Ужгородка

Новини Закарпаття

Зернова угода. Бідні країни страждатимуть не через відсутність зерна, а високі ціни

Україна могла б експортувати 30 млн тонн кукурудзи, якби порти працювали на повну потужність

Наслідки для бідних країн можуть стати тяжкими не через відсутність зерна на ринку, а через високі ціни на нього. Зерно може бути фізично, але воно буде дуже дорогим. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

Мартишев також вважає, що Україна могла б експортувати 30 млн тонн кукурудзи, якби порти працювали на повну потужність.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Враховуючи те, що значна частина кукурудзи якраз сконцентрована в Україні, і є ризик, що вона не потрапить на зовнішній ринок, то тому ціни на кукурудзу якраз зростають особливо сильно”, — зазначив аналітик.

За його словами, переважно до Африки везеться продовольча пшениця, а глобальний експортер цього зерна — Росія. Тому Росія могла б експортувати більше власного врожаю і могла б експортувати його дешевше, якби не розпочала повномасштабне вторгнення до України.

“Тому що зараз ставки за фрахтом і ставки зі страхування на морські перевезення дуже великі. І це впливає на ціну зерна для африканських країн. Запаси за 12 місяців у Росії прогнозуються на досить високому рівні. Значить, що 5 млн тонн пшениці не буде вивезено на зовнішні ринки, хоча вони могли б бути вивезені. А Сомалі споживає за рік близько 700 тисяч тонн пшениці. Тобто таких Сомалі можна було б вісім нагодувати за цей обсяг зерна, який не буде вивезений Росією. І разом із цим, звичайно ж, Росія каже, що Україна не постачає своє зерно до бідних країн. По-перше, це не так, тому що мінімум 20% обсягів йдуть саме до бідних країн Близького Сходу та Африки”, — сказав Мартишев.

Аналітик наголосив, що потрібно також враховувати, що російське вторгнення припало на той період, коли Україна вивозить в основному кукурудзу та соняшникову олію.

“А кукурудзу та соняшникову олію ми вивозимо переважно до Євросоюзу чи в азійські країни, але не до країн Близького Сходу та Африки. Але зараз ми вже зібрали новий урожай пшениці і, відповідно, більше експортуватимемо саме до африканських країн”, — пояснив він.

ДОВІДКА. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  За час роботи зернового коридору Україна експортувала близько 2,37 млн тонн агропродукції станом на 7 вересня. До країн Азії відправлено 54 судна з 1,04 млн тонн, до Європи – 32 судна з 0,85 млн тонн, до Африки – 16 суден з 0,47 млн тонн.

Нагадаємо, що 7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що Росію “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента Росії Володимира Путіна на “зернову угоду”.

Наталія Марченко

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору