Ужгородка

Новини Закарпаття

Ситуація на тваринницьких фермах України під час війни – звіт ГО “Відкриті клітки Україна”

Задля демонстрації наслідків військових дії, ГО “Відкриті клітки Україна” сформували список зруйнованих ферм, які стали медійними.

Згідно зі словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Висоцького тваринництво в Україні знищено на 15% від загального обсягу. Разом з тим, заступниця директора Департаменту аграрного розвитку Олена Дадус повідомила, що це не є критичним для продовольчої безпеки держави, йдеться у звіті ГО “Відкриті клітки Україна”.

Для забезпечення функціонування та збільшення кількості виробництва в галузі тваринництва у мирних регіонах приймаються конкретні дії. Зокрема, “господарствам пропонуються спеціальні кредитні програми, портфельні гарантії, підтримка попиту шляхом бюджетних коштів та забезпечення харчовими продуктами населення, яке наразі знаходиться на тимчасово окупованих територіях.

Окрім того, згідно з даними державної служби статистики в І кварталі 2022 року експорт живих тварин з України скоротився на 30,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Однією з ключових причин вважається блокування українських морських портів.

Асоціація виробників молока оцінює можливе скорочення чисельності голів великої рогатої худоби в межах 8-10% до кінця 2022 року.

Задля демонстрації наслідків військових дії, ГО “Відкриті клітки Україна” сформували список зруйнованих ферм, які стали медійними. У списку наведені промислові ферми, зоопарки та притулки.

Обережно: розміщені нижче матеріали містять сцени мертвих тварин.

Фермерські господарства:

 • У селищі Гостомель Київської області російські війська знищили стайню “Александрія” разом із кіньми

 • У Харківській області окупанти обстріляли молочну ферму компанії “Агромол”. Ферма зазнала серйозних руйнувань

 • На території тимчасово окупованої Чкалівської громади на Харківщині, через обстріли вогнем було знищено агропідприємство. Три ангари згоріли разом із коровами. Також повністю була знищена ферма у Вовчанському районі, а сотні тварини вбиті. Ще раніше, через обстріли окупантів, згоріла ферма разом з тваринами у Малій Рогані.

 • Російські солдати вбили 110 корів на молочнотоварній фермі “Напорівське” (с. Лукашівка, Чернігівська обл.). Її власник стверджує, що росіяни вбивали тварин, бо “їхнє мукання здавалося їм занадто гучним”. Корів і телят вони розстрілювали задля розваги.

 • 20-21 березня ферму в Анисові, що біля Чернігова, двічі бомбардували російські літаки. Внаслідок авіаударів загинули сотні тварин, декілька людей отримали травми та одна загинула. Живцем згоріли та померли від осколкових поранень майже 8 десятків малих телят, 60 новонароджених і понад 4 десятки корів – близько половини поголів’я.

 • Екопарк “Ясногородка” на Київщині постраждав від обстрілу. На території екопарку знаходилася найбільша в Україні страусина ферма. Загинула велика кількість страусів, а їхні вольєри згоріли. Заступник директора страусиної ферми в екопарку Олександр Мащенко, розповів, що загинуло близько третини тварин.

 • 30 квітня, авіа снаряд росіян влучив на територію фермерського господарства у селі Воздвижівка Запорізької області. Внаслідок обстрілів зруйновано споруди, а також загинули свійські тварини.

 • Агроіндустріальний холдинг МХП опублікували заяву щодо тимчасового призупинення роботи одного зі своїх підприємств ПРАТ “Український бекон” у Краматорському районі, Донецької області. У повідомленні зазначається: “Подальший наступ окупантів у Донецькій області збільшує ризики та небезпеку для життя співробітників підприємства та унеможливлює його роботу.”
 • Внаслідок обстрілу росіян була повністю знищена хутряна ферма польського селекціонера Щепана Войцека. Ферма була розташована на Харківщині під Ізюмом, на ній розводили норок. Понад те, російські військові вбили частину працівників ферми. Точна кількість жертв наразі невідома.

 • На найбільшій у Європі птахофабриці у Чорнобаївці, що у Херсонській області, загинуло 4 мільйони курей. Птахи загинули через те, що російські окупанти вивели з ладу місцеву електростанцію, що призвело до відключення автоматизованої системи годівлі.

 • 28 травня військові Росії обстріляли птахофабрику у Путивлі Сумської області. Внаслідок обстрілу зруйновано корпуси підприємства та порушено вентиляційну систему.

Зоопарки та притулки для тварин:

 • Росіяни вбили близько 100 тварин, зруйнували частину вольєрів і повністю знищили інфраструктуру екопарку Фельдмана. Парк розташований у північному передмісті Харкова й з 24 лютого опинився на лінії вогню. До повномасштабної війни в екопарку Фельдмана жили близько 5 тисяч тварин майже 300 видів. “Рятуючи тварин, загинули 5 наших працівників”, – розповів керівник партнерських проєктів екопарку Вадим Воротинський у коментарі “УП. Життя”.
 • У селі Калинівка Миколаївської області окупанти вбили 20 тварин під час обстрілу притулку. “У результаті попадання боєприпасів виникла пожежа двоповерхового дачного будинку, який використовувався як притулок для тварин. Рятувальники 16 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону ліквідували пожежу на другому поверсі на площі 30 кв.м. 20 пухнастиків стали жертвами нищівного вогню”, – йдеться у повідомленні ДСНС України.
 • У селищі Бородянка під Києвом близько 500 тварин з місцевого притулку провели чотири тижні без води та їжі, замкненими у вольєрах. Майже 300 собак загинули від голоду і спраги. До притулку в Бучанському районі вдалося потрапити 1 квітня, коли Бородянку звільнили від окупантів. Волонтери змогли врятувати третину жителів притулку. Більшість собак у критичному стані на лікуванні.

Усього представники “Відкритих кліток” зателефонували та написали емейли на 290 ферм та господарств, зверталися до респондентів всього лише з одним питанням: “Чи постраждала ваша ферма внаслідок повномасштабного вторгнення російських військ?”.

З 290 ферм, отримано 127 відповідей. Це 43.8% від усієї кількості ферму списку. Від інших 56.2% ферм не вдалося отримати відповіді. Серед найпоширеніших причин – відсутність зв’язку з абонентом чи небажання повідомляти взагалі будь-яку інформацію представниками ферм.

Вбачається пряма залежність кількості зруйнованих, пошкоджених ферм чи таких, що припинили існування, від регіонів, у яких вони розташовані. Погляньте на карту з візуалізацією територій, на які максимально вдалося зайти російським військам в Україні.

Так, в організації підсумували, що ферми, які під окупацією можуть функціонувати, проте вони випадають з економіки України, а також з поля впливу зоозахисних організацій. Тобто, що відбувається на тих фермах – невідомо. Військова агресія суттєво вплинула на тваринництво України. Станом на середину квітня йдеться про 15% скорочення в галузі.

Водночас на Миколаївщині фермер реорганізував акваферму, яка раніше займалася креветками, на овочівництво. Підприємець почав вирощувати овочі, у колишніх басейнах, задля соціального експерименту. Згідно з його словами, робить це для зміцнення продовольчої безпеки громади. Тобто, попри страшні наслідки війни, фермери намагаються трансформувати бізнес.

Нагадаємо, через російську агресію в Україні кількість людей, яким не вистачатиме продовольства, протягом року зросте на 47 мільйонів — з 276 млн на початку 2022 року до 323 млн протягом року.

Війна в Україні призведе до масштабної продовольчої кризи – ООН.

За попередніми прогнозами від The Food and Agriculture Organization (ФАО), валове виробництво зернових у світі у 2022 році продовжить зростання четвертий рік поспіль і може досягти 790 млн т.

Попри війну Україна зможе в цьому році забезпечити себе необхідним запасом зерна та частково відправити в інші країни світу.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Нагору