Ужгородка

Новини Закарпаття

Повернуть штрафи за “євробляхи” та скасують вільну економічну зону “Крим”: чого чекати у листопаді-2021

Кого насамперед стосуються зміни у ПДР, як усунуть від роботи без сертифікату про вакцинацію і чому скасовують ВЕЗ “Крим”?

Зміст

 • 1Оновлені ПДР
 • 2Обов’язкова вакцинація
 • 3Штрафи для “євроблях”
 • 4Мораторій на рублі
 • 5Вільна економічна зона “Крим”

Оновлені ПДР

Нові види знаків, табличок та розмітки Кабмін погодив наприкінці вересня і зміни набирають чинності 1 листопада.

Безпосередньо нових знаків узгодили майже чотири десятки і у підрозділах Правил нові не додали лише серед знаків пріоритету. Новий попереджувальний знак один – “Місце (ділянка) концентрації дорожньо-транспортної пригоди”, заборонних два – 3.44 та 3.45 “Рух зазначених транспортних засобів заборонено”.

У ПДР з’являється ціла група інформаційно-вказівних знаків, пов’язаних з рухом велосипедистів: “Велосипедна смуга”, “Суміжні пішохідний перехід та велосипедний переїзд”, “Дорога зі зустрічною велосипедною смугою”, “Кінець дороги зі зустрічною велосипедною смугою”, “Виїзд на дорогу з одностороннім рухом та зустрічною велосипедною смугою”. “Дорога для суміщеного руху автомобілів та велосипедистів” та “Кінець дороги для суміщеного руху автомобілів і велосипедистів” – нові наказові знаки.

До поправок до Правил було лише поняття велосипедної доріжки, але з 1 листопада буде передбачено більше визначень:

 • велосипедна доріжка – та, що знаходиться за межами вулиці чи дороги, визначена знаком та горизонтальною розміткою;
 • велосипедна смуга – це ділянка проїжджої частини, призначена для велосипедистів;
 • велосипедний переїзд – місце перетину велосипедистами проїжджої частини.

Деякі нові види розмітки, які з’являться на проїжджій частині: наближення до кільцевої розв’язки (широкі жовті лінії), попередження про пішохідний перехід або велосипедний переїзд з підвищеною небезпекою (білі ламані лінії), місце зупинки трамвая, якщо лінії знаходяться посередині проїжджої частини (ламані жовті лінії поперек дороги).

Обов’язкова вакцинація

8 листопада набирає чинності наказ МОЗ про обов’язкову вакцинацію. Їй підлягають працівники освітніх установ, центральних органів виконавчої влади та її територіальних органів, місцевих держадміністрацій та їх підрозділів.

Також міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко попередив про майбутнє розширення списку за рахунок соцпрацівників, працівників державних підприємств, організацій, установ, працівників критично важливих сфер.

8 листопада набирають чинності й нові положення в постанові Кабміну №1236 про карантин:

 • наявність щеплення та сертифіката перевіряють роботодавці;
 • роботодавці ухвалюють рішення про усунення, відштовхуючись від положень ст. 94 КЗпП: зарплата виплачується за виконану роботу;
 • усунення відбувається виходячи з виданого керівництвом підприємства наказу чи розпорядження, термін їх дії –до усунення причин, тобто до отримання працівником не тільки дози вакцини, а й сертифіката.

У наказі МОЗ є “зірочка”: обов’язковій вакцинації не підлягають люди, які мають абсолютні протипоказання до профілактичних щеплень. У тексті наказу посилаються на затверджений Міністерством перелік із зазначенням його редакції.

Але в МОЗ також повідомили, що про протипоказання (абсолютні: постійні та тимчасові) та застереження дали роз’яснення до Київського міського та обласних управлінь охорони здоров’я. Єдине абсолютне постійне протипоказання – алергічна реакція після першої дози вакцини. У цьому випадку радитимуть ввести іншу вакцину. Якщо є алергія на компонент вакцини і це відомо до її введення, теж радитимуть щепитися іншою. Тимчасові протипоказання:

 • ковід в анамнезі (термін дії довідки до трьох місяців від перебігу хвороби);
 • гострі перебіги хвороби з температурою від 38 градусів (термін дії довідки – до двох тижнів від початку хвороби);
 • лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою (термін дії довідки – три місяці після закінчення курсу);
 • введення іншого профілактичного щеплення (довідка про відстрочку – на два тижні);
 • проби з туберкуліном (відстрочка – до завершення оцінки).

У будь-якому випадку рішення за лікарем, який робить медвисновок.

У постанові Кабміну №1236, у тій частині, яка стосується обов’язкової вакцинації і набирає чинності 8 листопада, також зазначили, що від роботи не слід усувати, якщо співробітник має абсолютні протипоказання до щеплення і підтверджує це медвисновок.

Штрафи для “євроблях”

10 листопада припинить дію період пільгового розмитнення автомобілів на єврономерах. До цього терміну під нього підпадають автомобілі, які:

 • ввезені в Україну до 31 грудня 2020 р. та перебувають у режимі тимчасового ввезення або транзиту;
 • випущено не менше п’яти років тому. При цьому вимога щодо екологічних стандартів для легковика – не нижче за “Євро-2”, а для вантажівки – “Євро-5”;
 • зняті з реєстрації в країні, звідки ввезені, та перебувають у власності українців.

Не можна зареєструвати автомобіль, який був випущений у країні-агресорі, або був ввезений звідти.

При пільговому розмитненні звільняють від відповідальності за порушення трьох норм Митного кодексу:

 • стаття 470 – недоставлення ТЗ та документів до митного органу, штрафи: 3,4 тис. грн – запізнення до десяти діб, 8,5 тис. грн – запізнення до 20 діб, 85 тис. грн – до 30 діб, 170 тис. грн – більш ніж на 30 діб;
 • стаття 481 – перевищення строків тимчасового ввезення, штрафи: до трьох діб – 850 грн., 3-10 діб – 5,1 тис. грн., 10-20 діб – 17 тис. грн., більше ніж на 20 діб – 34 тис. грн.;
 • стаття 485 – дії щодо ухилення від сплати митних платежів, штраф 300% несплачених митних платежів.

Після закінчення пільгового терміну всі ці санкції будуть використані повною мірою. Але перший етап після того, як авто зупинить патрульний, – це сплата штрафу у розмірі 8,5 тис. грн за ч. 8 ст. 121 Кодексу про адмінправопорушення. Штраф виноситься на місці і лише при першій зупинці. Повторне порушення протягом року вже карається штрафом 17 тис. грн з позбавленням права на керування на рік, а також можливе платне вилучення авто. Далі поліцейський передасть дані Митниці. За недоставлення ТЗ та документів до митного органу, перевищення термінів тимчасового ввезення там випишуть штраф.

Мораторій на рублі

21 листопада набирає чинності постанова Нацбанку з поправками до Інструкції про ведення касових операцій банками. З цього дня банки, їхні філії та відділення перестануть приймати готівкові російські рублі для їх зарахування на депозити та вклади фізосіб.

Період дії заборони – доти, доки дійсний і закон про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території. Його положення діятимуть до повернення територій під загальну юрисдикцію України. Закон ухвалили у 2014 р., і в заключних положеннях вже були рекомендації НБУ про те, щоб там ухвалили нормативку на його виконання.

Станом на початок осені на депозитних рахунках фізосіб у рублях був еквівалент 3 млн грн, а на звичайних рахунках – еквівалент 320 млн грн. Але тут варто звернути увагу, що мораторій Нацбанк на поточні рахунки не поширюватиметься.

Вільна економічна зона “Крим”

21 листопада набирають чинності три закони, які стосуються вільної економічної зони “Крим”.

Перший – 1618-IX – скасовує закон про ВЕЗ, ухвалений у 2014 р. та строком дії на десять років. Одна з причин скасування – його дискримінаційні положення для українських громадян, які мешкають на півострові та отримують там дохід. За нормами закону, який скоро втратить чинність, вони прирівняні до нерезидентів.

Окрім скасування одного закону, документ змінює положення й інших. Громадяни України, які мешкають на тимчасово окупованій території, отримують право на безкоштовну вторинну правову допомогу. Порядок надання їм соціальної допомоги також буде прописаний, але не законами, а Кабміном. З’явиться положення про те, що будь-який нотаріус, тобто без прив’язки до округу, в якому працює, зможе здійснювати нотаріальні дії у справах спадщини, які були розпочаті до тимчасової окупації, внесені до Спадкового реєстру, але не закінчені.

Закріплено, що громадяни України мають право на вільний виїзд та в’їзд на тимчасово окуповану територію через пропускні пункти. Дозволяють переміщення особистих речей та супровідного багажу. Але обмеження можливі – їх встановлює Міністерство з питань реінтеграції щодо переліку та обсягів (вартості, ваги, кількості) речей.

Також з 21 листопада буде передбачено, що:

 • юрособи, ФОП, фізособи, які ведуть незалежну професійну діяльність та перебувають на тимчасово окупованій території, зможуть працювати в Україні лише після заміни їхньої податкової адреси на українську;
 • грошові перекази з тимчасово окупованими територіями під забороною;
 • залучення вкладів та депозитів та видача кредитів у рублях в Україні заборонені, під що, власне, і написано постанову НБУ.

Ще два закони, які набувають чинності одночасно з 1618-IX, з поправками до Податкового та Митного кодексів:

 • не сплачуються митні платежі за товари, які переміщуються через кордон на та з тимчасово окупованої території;
 • на тимчасово окупованій території не провадяться податкові перевірки, не справляють податкові збори;
 • для платників податків з податковою адресою на тимчасово окупованій території списується податковий борг, штрафи, пеня;
 • доходи з підконтрольної території на користь осіб на тимчасово окупованій оподатковуються за тими самими правилами, що й репарації за межі України;
 • до платників податків на тимчасово окупованій території не застосовують методи впливу, і вони звільнені від відповідальності за несплату ЄСВ;
 • Нацбанк має право встановлювати порядок переміщення та проведення операцій з готівковими рублями на території України.

Джерело: Наш.live

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору