Ужгородка

Новини Закарпаття

Плюс 12 штрафних балів – мінус права. Як водіїв по-новому каратимуть за порушення ПДР?

Штрафні бали для водіїв в Україні скасували у травні 2020 р., а найближчим часом їх можуть повернути, але вже в іншому вигляді. Дев’ять нардепів від фракції “Слуга народу” подали законопроект №6502 про їхнє запровадження, а також про повторне навчання у автошколі через деякі види порушень правил дорожнього руху. Розбираємось, чим штрафні бали у новому вигляді відрізнятимуться від попереднього варіанту та за що водіїв зможуть відправляти на перепідготовку.

Зміст

 • 1Бали: було-стане
 • 2Вчитися заново

Бали: було-стане

Попередню норму про штрафні бали Рада ухвалила у 2015 р. під введення автоматичної фіксації порушень. Передбачалося, що кожного року кожному громадянину, який має право на управління, нараховується 150 балів. Але за певні види порушень, такі як перевищення швидкості, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки, правил перевезення вантажів, ці бали списували б і штраф не потрібно було платити.

Тобто йшлося про своєрідну індульгенцію на порушення ПДР, зафіксоване в автоматичному режимі. За одне порушення мали віднімати 50 балів, отже, за рік водію дозволяли б без штрафів тричі потрапляти на камери в якості порушника.

“Ситуація, за якої особа не несе відповідальності за неодноразові порушення законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, не лише не сприяє дотриманню учасниками дорожнього руху встановлених правил, а, навпаки, створює почуття безкарності та спонукає до наступних порушень”, – констатували у Головному науково-експертному управлінні ВР, коли Рада цього скликання штрафні бали запропонувала скасувати.

З травня 2020 р. пільгові штрафні бали (ст.27-1 у Кодексі про адмінправопорушення) із законодавства прибрали, хоча й випробувати не встигли. Положення діяли тільки на папері і чекали на повноцінну роботу автофіксації, а станом на весну 2020 р. вона працювала тільки в тестовому режимі.

Тепер бали пропонують повернути у новому вигляді. Суть у тому, що їх уже не забиратимуть від привласнених пільгових усім водіям, а нараховуватимуть за порушення.

У законопроекті пропонують градацію нарахованих балів залежно від ступеня суспільної небезпеки, яку завдає порушення.

Один бал нарахують за порушення, передбачені у частинах п’ятій та десятій ст. 121 КУпАП:

 • порушення правил використання ременів безпеки чи мотошоломів;
 • порушення правил перевезення дітей.

Два бали – за порушення ч. 1, 7, 11 ст. 121 КУпАП, ч.1 (крім порушень, зафіксованих в автоматичному режимі) та ч.2 ст. 122 та ч.1 ст. 123:

 • керування транспортним засобом з технічними несправностями або переобладнаним із порушеннями;
 • вдруге за рік порушення, пов’язане з керуванням незареєстрованим або неперереєстрованим ТЗ, ТЗ без номерного знаку або з номерним знаком, встановленим із порушеннями;
 • друге протягом року порушення правил перевезення дітей;
 • перевищення швидкості, вимог дорожніх знаків та розмітки, перевезення вантажів, буксирування, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги пішоходам, рух тротуаром та пішохідною доріжкою (за винятком зафіксованих в автоматичному режимі);
 • порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспорту, обгону, руху автомагістралями, навчальної їзди, проїзд на червоне світло, порушення правил використання освітлювальних пристроїв або попереджувальних сигналів;
 • порушення правил проїзду залізничного переїзду (крім виїзду на нього, коли його заборонено і в тому випадку, якщо перевозять пасажирів або небезпечний вантаж).

Три бали – за порушення ч.2 ст. 121 КУпАП, ч.3 ст. 122:

 • використання несправного або невідповідного стандартам ТЗ, що призначений для перевезення пасажирів;
 • ненадання переваги ТЗ аварійно-рятувальних служб, швидкій, пожежній, поліції, маршрутним ТЗ, порушення руху або зупинка на смузі маршрутних ТЗ, зупинка та стоянка, яка заважає руху або загрожує його безпеці.

П’ять балів – за порушення ч.4, ч.5 ст. 122 (крім зафіксованих в автоматичному режимі), ст. 122-4, ч.2 ст.123 КУпАП:

 • перевищення швидкості більше ніж на 50 км/год (крім зафіксованого в авторежимі);
 • перевищення швидкості, вимог знаків та розмітки, порушення правил перевезення вантажів, буксирування, зупинки, стоянки, проїзду переходів та перехресть, ненадання переваги пішоходам, поліції, пожежній, швидкій, аварійним ТЗ, проїзд на червоне світло, порушення правил використання освітлювальних пристроїв або попереджувальних сигналів, якщо це призвело до аварійної обстановки (крім зафіксованих в авторежимі);
 • залишення місця ДТП;
 • виїзд на залізничний переїзд, якщо рух заборонено.

При складанні протоколу копи відображатимуть у ньому нараховані водієві раніше штрафні бали. Після того, як постанова про нове порушення набуде чинності, фіксуватимуть і нові. Їх мають відображати у Реєстрі адмінправопорушень у сфері безпеки дорожнього руху та на Єдиному веб-порталі електронних послуг. Протягом року після нарахування ці бали будуть дійсними. І якщо в певний момент водій набере критичну масу – на нього чекає перепідготовка.

Вчитися заново

Критична маса штрафних балів для водія – 12 і більше, а якщо права видано менше року тому, то 8 і більше. Якщо ця планка досягнута, поліція ухвалює рішення про тимчасове зупинення дії прав. Форму, в якій прийматимуть рішення, затвердить МВС. Але його мають відображати на Єдиному державному веб-порталі електронних послуг, надсилати рекомендованим листом за відомою адресою реєстрації водія, на мобільний та/або електронку, якщо вони відомі.

Управляти автомобілем, якщо дію посвідчення водія зупинять, буде заборонено. За порушення передбачать штраф за ст. 126 КУпАП – 3400 грн. Якщо у водія будуть заперечення – оскаржувати рішення про зупинення прав можна буде у суді. Але поки там розглядатимуть позов, права все одно вважатимуть призупиненими.

Якщо у водія не знайдеться доводів проти, щоб відновити права, йому доведеться заново пройти повний курс навчання у автошколі, здати теорію та практику. Тільки після цього права поновлять, а штрафні бали спишуть.

Автори законопроекту пишуть, що завдяки системі балів та призупинення прав хочуть посилити відповідальність водіїв та забезпечити профілактику правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

“Система накопичення штрафних балів за порушення правил дорожнього руху вже кілька десятиліть існує у багатьох розвинених країнах, у тому числі у Сполучених Штатах Америки, Канаді, Великій Британії, Франції, Італії, Німеччині тощо, та довела свою ефективність”, – констатують автори.

Норми законопроекту викликають запитання. На деякі відповіді підказує логіка. Наприклад, з-під нарахування штрафних балів вивели правопорушення, зареєстровані в автоматичному режимі. Але зрозуміти цей намір можна, якщо згадати про ще не вирішену суперечку: чи відповідає власник автомобіля за порушення, які вчинив не він, а інший водій? Якщо нараховувати за них бали автоматично на підставі даних камер, на перепідготовку не завжди відправлятимуть тих, хто на це заслужив, і мети не буде досягнуто. Другий аспект скоріше математичний. Наприклад, подолавши кілька сотень кілометрів трасою і тричі потрапивши на камери із незначним перевищенням швидкості, можна вже заробити “квиток” в автошколу. Тож тільки на трасі Київ-Одеса можна переловити половину водіїв та автошколи напливу учнів просто не витримають.

За умовами, які пропонують нардепи, тимчасову зупинку дії посвідчення жодними чіткими термінами насправді не обмежують. Виходить, що люфт у часі у водія максимально широкий – коли захоче, тоді зможе знову пройти навчання і скласти іспити. Це скоріше на користь, а не на шкоду: він може не мати фізичної чи фінансової спроможності, щоб швидко піти на навчання. Адже якоїсь пільгової оплати послуг автошколи законопроект не передбачає.

Але є питання, на які відповіді знайти вже важко і списати їх якомога швидше на якесь технічне недоопрацювання. У градації від одного до п’яти балів немає жодного порушення, яке б удостоїлося чотирьох балів. У списку порушень, за які мають намір нараховувати штрафні бали, є не всі, передбачені КУпАП. Наприклад, там немає порушення вимоги про зупинку або порушення правил дорожнього руху з пошкодженням ТЗ, вантажу, доріг. За це в якості санкції передбачають штраф або позбавлення права на керування автомобілем. На це й можна було б списати те, що у переліку їх немає, і штрафні бали за них не передбачають. Ось тільки позбавляти права на управління можуть і за створення аварійної обстановки, і за залишення місця ДТП. Але водночас автори законопроекту пропонують нараховувати за це штрафні бали.

Ну і головне питання – про корупційні ризики. Багато куплених прав на руках у водіїв ні для кого не секрет. Перепідготовка після призупинення посвідчень водіїв навряд чи корупцію усуне. Досвідчені водії пам’ятають, якою годівницею для ДАІ була можливість пробивати талон за порушення та відправляти на перескладання іспитів. Але зараз хочуть прогнати вже через весь курс навчання, а не тільки через тест на теорію та практику. Тобто братися хочуть ще суворіше. Втім, позитивна сторона цього наміру теж є.

“До законопроекту можуть виникати питання, але загалом норми правильні, – каже правозахисник Володимир Караваєв. – Не повинно бути так, що людина регулярно порушує і вирішує все лише штрафами. Потрібно розібратися з якої причини це відбувається систематично: чи вона просто не знає ПДР, чи їх просто ігнорує. Якщо перше, то навчання у школі наново можна лише вітати. Якщо ж ігнорує, то це вже питання психофізіологічної експертизи: людина взагалі здатна на безпечне управління чи ні? Система балів дійсно існує в багатьох країнах, тому що в багатьох державах є розуміння, що людина не може порушувати нескінченно довго і лише сплачувати штрафи. Вона є загрозою для оточуючих і потрібно знайти причину”.

Джерело: Наш.live

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Нагору