Ужгородка

Новини Закарпаття

Скорочення поголів’я свиней в Україні нарешті зупинилося

Сповільнення темпів спаду кількості свиней в Україні почалося ще в 2018 році і ось зараз ми вже можемо констатувати, що скорочення свинячого поголів’я нарешті зупинилося! На початок цього року воно було на 1,4% меншим ніж торік, а в останні місяці практично зрівнялося.

Невпинне скорочення кількості свиней в країні почалося ще в 2014 році, але значно прискорилося в 2016 році. Тоді за рік було втрачено майже 6% загального поголів’я і 28% (!) поголів’я свиноматок. То був найскладніший рік для вітчизняного свинарства, багато свинарів кидали цю справу через рекордно низьку маржу та високі ризики, обумовлені АЧС. Як наслідок, за 2017 рік загальна кількість свиней в країні зменшилася більше ніж на 8%.

Ознаки відновлення поголів’я почали проявлятися в 2018 році, але тільки в сільськогосподарських підприємствах. За минулий рік у цій категорії був зафіксований приріст на 2%, хоча в господарствах населення спад продовжувався й склав за підсумками року мінус 5,5%.

Станом на 1 травня 2019 року кількість свиней в сільськогосподарських підприємствах була вже на 4% більшою ніж торік. По домогосподарствах динаміка знов виявилася негативною – мінус 5,8%, але загальний результат склав всього мінус 0,4%. Таким чином, враховуючи те, що в попередньому місяці було зафіксоване навіть перевищення відповідного минулорічного показника, ми впевнено можемо казати про зупинку тенденції скорочення поголів’я свиней в Україні.

Паралельно йде подальше збільшення частки сільськогосподарських підприємств у загальному поголів’ї. В останні декілька місяців вона перевищила 57%, чого ніколи ще не було до цього.

Звичайно професійний свинарський сегмент забезпечує більшу продуктивність по виходу м’яса ніж господарства населення, отже згадані тенденції стануть запорукою зростання внутрішнього виробництва свинини і скорочення його імпорту. За підсумками чотирьох місяців поточного року, виробництво свинини збільшилося на 5%, а наш останній прогноз на весь 2019 рік передбачає зростання більш ніж на 6%.

Така ситуація мала б відобразитися в довготривалій корекції цін на свинину в сторону зменшення. Ми дійсно бачили цю корекцію протягом травня але варто зауважити, що світовий ринок має перспективу зростання цін через очікуване підвищення попиту з боку Китаю. Початися це може вже в найближчі місяці, як кажуть експерти. Результатом цього буде припинення імпорту свинини в Україну й стабілізація внутрішніх цін. А згодом може вже активізуватись і експорт. Сподіваємось побачити це ще в поточному році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору