Ужгородка

Новини Закарпаття

Які фактори формують картину агроринку напередодні нового сезону: 5 головних цифр

П’ять трендів глобального аграрного ринку, які треба врахувати при плануванні нового маркетингового року

–13%

Згідно з даними Міжнародної ради по зерну (International Grains Council — IGС ) з кінця січня, тобто за минулих три місяці, індекс GOI по кукурудзі впав на 13% та майже наблизився до річного мінімуму. Нагадаємо, ціновий індекс GOI (Grainsand Oilseeds Index) враховує динаміку ринкових цін на сім ключових зернових та олійних, а саме пшеницю, кукурудзу, жито, сорго, рис, боби і ріпак.

Зазначимо, що цінове падіння світового рослинництва тривало два місяці. Аж до березня разом із кукурудзою падали й індекс пшениці, і глобальний індекс GOI. Після чого у зростання пішли всі показники, утому числі й кукурудза. При цьому як пшениця, так і загальний індекс GOI до кінця квітня цілеспрямовано рухалися до січневих показників. А ось субіндекс по кукурудзі, на жаль, пожвавився ненадовго, і вже на початку квітня його показники занурилися у невпинне піке.

Як зазначають у Frontier, одній з найбільших зернових компаній Великої Британії, яка розвиває й напрям маркетингових досліджень, початкове падіння ринків пояснювалося стурбованістю можливим зниженням попиту на зернові через глобальний спалах COVID-19. Згодом виявилося, що насправді проблеми не з попитом, а з пропозицією. Відповіддю ринків стало подальше зростання індексів на зернові. При цьому вкрай негативний сигнал дав найбільший глобальний експортер пшениці —  РФ. Мінсільгосп Росії заявив, що експорт зерна припиниться після того, як буде досягнута квота в 7 млн ​​т, встановлена ​​відомством на останню чверть сезону. Вважається, що 3,5 млн т з цього обсягу вже експортовано. Через російські порти щотижня відвантажували по 1 млн і більше тонн пшениці. Таким чином, квота буде вибрана вже на початку травня.

 

$152/т

Як повідомляє IGC, станом на першу декаду квітня ціна на білий тайський рис (Thai White Rice 5% Broken) на FOB Бангкока піднялася до семирічного максимуму, сягнувши позначки у$152/т.

Динаміка, що спостерігалася, відображає зростаючий споживчий попит на продукт і логістичні обмеження, викликані пандемією нового коронавірусу. Ці фактори поєднуються зі стійкою посухою, яка охопила райони зростання культури. Ціни на рис також підвищилися в інших частинах світу, в тому числі у В’єтнамі, де наприкінці березня уряд тимчасово припинив видачу нових ліцензій на експорт культури, запобігаючи подальшому зростанню цін на внутрішньому ринку. До обмежень на відвантаження рису за кордон також вдалися Камбоджа і М’янма. При цьому відвантаження культури з Індії значно ускладнені через збої у ланцюжку поставок і брак робочої сили.Незважаючи на різке зростання цін, аналітики продовжують характеризувати світову пропозицію рису як більш ніж достатню.

800 000 тон

Згідно з повідомленням агентства Reuters, Єгипет, найбільший глобальний імпортер пшениці, планує імпортувати 800 000ткультури безпосередньо під час збору місцевого врожаю.Крім того, влада країни прийняла рішення викупити у єгипетських аграріїв 3,6 млн т пшениці.  Президент країни Абдель-Фаттахас-Сісі визнав за необхідне збільшити запаси стратегічних товарів через стурбованістьіз приводу поставок під час спалаху коронавірусу. Як було оголошено по місцевому телебаченню, запланований імпорт вкупі з придбанням місцевого збіжжя забезпечать внутрішнє споживання на сім-дев’ять місяців. До амбітних планів єгипетського уряду на ринку поставилися доволі скептично. Адже не зрозуміло, у кого Єгипет зможе залучити такі обсяги зерна в короткостроковій перспективі. Україна і Прибалтика вже практично закрили сезон. Румунія, один з головних постачальників пшениці до Єгипту, ввела заборону на експорт зерна до середини травня. Щоправда, на торгах у середині квітня РФ запропонувала єгиптянам 60 000 т пшениці за ціною $239,95/т на умовах FOB.

$5,7 млрд

У першому кварталі поточного року українські експортери продали за кордон агропродовольчої продукції на суму $5,7 млрд. Цей показник на 6% більше експортної виручки за січень-березень 2019-го.

Черговим досягненням завдячують здебільшого жирам та оліям, експорт яких нарощено майже на 20% у грошовому еквіваленті до $235млн. При цьому експорт зернових був збільшений на 2% до $49млн. Зокрема, відвантаження кукурудзи потягнули на $149 млн (плюс 8%). Ячменю продалина $58,7 млн, що на цілих 132% більше обсягів першого кварталу 2019 року. Одночасно з цими досягненнями впали продажі ріпака: обсяг експорту культури становив $69 млн, що на 97% менше, ніж за січень-березень 2019-го. Також дещо знизилися відвантаження соєвих бобів (їх продано на $50,4 млн, або на 19%менше, ніж минулого року) та пшениці ($25,2 млн або мінус 4%). Експорт продукції тваринництва теж зазнав скорочення на 15% до $266 млн.

94 млн т

Згідно із квітневим прогнозом Української зернової асоціації (УЗА) у прийдешньому маркетинговому році валовий збір зернових та олійних культур сягне 94 млн т, а експорт —57,2 млн т. Таким чином, порівняно з березневими даними УЗА, прогноз врожаю збільшено на 1,4 млн т, а показники експорту підчищено на 1,6 млн т. Незважаючи на те що обсяг виробництва сільгосппродукції дещо нижчий, ніж у маркетинговому році, що добігає кінця (аграрії виробили 98 млн т зернових та олійних), тенденцію збільшення врожаю, яка фіксується кілька останніх років, збережено. Крім того, в УЗА вважають, що в середньостроковій перспективі країна збільшить аграрне виробництво до 100 млн т.

При цьому, прогнозується, що експорт пшениці у 2020/2021 маркетинговому роцістановитиме18 млн т при врожаї у 25,8 млн т. Отже, виробництво знизиться на 2,4 млн т у порівнянні з показником сезону–2019/2020, майже на цей обсяг впаде й експорт культури. Щодо квітневого прогнозу врожаю кукурудзи, то він може сягнути 36,8 млн т при експорті у 30 млн т. Зазначимо, що ці показники суттєво підвищені у порівнянні з березневим звітом УЗА — обидва на 2,5 млн т. Таким чином, в Асоціації очікують нових рекордів з вирощування та експорту кукурудзи, прогнозуючи перевищення минулорічних пікових обсягів у 35,2 млн т та 28,5 млн т відповідно.

 

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору