Ужгородка

Новини Закарпаття

Чума вирує: почастішали випадки АЧС серед диких кабанів

Вітчизняне свинарство вже не перший рік потерпає від проблеми, що актуальна для багатьох країн світу. Це поширення африканської чуми свиней (АЧС). Хвороба призводить до суттєвого зменшення поголів’я свиней, великих фінансових втрат та дорожчання м’яса і сала.

Так, за даними Державної служби статистики, поголів’я свиней скорочується удвічі швидше, ніж минулого року. Якщо на 1 листопада 2016 року в Україні  налічувалося 7 338 100 голів, то протягом цього року цей показник знизився майже на 8,9%, і становить 6 687 500 голів. При тому, що в 2016-му році падіння було не таким швидким, зокрема, кількість свиней знизилася на 4,6% порівняно з 2015-м роком.  

Також скорочуються експорті поставки вітчизняної свинини. Білорусь тимчасово обмежила ввезення свиней із Харківської, Сумської, Донецької та Тернопільської областей України через африканську чуму свиней, передає УНИАН.

Зрозуміло, що зниження поголів’я призводить до збільшення попиту та подорожчання свинини.  

«Причиною значного подорожчання м’яса я бачу передусім погіршення у 2017 році ситуації з африканською чумою свиней, через що підприємці змушені були вирізати поголів’я, на ринку виник дефіцит м’яса й ціна на нього дуже виросла, — прокоментувала ситуацію сайту “Аграрний тиждень. Україна” голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар. — Відповідно, до неї підтягнулася й ціна на курятину, на яку зріс попит через подорожчання свинини».

Однак, боротьба з цієї пошестю продовжується, що вже дає деякі результати.

Так за інформацією Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, упродовж другого півріччя 2017 року в Україні зафіксовано 41 випадок захворювання на АЧС серед свійських свиней, що майже на третину менше, ніж у першому півріччі поточного року (70 випадків) і другому півріччі 2016 року (73 випадки).

Натомість, збільшилася кількість виявлення випадків АЧС у дикій фауні (17 випадків у другому півріччі поточного року проти 7 випадків у першій половині 2016 року і 5 випадків у другому півріччі 2016 року). Отримання об’єктивної інформації про стан захворюваності стало можливим завдяки проведенню активного моніторингу як серед свійських свиней, так і в дикій фауні, в тому числі в рамках виконання грантової угоди із ЄС.

«Вивчення АЧС в ході проведення моніторингу є фактом раннього виявлення хвороби, що дає можливість вчасно вжити запобіжні заходи для недопущення поширення АЧС і занесення в господарства, де утримуються свійські свині», — заявив перший заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Жук.

Однак, без державної підтримки, і в першу чергу фінансами, вітчизняним свинарям буде важко здолати АЧС. І така підтримка може надійти в наступному році. В проекті бюджету на 2018 рік, що буде розглядатись на цьому тижні у другому читанні, передбачено фінансування відразу кількох програм аграрного спрямування на загальну суму — 7,3 млрд. грн.

«До бюджету закладено 2,3 млрд. грн. на компенсацію будівництва нових тваринницьких ферм і комплексів», — повідомив агентству УНН заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко.

Такі суми закладені, насамперед, з метою збільшення поголів’я.

«Крім збитків від АЧС, у нас скорочується поголів’я і великої рогатої худоби. Що стосується боротьби з АЧС, то планується фінансування Держпродпотребслужби в сумі 600 млн грн на протиепізоотичні заходи. Це не тільки боротьба з АЧС, але і з вузликовим дерматитом, пташиним грипом і так далі. Необхідно, щоб служба мала ресурси», — підкреслив депутат.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору