Ужгородка

Новини Закарпаття

Експерт розповів про економічний зиск від розблокування українських портів для держави та аграріїв

Без деблокади портів український аграрій не матиме економічного зиску займатися виробництвом зерна, яке він не зможе реалізувати на експорт та отримати дохід

Без розблокування українських портів аграрії втратять приблизно 5-10 млн тонн зерна, а на наступний рік можливе різке скорочення виробництва зерна. Про це у блозі на АgroРolit написав заступник директора Департаменту комерційної роботи “Укрзалізниці” Валерій Ткачов.

Він наголосив, що без деблокади портів український аграрій не матиме економічного зиску займатися виробництвом зерна, яке він не зможе реалізувати на експорт та отримати дохід, необхідний для підтримання виробництва.

“Безумовно розблокування портів для вивезення зерна – це позитивний результат для економіки України та аграрного бізнесу”, – зазначив Ткачов.

Експерт пояснив, що:

  • аграрна продукція та харчові продукти – це 40,7-49,7% усього експорту держави, який приносить щомісячно $2,3-2,84 млрд експортного виторгу;
  • безпосередньо продукти рослинного походження приносять щомісячно – $1,3-1,62 млрд під час військової агресії щомісячні експортні надходження від експорту аграрної продукції та харчових продуктів зменшились у 3,84 раза (з $2,84 млрд до $0,74 млрд на місяць);
  • щомісячні надходження від експорту продуктів рослинного походження зменшились у 4,63 раза (з $1,62 млрд до $0,35 млрд на місяць)!

За його словами, це катастрофа для бюджету України. У поточній ситуації наша держава не зможе довго підтримувати фінансову стабільність без західної фінансової допомоги (враховуючи кардинальне збільшення витрат держави на захист від військової агресії).

Наявність складських ємкостей для зберігання зерна (елеватори, ХПП та інше):

  • В довоєнний період Україна мала приблизно 57 -60 млн т ємкостей для зберігання зерна (сертифікованих та несертифікованих).
  • Наразі маємо приблизно 40-45 млн тонн ємкостей через часткову окупацію територій та руйнування існуючих пунктів зберігання зерна агресором.
  • Майже 50 % усіх наявних ємкостей для зберігання зерна вже зайняті врожаєм 2021 року.
  • Приблизно до вересня 2022 року аграрії заповнять усі наявні ємкості для зберігання зерна і зіткнуться з дефіцитом ємкостей.

Ткачов пояснив, що фізично не буде куди складувати зерно – це може призвести до значних втрат врожаю, адже пізня зернова та олійна група потребує обробки на елеваторах (сушіння, очистка та інше).

Тож, без розблокування українських портів, зауважив експерт, аграрії втратять приблизно 5-10 млн тонн зерна, на наступний рік нас очікують різке скорочення виробництва зерна. Як результат, українському аграрію не буде економічного зиску займатися виробництвом зерна, яке він не зможе реалізувати на експорт та отримати дохід, необхідний для підтримання виробництва.

Нагадаємо, три розблоковані чорноморські порти  зможуть експортувати щомісяця 3 і більше млн тонн агропродукції.

Україна, Туреччина, ООН та рф підписали угоду про відновлення транспортування зерна з України через Чорне море. Страхові компанії поставили свої умови співпраці.

Раніше у Мінагро запевнили, що держава працює над підтримкою аграріїв.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору