Ужгородка

Новини Закарпаття

Експерти розповіли, як отримати грант на теплицю або сад

Стимулювання економіки за допомогою грантів дасть поштовх до створення нових робочих місць

Закриття певних видів бізнесу та міграція населення через війну в Україні підштовхують  уряд до стимулювання економіки шляхом надання грантів. З першого липня Кабмін запустив 6 державних програм для діючого бізнесу та тих, хто хоче запустити власну справу. У пріоритеті – підприємці, аграрний бізнес та IT сектор. Перевагу отримують ті, хто створить робочі місця, повідомляє Agravery.

Стимулювання економіки за допомогою грантів дасть поштовх до створення нових робочих місць, вважають в уряді. Загальний бюджет програм складає понад 40 млрд грн. Візьмуть їх із резервного фонду.

Наразі постановою Кабміну від 21 червня 2022 р. №738 надано порядок отримання трьох грантових програм:

  • започаткування власної справи або інвестувати у вже існуюче підприємство;
  • створення або розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства;
  • створення або розвиток тепличного господарства.

Надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу

На цю програму передбачається витратити з бюджету 5 млрд грн. Держава розраховує видати 20 000 ґрантів стартапам та тим, хто бажає розширити власну справу. Націлена програма на мікро, малий та середній бізнес. Сфера діяльності не має значення. Грант є безповоротною допомогою, якщо за 3 роки сплачені податки становитимуть не менше отриманої суми гранту.

Мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, як:

  • придбання обладнання;
  • закупівля сировини та матеріалів;
  • орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
  • лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших  транспортних засобів особистого користування).

Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але становить не менше 50 000 гривень та не перевищує:

  • 150 000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та оформлення на нього працівника;
  • 250 000 гривень у випадку зобов’язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та оформлення на них працівників.

Для подачі заявки на грант потрібно зайти на портал “Дія” і за підказками заповнити бланк та прикріпити бізнес-план. Бізнес-план оцінюють експерти Ощадбанку та Державного центру зайнятості. Також Центр зайнятості проведе з вами онлайн-співбесіду та поставить вам оцінку, за правилами, які визначила Мінекономіки.

У разі позитивного ухвалення рішення, потрібно відкрити рахунок, на який за 3-5 днів надійде сума гранту. Після отримання грошей, до вас можуть прийти із Центру зайнятості чи направити до вас “таємного покупця”, для перевірки умов виконання гранту. У разі недобору персоналу за нормами договору надання гранту чи нецільового використання грошей, набувач поверне різницю між грантом та сумою сплачених податків.

Основні параметри, за якими банк перевіряється заявник – є кредитна історія, ділова репутація, та наявність досвіду ведення бізнесу. Отримати грант не можуть ті хто потрапив у корупційні списки, ті хто потрапив у перелік підприємств, що співпрацюють з рф, та компанії, які мають доведені шахрайські дії, або фізичні особи, які є відповідачами у судових справах, які тягнуть за собою сплату штрафів чи інших грошових зобов’язань.

Надання грантів для створення або розвитку тепличного господарства

Держава буде давати ґранти на побудову теплиць для приватних підприємців та аграрних компаній і фермерських господарств, які мають у власності або в оренді землю. Ґрант можна отримати у розмірі від 5 млн до 7 млн грн на конкретну модульну теплицю, проєкт якої виклали на сайті Мінагрополітики.

Механізм надання гранту: Гранти надаються на будівництво однієї модульної теплиці, орієнтовною площею 2 гектари (від 1,6 до 2,4 га), відповідно до типового проекту. Кількістю створених робочих місць має бути не менше 40. Гранти надаються за умови співфінансування з отримувачем у такому співвідношенні для першої 1000 заявок: не більше 70 % (але не більше 7 млн грн) вартості проекту будівництва модульної теплиці — шляхом грантів, не менше 30 % — коштами отримувача (власних або кредитних). Для всіх наступних заявок шляхом грантів — не більше 50 % (але не більше 5 млн грн) вартості проекту будівництва модульної теплиці, коштами отримувача (власних або кредитних) — не менше 50 %.

Гранти надаються лише одному отримувачу з урахуванням пов’язаних із ним осіб. Реалізацію проєкту будівництва модульної теплиці отримувач повинен здійснювати на землях, право власності та/або користування на які підтверджено належними правовстановлювальними документами, на строк не менше семи років. Найбільше питань у аграріїв викликає вимога створення не менше 40 робочих місць. Адже така кількість не зовсім потрібна для такої теплиці, а також це великі гроші, які підуть на оплату заробітної плати та податків з них. Рентабельність такого гранту під великим питанням, кажуть фермери.

“Основною метою надання даних грантів є забезпечення наших людей робочими місцями, як постійними так і сезонними, тому ми спільно з науковцями досліджували це питання, і якщо брати офіційно оформлених працівників по основних видах культури, то получається, що на двох гектарах має працювати близько 40 працівників”, – зауважив директор Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства України Ігор Віштак.

Найняти людей потрібно після того, як буде отримано 50% від суми гранту. Щодо точного порядку, як потрібно наймати людей сезони чи ні, чи залежить кількість людей від розміру теплиці? То ці деталі в Мінагрополітики обіцяли надати пізніше. Також відбуватиметься контроль за реалізацією проекту будівництва теплиці.

Протягом 3 років один раз на квартал відбуватиметеся моніторинг стану будівництва модульної теплиці та моніторинг стану провадження діяльності один раз на півроку. За результатами моніторингу, уповноважений банк інформує Мінагрополітики про результати реалізації проєкту.

Подати заявку на ґрант можна в “Дії” або у відділенні Ощадбанку.

Заява перевіряється банком до п’яті днів, потім у десятиденний термін її погоджують Міністерство економіки та Ощадбанк. В Уряді розраховують, що за цією грантовою програмою вдасться видати близько 1000 грантів.

Надання грантів для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства

За цією програмою виділяється 4 млрд грн державних грошей. Передбачено, що аграріям надаватиметься від 150 000 до 400 000 грн на 1 га садів. Потрібно мати землю площею від 1 до 25 га власну чи в оренді на 25 років. Держава фінансує 70% від вартості проєкту.

Держава співфінансує закладку саду спільно з підприємцем (планується підтримати створення 10 тис. га. садів); Держава надає грант у розмірі 70 % від вартості проєкту (без ПДВ), 30 % – коштами отримувача. Механізм подачі та розгляду заявок – аналогічний до ґрантів на теплиці.

Нагадаємо, у Мінагрополітики роз’яснили умови надання підприємцям грантів для створення та розвитку теплиць.

Кабмін спрямує кошти аграріям на створення садів і теплиць у межах проєкту “єРобота”. Гранти будуть безповоротними.

Кабінет міністрів запустить 8 програм, створених для підтримки бізнесу та збільшення нових робочих місць.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору