яких пов’язані з учасниками системи. Вони не можуть зберігатися на поточних рахунках, депозитах.Розробляє і виконує інвестиційну декларацію компанія з управління активами під наглядом НКЦПФР.

Скільки віддамо із зарплати?

Єдиний соціальний внесок після введення обов’язкової накопичувальної пенсії ніхто не скасує. Зараз ставка – 22%. Також навантаження на зарплату – податок на доходи фізосіб (18%) і військовий збір (1,5%).

Обов’язкові пенсійні відрахування підуть окремим рядком:

  • в перший рік роботи системи – 2% доходу;
  • щороку розмір внеску буде збільшуватися на 1%, поки не складе 10%.

В НКЦПФР уточнюють, що збільшувати розмір внеску будуть тільки в тому випадку, якщо середня зарплата зростатиме на 5% в рік.

“Таким чином, максимальний рівень відрахувань (10%) буде встановлено тільки тоді, коли середня заробітна плата в країні перевищить нинішню на 40%”, – підрахували в Нацкомісії.

Станом на лютий 2019 середня номінальна зарплата, тобто до вирахування податків, – 9 429 грн. Підвищення на 40% – це 13 200 грн на місяць. За такої зарплати автори законопроекту вже вважають можливими обов’язкові пенсійні відрахування на рівні 10%. У нашому прикладі це1 320 грн в місяць. Але не заборонено робити внески і понад цю суму.

Пенсійний вік настав, що далі?

Гроші можна отримати разово – якщо накопичити вдалося менше 12 прожитмінімумів для непрацездатних осіб. Зараз прожитмінімум – 1497 грн. Грубо кажучи, пенсіонеру віддадуть гроші і не будуть морочитись із щомісячними виплатами в тому випадку, якщо він робив внески 1-2 роки.

Гроші можна буде забрати разово і/або достроково, якщо це необхідно у зв’язку з лікуванням, інвалідністю або виїздом на постійне місце проживання в іншу країну.

Якщо страховий страж зароблений, настав час виходу на пенсію, немає необхідності в разовій виплаті, людині сплачують пенсію. Для цього він вибирає ліцензовану компанію зі страхування життя, укладає договір і гроші платить СК.

Пенсія може бути трьох видів:

  • довічна з установленим періодом (не менше 15 років після початку виплат). У разі смерті, виплати продовжують отримувати спадкоємці;
  • довічна обумовлена – до смерті пенсіонера. Якщо людина померла, але йому не встигли виплатити все, що він накопичив, гроші отримують спадкоємці;
  • довічна пенсія подружжя – до смерті пенсіонера виплачують йому, а після смерті – дружині або чоловікові.

Обов’язкові пенсійні накопичення в разі смерті того, хто робить внески, але не встиг вийти на пенсію, передають спадкоємцям за ступенем споріднення. Крім того, спадкоємців можна вказати в заповіті. Суму виплатять одразу.

Які вимоги до інвестора і банку?

Накопичувальний фонд та Пенсійний фонд – структури державні. Але примножувати і зберігати внески будуть вже приватні компанії – авторизовані компанії з управління активами (КУА) та зберігачі (банки).

Вимоги до КУА. Регулятивний капітал (для покриття наслідків негативних ризиків) на старті – не менш 25 млн грн. Структура власності прозора. Зарплата і винагорода керівництва авторизованої компанії не можуть бути пропорційними прибутковості пенсійних активів, не повинні бути прив’язані до результативності компанії. Це потрібно для того, щоб рішення були неупереджені та незалежні.

У портфелів пенсійних активів повинна бути інвестиційна декларація, затверджена Радою Накопичувального фонду та НКЦПФР.

Вимоги до банку. Договір укладається з НФ. Інші послуги, крім зберігання пенсійних активів Фонду надавати вже не можна. Регулятивний капітал зберігача не може бути менше 2 млрд грн. Вимоги та стандарти управління ризиками встановлює НКЦБФР і погоджує їх з Нацбанком.

Читайте також:
Нові тарифи, соціальні норми і оплата за комуналку: на що чекати українцям після виборів

Які гарантії накопичень і відповідальність за них?

За рахунок грошей, які акумулюють в обов’язковій накопичувальній системі, не можна буде платити солідарні пенсії.

Пенсійні активи не можуть виступати заставою, на них не можна накладати арешт, їх заборонено стягувати, конфіскувати. У разі банкрутства КУА, банку ці гроші не включають до ліквідаційної маси.

Статті закону вказують, що виплати повинні здійснюватися в будь-якому випадку і гроші є недоторканними. За махінації будуть стягувати штрафи, відкликати ліцензії і т. д. Але немає прямої норми, яка б вказувала, що держава гарантує 100% суми пенсійних накопичень.

Але є пропозиція ввести кримінальну відповідальність за ухилення від сплати внесків, так само, як і за несплату ЄСВ. Це штраф від 1 тис. до 25 тис неоподатковуваних мінімумів (від 17 тис. до 425 тис. грн) і заборона займати деякі посади і займатися деякими видами діяльності на строк до трьох років.

Також автори хочуть додати статтю в Кримінальний кодекс про махінації з пенсійними активами та збитки учасникам системи. За це пропонують ввести штрафи і трирічну заборону на право займати деякі посади або займатися певною діяльністю. Вилка штрафів – від 1 тис. до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів (від 17 тис. до 170 тис. грн).

Позбавлення волі, конфіскацію, тюремне ув’язнення за те, що представники КУА або посадові особи Накопичувального фонду будуть провертати афери із заощадженнями на старість, вважають занадто суворим покаранням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору