Ужгородка

Новини Закарпаття

Розмір має значення: Завдяки власному елеватору фермер збільшує доходи за рахунок нових можливостей для заробітку

Зберігати врожай у власному елеваторі набагато вигідніше, ніж у чужому не тільки через те, що можна уникнути суттєвих витрат на послуги, але й запобігти ризику отримати зерно гіршої якості.  Але як правильно розрахувати інвестиції у зерносховище оптимального розміру? Адже якщо елеватор замалий, то його господар змушений продавати частину зерна на тих умовах, які йому висуває покупець. Вкладені кошти у надто великий елеватор повернуться не так швидко, як би хотілося. Разом з тим правильно розрахований розмір елеватору дає можливість фермеру всього за три-чотири роки отримувати прибуток в розмірі близько $100 на кожній тонні зернових.

Перш ніж визначатися з розміром силосу, агропідприємець повинен добре зрозуміти, для чого йому потрібно зерносховище: тільки для зберігання власного зерна заради економії коштів на оренді чужого елеватора чи для ведення бізнесу та надання комплексу послуг іншим сільгоспвиробникам. До того ж необхідно враховувати обсяг і потенційну врожайність землі, яку обробляє фермер, тому що існує пряма економічна доцільність, що пов’язана із місткістю зерносховища.

Так, якщо господарю потрібен елеватор лише для зберігання власного врожаю, то розміри зерносховища можна прорахувати таким чином: наприклад, підприємець у Хмельницькій області, що обробляє 1000 га отримує в середньому 10 т/га зерна пшениці та кукурудзи. За сезон агровиробник збирає близько 10 000 т врожаю. Отже, плануючи будівництво елеватора, має сенс орієнтуватися на потужність в 10 000 т. В разі, якщо сільгоспвиробникові доводиться продавати  половину врожаю, то, відповідно й розмір елеватора можна планувати удвічі менший.

Для будівництва елеватора під переробний комплекс, наприкдал, комбікормовий завод, млин або маслозавод, виробник в першу чергу має зважати на обсяг сировини. Адже набагато вигідніше закупити необхідний обсяг зерна тоді, коли воно коштує найдешевше.

Слід також враховувати той факт, що протягом року ціна на зерно коливається. Під час жнив середня вартість пшениці або кукурудзи досягає $160–180. В той же час середнє коливання вартості збіжжя з літа до зими становить близько 15%. Якщо зернові зберігати протягом цілого року і продати врожай тоді, коли ціни будуть на піку, то власник елеватора зможе заробити  близько $100 на кожній тонні збіжжа.

Враховуючи те, що середня ринкова ціна зведення елеватора становить близько $100 на тонну зберігання, то інвестиції в його будівництво окупляться приблизно за три-п’ять років. Якщо елеватор буде приносити додатковий заробіток на наданні послуг з очищення, осушування і відвантаження зерна на залізницю, то інвестиціїї у його зведення повернуться ще швидше.

Дещо складніше розрахувати оптимальний розмір зерносховища, на якому бізнесмен планує отримувати додатковий заробіток. Слід враховувати всі згадані аспекти, важливі для зведення елеватора, а також дізнатись, чи буде попит на послуги з очищення, сушіння та зберігання зерна в регіоні, де планується збудувати силос. Не зайвим буде дізнатися, чи є поблизу інші елеваторні комплекси, й чи надають вони послуги фермерам у сезон збору врожаю. Якщо силоси в регіоні присутні, то треба уточнити їхню потужність та завантаженність.

В разі, якщо в регіоні недостатньо зерносховищ, агропідприємець може розраховувати на зведення власного елеваторного комплексу, який буде надавати всі необхідні для інших фермерів послуги: доставку зерна з поля, його обробку, а також зберігання та продаж. Найдорожчою послугою є сушка збіжжа. На сушці 1 т зерна можна заробити 440 грн, або за сьогоднішнім курсом $16,5. Отже, дохідність від цієї послуги дуже висока.

Перш ніж остаточно визначитися з будівництвом елеватора, слід дуже ретельно прорахувати коливання цін на зернові саме в регіоні, де планується ставити силос: проаналізувати різницю у вартості зернових під час жнив та у зимовий період. Важливо також довідатись, які саме культури вирощуються у розташованих поруч агропідприємствах. Однією з найважливіших складових також є логістика: наскільки зручні під’їзди до майбутнього елеватора та чи є можливість розмістити велику кількість вантажівок під час високго сезону.

Оптимальний розмір елеватора будь якого призначення залежить від різноманіття культур, що зберігатимуться в ньому.  Як правило фермерське господарство на 1000 га землі вирощує три-чотири основні культури. Це можуть бути озимі пшениця і ячмінь, а також соняшник і кукурудза в сівозміні. Отже, варто розраховувати на будівництво хоча б трьох ємностей на 3000–3500 т, або двох ємності по 1000 т і двох по 4000 т, в залежності від структури посівів. Якщо бізнесмен планує заробляти на обороті, то навіть невеликий елеватор на 1000 т можна кілька разів завантажити і вивантажити протягом сезону, отримавши прибуток.

Незалежно від розміру елеватора, він збільшує вартість бізнесу агровиробника. Зараз, коли фермери об’єднуються, обробляючи землю на корпоративній основі, зерносховще капіталізує господарство аграрія. А в разі вибору оптимального розміру, елеваторний комплекс стане не тільки надійною але й вигідною інвестицією в розвиток власної справи.

Автор: Дмитро Ніколаєв, керівник відділу продажів ТОВ «Торговий дім «Югелеватор»

Схожі статтіАлександр Руденко из UkrLandFarming о новых условиях работы на китайском ры…Андрей Порайко, партнер юридической компании EVERLEGAL: Что ожидать импорт…Ирина Чухлеб, главный редактор Landlord об искусстве купажаЕксперт з експорту

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору