Ужгородка

Новини Закарпаття

Цвіркуни проти яловичини: що будемо їсти через 5 років

З листопада 2017 року в Європі почали офіційно виробляти їжу з комах: хлібці, чіпси та протеїнові батончики з цвіркунів в майбутньому покликані замінити звичну для всіх яловичину. Таку оригінальну для європейців їжу, зокрема, пропонують в  Фінляндії, Австрії, Бельгії, Великобританії, Данії, Нідерландах та Швейцарії, де нещодавно дозволили розведення і продаж комах саме для виробництва їжі.

Так, у Швейцарії мережа супермаркетів Coop почала продаж бургерів і тефтелей з додаванням комах. Фінська компанія Fazer розпочинає продаж хліба, виготовленого з використанням цвіркунів.

«На кожен хлібець Fazer Sirkkaleipa потрібно 70 сушених цвіркунів — їх перемелюють і додають у борошно, комахи становлять 3% від ваги готового виробу», — розповів керівник хлібопекарського підрозділу компанії Маркус Хельстрьом. З часом заплановано розширити виробництво такого хлібу у всіх 47 пекарнях підприємства, пише «Економічна правда».

«Хліб з цвіркунів — хороше джерело білка, крім того, комахи містять корисні жирні кислоти, кальцій, залізо, вітамін В12», — зазначив директор з інновацій Fazer Bakeries Юхані Сібаков.

Але через дефіцит незвичної сировини поки, що їстівними комахами неможливо забезпечити всі регіони країни. Ціна хліба з комах трохи дорожча за звичайний — 3,99 євро за буханець проти 2-3 євро звичайного хліба з пшеничного борошна.

Ідея просування їжі з комах виникла в фахівців Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), яка вже кілька років просуває нову програму харчування, що передбачає популяризацію вживання в їжу людьми і тваринами мурах, жуків, коників і цвіркунів. Комахи поживні, невибагливі, швидко розмножуються і не дуже відчутно впливають на навколишнє середовище порівняно, наприклад, із великою рогатою худобою, зазначають експерти ФАО.

Так, виробництво яловичини пов’язано з викидами CO2: кілограм яловичини по виділенню вуглекислого газу дорівнює викиду цієї речовини в атмосферу з вихлопу середнього європейського автомобіля кожні 250 кілометрів. Цвіркуни зможуть забезпечити людей аналогічною кількістю протеїну без будь-яких негативних наслідків і за нижчою ціною. Ось тільки ідея поїдання комах європейцями потребує популяризації та перегляду естетичних уподобань чималої частини суспільства.

А ось в Сполучених Штатах Америки виробництво цвіркунів набирає не аби яких обертів. Компанія Aspire відкрила дослідницький центр площею 2,3 тисячі квадратних метрів під розробку технології, яку згодом перенесуть на ферми в десятки разів більшого розміру. Там вирішили зменшити собівартість виробництва цвіркунів за допомогою роботів. Сьогодні 0,45 кг протеїну з цвіркунів коштує $20 – надто висока ціна. Для виробництва цієї кількості протеїну потрібно від 4,2 до 4,8 тисячі цвіркунів.

Першу повноцінну автоматизовану ферму з виробництва цвіркунів планується відкрити до середини наступного року. Всі фази  життя комах – від появи з яйця до «збору врожаю» — максимально автоматизовані. Площа ферми близько 5 тисяч квадратних метрів до кінця 2019 року має збільшитись до 23 тисяч квадратних метрів. Така система здатна виробляти до 22 млн цвіркунів на місяць. І попит вже перевищує пропозицію, кажуть у компанії.

Цвіркунів планують вирощувати на вертикальній фермі, оснащеної сенсорами та автоматичними системами. Роботизований модуль буде пересуватися по фермі та розміщувати в потрібних точках ідеально-розраховані обсяги їжі. До цього цвіркунів годували люди. Але люди працюють вдень, а цвіркуни – навпаки, не сплять вночі. Комахи відкладають яйця у спеціальне місце, після чого  личинки переміщуються в контейнер, де ростуть до регламентованого розміру.

Високотехнологічний підхід дозволив адаптувати дієту цвіркунів — в результаті вони видають більше протеїну і менше вуглеводів. Роботизація дозволила підвищити ефективність виробництва протеїну в 10 разів, а також скоротила витрати на 75% в порівнянні з використанням праці людей.

З цвіркунів Aspire робить борошно, частину якого продає, а з решти виробляє власну лінійку продуктів Akketa. І попит на таку продукцію зростає набагато швидше, ніж очікувалося спочатку.

Два роки тому 70% американців не були готові вживати комах в їжу. У березні 2017 року Aspire запустили програму, в рамках якої цілі смажені цвіркуни постачали на різні заходи для дегустації. Кілька дорогих ресторанів уклали з компанією угоди на поставку комах. Засновники компанії впевнені, що цвіркуни пройдуть на американському ринку той же шлях, що і лобстери, яких не так вже давно вважали їжею для бідних або інгредієнтом суші.

Інші компанії також зацікавились цвіркунами — зокрема, стартап Tiny Farms відкрив пілотну ферму в Каліфорнії в 2016 році. Його підхід разюче відрізняється від ідей Aspire і націлений, в першу чергу, на малі фермерські господарства. Власники Aspire планують відкрити філії в країнах Африки, Азії та Латинської Америки в найближчі 5 років.

Схожі статтіОдин день с Юрием Трындюком, владельцем компании «Хлебные инвестиции»Все під контролем: сучасна лабораторія дозволить фермерам та селянам покращ…З ким будемо торгувати?Ікра на вагу золота: як вигідно доїти осетра

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору