Україна, що вважалась світовою житницею впродовж багатьох віків, може втратити цей статус. Головне багатство нашої нації, це родючі землі на яких ми живемо. Але, за останні десятиріччя ґрунти виснажились, і без термінових заходів з боку держави, землевласників то землекористувачів змінити стан речей на краще неможливо.
За останніми дослідженнями, залишилось не більше 4-5 років щоб зупинити процес виснаження ґрунтів і почати діяти в напрямі відтворення родючості українських земель. Про це йшлося під час IХ Міжнародній конференції «Ведення агробізнесу в Україні».
— Що стосується боротьби з виснаженням земель, то тут велике значення має виконання всіма учасниками аграрного ринку норм діючого законодавства, — заявила заступник голови правління корпорації «Сварог Вест Груп» Інна Метельова. — Декілька років тому була прийнята постанова Кабінету міністрів України про регулювання сівозміни та контролювання цих функцій закріпленими за певними державними органами. Але чому в Україні цей механізм не працює? Тому що, як і в питанні захисту інвесторів, нема системи покарання за порушення вимог урядових постанов. Зазвичай основні вимоги для вирішення тої чи іншої проблеми вказуються в постанові уряду, а заходи з дотримання цих норм, тобто контроль та покарання за невиконання, повинні прописуватись в інших підзаконних актах. Але вони не приймаються. Все закінчується на рівні постанови Кабінету міністрів. Саме тому у нас і не виконується досить багато законів та урядових постанов.
Я вважаю що в першу чергу необхідно провести реформу правової системи. Потрібно чітко прописати систему контролю та обов’язкового покарання за невиконання законодавчих положень. Українці не гірші за будь яку з європейських націй. Але чому закони чітко працюють в Європі, і не працюють у нас? Тому що там люди бояться невідворотного покарання за порушення цих законів. В Україні ж люди знають, що майже всі порушення можна “вирішити”, — підсумувала Інна Метельова.
Варто зауважити, що нещодавно уряд вніс зміни до Типового договору оренди землі, які направлені саме на збереження родючості земель. Зокрема, тепер в договорі оренди будуть фіксуватись показники якості грунту на момент передачі землі в оренду. Також передбачене відшкодування орендодавцю – власнику земельної ділянки збитків у разі погіршення якості ґрунтового покриву орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан.