Ужгородка

Новини Закарпаття

Гроші на посівну: аграрії набрали кредитів на 60,5 млрд грн

Сільське господарство виявилося чи не єдиною галуззю, здатною під час кризи стабільно демонструвати зростання виробництва та обсягів експорту. Платоспроможність аграріїв, а також низькі показники проблемності кредитів зумовили зацікавленість з боку банків.

За даними НБУ,  спостерігається хороша динаміка гривневих кредитів для аграріїв: приріст 24,1%, а проблемними серед них є лише 10% таких позик, що значно менше за середній показник у майже 58%. Однак, кредити агросектору й досі становлять лише 6–7% від загального обсягу.

«На кінець жовтня аграрії отримали кредитів на 60,5 млрд грн. За статистикою Національного банку України, загальний обсяг кредитів сільському господарству за січень – жовтень зріс на 9,3%. І це на фоні зниження сукупного кредитного портфеля на 1,5%. Нарощування кредитування відбулося за рахунок гривневих кредитів – зростання на 24,1% (до 47,4 млрд грн.) Втім, обсяг кредитів у іноземних валютах протягом року скорочувався», розповіла AgroPolit.com виконавчий директор Національної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.  

За її словами, протягом 2017 року на ринок вийшли нові банки, які не мають значного портфеля, але мають великі плани, зокрема, щодо кредитування малого та середньго бізнесу (МСБ).

«Загальної статистики кредитної активності у розрізі холдингів та малого й МСБ в агросекторі немає. Проте можна відзначити поступове зміщення фокусу у кредитуванні з великих компаній та холдингів на малі й середні господарства – деякі банки переглянули пріоритети на користь цього сегменту, є нові активні гравці», зазначила Олена Коробкова.

Найбільша частка кредитів у агросекторі видається для поповнення обігових коштів на термін до 1,5–2 років. Як правило, фінансуються сезонні польові роботи – посівна та збір врожаю.

«У техніку та обладнання у минулі роки інвестували (і брали на це кредити) переважно великі агропідприємства. Проте останнім часом і з боку аграріїв-МСБ з’явився певний інтерес до вкладень у техніку та обладнання. Кредити на такі цілі видаються на термін до 5 (іноді більше) років. Достатньо розвинуті партнерські програми банків із постачальниками техніки, які дозволяють зменшити процентні ставки за кредитами на придбання такої техніки», — повідомила вона.

Проблеми з поверненням кредитів  мають від 0 до 10% МСБ. На фоні загального показника непрацюючих кредитів у банківській системі, який за останніми даними сягнув 58%, низька дефолтність малих та середніх агропідприємств є щонайменше привабливою і зумовлює підвищений інтерес банків до сектору.

Щодо перспектив кредитування агросектору в 2018 році Олена Коробкова зазначила, що зростання конкуренції серед банків на цьому ринку вже призвело до полегшення умов надання кредитів аграріям окремими банками (встановлення менш жорстких вимог щодо застави, необов’язковість страхування майна чи врожаю тощо). Проте найближчим часом не варто чекати пом’якшення грошово-кредитної політики. Тенденції до зниження ставок можна очікувати із середини 2018 року.

 

Схожі статтіУкраїна йде на рекорд експорту живих свинейЖитомирський горіховий сад висадили в горщикахМексика заборонила ГМО-сою в семи штатахВ грудні молоко подешевшає

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору