Ужгородка

Новини Закарпаття

Експорт зерна: що очікувати вінницьким аграріям?

Експорт зернових культур почав збільшуватись. Якщо в березні експортовано 300 тис. тонн зерна, то в травні — близько 1,5 млн тонн.

Україна має достатні запаси зерна, щоб задовольнити внутрішній і світовий попит до кінця 2022 року, а то й у 2023-му. Але потрібно зупинити всі військові дії в Чорному морі. Блокада українських портів військами рф не дає Україні змоги продати надлишок харчової продукції за кордон. До повномасштабного вторгнення росії Українська держава щомісяця експортувала Чорним морем понад 6 млн тонн зерна, розповів керівник Вінницької ОДА Сергій Борзов.

Сьогодні Україна перенаправила експорт через залізничні та автомобільні шляхи. Та вони мають нижчу пропускну здатність, ніж порти. Наприклад, у квітні залізницею було вивезено лише 617 тис. тонн продукції.

РФ використовує сьогодні їжу як зброю. За її планами, продовольча криза у світі мала б якомога сильніше тиснути на Захід. Руйнують інфраструктуру, знищують продовольчі запаси.

Проте експорт зернових культур почав збільшуватись. Якщо в березні експортовано 300 тис. тонн зерна, то в травні — близько 1,5 млн тонн.

Активізувались аграрії й на Вінниччині. Торік вироблено 6,5 млн тонн зерна, з яких основні культури це – 1,8 млн тонн пшениці та 4,3 млн тонн кукурудзи. Щорічно вінницькі аграрії експортують 1,5-1,6 млн тонн.

Цього ж року не змогли своєчасно реалізувати свої запаси зерна. А це обмежило в обігових коштах на проведення весняно-польових робіт.

На початок травня на елеваторах та зерносховищах Вінницької області було близько 350 тис. тонн пшениці та 1,4 млн тонн кукурудзи. Для порівняння: щорічна потреба для внутрішнього споживання населення регіону – 220-230 тис. тонн продовольчого зерна.

Попри війну аграрії Вінниччини посіяли 877 тис. га зернових.

Очікуване виробництво зерна цього року – 4,5-5 млн тонн.

“Зрозуміло, що для збереження урожаю необхідні виробничі потужності елеваторів, а вони частково заповнені зерном минулорічного врожаю. Якщо його не продавати, то у нас запасів на 4-5 років”, – зазначив Борзов.

Водночас він зауважив, що тільки зерно зберігається максимум два роки, тому минулорічне уже треба продати, аби не пропало. А для цього потрібно знімати блокаду хоча б одного з портів — в Одесі чи Миколаєві.

Довідка. Оскільки наземні військові операції росії в Україні зривається, її військово-морські кораблі просунулися в Чорному морі, захопивши контроль над українським узбережжям таким чином, що дозволяє рф завдавати удари по цілях всередині країни та посилити блокаду українського експорту. Тепер західні уряди намагаються знайти способи прорвати блокаду та послабити навантаження на світові сировинні та сільськогосподарські ринки, які потрясла війна. Україна, яку називають «житницею Європи», годує близько 400 мільйонів людей у ​​всьому світі і є головним постачальником зерна для десятків країн, що розвиваються, включаючи політично нестабільні країни Близького Сходу та Африки, де ціни на харчові продукти різко зросли після 24 лютого. Час спливає, оскільки перший урожай сезону буде готовий до збору в найближчі два місяці. Тривала російська блокада не дасть вивезти більшій частині з десятків мільйонів тонн зерна, що зараз у портах України.

Нагадаємо, в Міноборони Великої Британії стверджують, що сухопутні експортні маршрути України “малоймовірно” компенсують проблеми, спричинені блокадою Росією чорноморського порту Одеси.

Більшість логістичних маршрутів, раніше задіяних на постачання товарів росію, зараз або повністю заблоковані, або функціонують на високому ступені напруги.

Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен звинуватив рф в початку продовольчої війни і закликав москву припинити блокаду українських портів.

Водночас російська блокада українських портів спричиняє підвищення цін на продукти.

Також стало відомо, що Україна здатна самостійно розблокувати Чорне море, проте нам необхідна західна зброя. Про це повідомив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору