Ужгородка

Новини Закарпаття

У 2022 році українські аграрії зберуть близько 50 тонн зернових – прогноз

Вирощених зернових та олійних культур буде досить для задоволення внутрішніх потреб українців, а також для часткової реалізації на експорт.

Весняна посівна в умовах війни закінчується і вже можна робити оцінки по потенційному врожаю 2022 року. Про це зазначається в аналізі асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.

Згідно з оцінкою УКАБ, в 2022 році українські аграрії можуть зібрати наступний врожай зернових культур:

  • Пшениця – 18 млн т (2021 р. – 32,2 млн т);
  • Кукурудза – 25,7 млн т (2021 р. – 42,1 млн т);
  • Ячмінь – 5,2 млн т (2021 р. – 9,4 млн т);
  • Інші зернові культури – 1,4 млн т (2021 р. – 2,3 млн т);

Тобто сукупний врожай зернових у 2022 році становитиме близько 50,4 млн т проти 86 млн т 2021 року.

Щодо олійних культур, то в 2022 році наступні очікування врожаю:

  • Соняшник – 10,6 млн т (в 2021 р. – 16,4 млн т);
  • Соя – 3,0 млн т (в 2021 р. – 3,5 млн т);
  • Ріпак – 2,7 млн т (в 2021 р. – 2,9 млн т).

“Як видно з наведених даних, найнижчі теми зниження валового збору демонструють соя та ріпак. Це пов’язано з відносно невеликою масою врожаю в комбінації з високою ціною на нього, що полегшує логістичні питання при експорті. Тому частина аграріїв збільшила посіви під даними культурами. Звісно, це значно нижчі показники, ніж минулого року, коли Україна отримала рекордний врожай, однак на це є об’єктивні причини. Валовий збір буде зменшено як внаслідок посівних площ, так і внаслідок врожайності”, – зазначила аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Читайте також: Рада ЄС ухвалила скасування мит на весь експорт із України

За словами експертки, зменшення посівних площ відбулось внаслідок наступних факторів:

– часткова окупація російськими військами частини територій України;

– територіальна близькість до бойових дій;

– неможливість здійснення посіву через заміновані поля та пошкоджену матеріально-технічну базу на територіях, що були звільнені.

Водночас і врожайність очікується нижчою на 10% від середніх показників через недотримання всіх технологічних процедур. В будь-якому випадку, експерти наголосили, що вирощених зернових та олійних культур буде досить для задоволення внутрішніх потреб українців, а також для часткової реалізації на експорт.

Нагадаємо, згідно з травневими прогнозами USDA, в сезоні-2022/23 Україна також увійде в першій 10 світових виробників основних зернових культур, але її частка в сукупному виробництві може знизитись з 4% до 2%, що в першу чергу буде пов’язано зі скороченням посівних площ під зерновими шляхом унеможливлення проведення повноцінної посівної кампанії на територіях, де відбуваються активні бойові дії.

Через війну в Україні та зменшення врожаю в Південній Америці, Китай збільшив обсяги експорту американської кукурудзи та сої.

Україна запропонувала створити Організацію країн-експортерів зерна. Які цілі виконуватиме такий “ОПЕК для зернових”.

Водночас ціни експортних пропозицій продовольчої пшениці нового врожаю виросли до 350-380 $/т FOB на тлі зменшення врожаю та логістичних проблем з поставками.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Нагору