Ужгородка

Новини Закарпаття

Шість мільйонів українців мають проблеми з водою через війну: у НААН розповіли про способи очистки

Найбільш безпечними джерелами питної води в умовах забруднення є глибокі підземні горизонти. Це можуть бути міські бювети та свердловини.

За даними UNICEF через війну проблеми з водою мають шість мільйонів українців. Найбільші проблеми з водою — там, де було зруйновано обʼєкти водоканалів. Зокрема, без води зараз лишилася вся підконтрольна Україні територія Луганщини. Постраждали системи водопостачання Харкова, Сум, Чернігова, а найкритичніша ситуація — в Маріуполі, повідомляє пресслужба НААН.

Через обстріли без води залишився Миколаїв — зараз із кранів тече солона вода з Південного Буга.

Ще одна велика проблема — пошкодження каналізації. Наприклад, у Запорізькій області російська артилерія пошкодила очисні споруди, і з Василівки стічні води без жодного очищення полилися у Дніпро.

Як зазначив завідувач відділення водних ресурсів Інституту водних проблем і меліорації НААН Сергій Шевчук, найбільш безпечними джерелами питної води в умовах забруднення є глибокі підземні горизонти. Це можуть бути міські бювети та свердловини.

Експерт перелічив технології, які дозволяють знезаразити й очистити воду від шкідливих домішок, таких як хлор, метали, пісок.

Один із методів знезараження води – це спеціальні таблетки, які можна придбати в інтернет-магазинах. Їх слід використовувати, якщо доводиться пити воду з водойми. Одна таблетка знезаражує пʼять літрів води. Мінімальна вартість однієї таблетки – орієнтовно 20 грн.

Інший спосіб – хімічні засоби для дезінфекції. На початку травня Україна отримала такий засіб BASOQUELL 807 у кількості, необхідній для 12 млн літрів чистої води. Цей засіб може очищувати як технічну воду, так і воду з природних водойм. Засіб також може очищувати самі місткості, у яких зберігається вода. ДСНС розподілятиме його по місцях за потребами.

Щодо використання “умовно забрудненої” води з водопроводу – тут еколог Сергій Шевчук радить різноманітні побутові фільтри. Це стосується незначних обʼємів води. За словами експерта, є розбіжності у вартості фільтрів та ступені очищення води. Але критерій “вища вартість – краща якість очищення води” у цьому випадку спрацьовує.

Зворотний осмос – найбільш ефективний метод очищення води від механічних, органічних та хімічних домішок. У системі зворотного осмосу, яка встановлюється на кран, є три рівні очищення – картриджі попереднього очищення, мембрана тонкого очищення та картриджі фінішного очищення. На останньому етапі фільтр дає два потоки – очищену воду та концентрат, який зливається до каналізації.

Проточні фільтри – найбільш компактні з ефективних систем очищення води. Такий пристрій також монтується на мийку, у ньому може бути встановлений вугільний фільтр, капілярна мембрана чи декілька ступенів очищення. Через окремий кран він видає потік очищеної води.

Фільтри-глечики – це місткості із вбудованим фільтром, який відсіює метали, активний хлор, пісок, органіку, інші домішки та знижує жорсткість. Ціни різняться від 300 грн за простий глечик до 3000 грн за пристрій з електронним регулюванням.

Дорожчі системи очищення води під час війни стануть у пригоді лише у тих регіонах, де немає активних бойових дій, але є ризик зараження води через невибіркові російські обстріли. Це стосується центру та півночі України, а також західних областей.

На сході та півдні мешканцям варто мати запас таблеток або інших засобів для знезараження води або простих фільтрів, які допоможуть хоча б очистити воду від шкідливих домішок.

Нагадаємо, троє фахівців Національної академії аграрних наук України увійшли в робочу групу при Державній екологічній інспекції, яка розробляє методики визначення шкоди та збитків, завданих природним ресурсам та навколишньому середовищу внаслідок збройної агресії російської федерації. Із початку повномасштабного вторгнення зафіксовано вже понад 200 екозлочинів рф.

Війна негативно впливає на українське бджільництво. У результаті агресії рф, завдано шкоди українському бджільництву — частина пасік зруйнована внаслідок обстрілів, на окупованих територіях деякі пасіки свідомо знищувались російськими військами.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору