Ужгородка

Новини Закарпаття

Невідомі факти про космічний телескоп TESS

19 квітня 2018 року за допомогою ракети Falcon 9 було виведено на орбіту космічний телескоп TESS Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Донедавна практично кожен запуск приватної ракети-носія та вивід на орбіту телескопа ставали надзвичайною подією. Проте за останні роки людство встигло звикнути до обох явищ. Водночас, запуск 19 квітня не був тривіальним, адже вантажем був унікальний телескоп, який значно підвищує наші шанси знайти позаземне життя.

Новий “мисливець за планетами”

Почувши про орбітальний телескоп, на думку може спасти велетенський оптичний телескоп, приєднаний до фотоапарата, за допомогою якого можна дістати надзвичайно красиві світлини об’єктів у далекому космосі. Це досить справедливо для найпершого у своєму роді телескопа – Габбла.

Однак, коли прийшло усвідомлення, що ми цілком здатні оперувати космічним телескопом на орбіті, подібні апарати почали будувати під різноманітні завдання. Космічні телескопи почали набувати вузької спеціалізації, і через це їх почали робити чутливими до інших діапазонів електромагнітних хвиль (не лише видимого світла) для аналізу невеликих ділянок неба.

TESS – перший телескоп за багато років, за допомогою якого планується отримувати високоякісні зображення. Насправді, TESS – це також вузькоспеціалізований телескоп, але на відміну від космічного телескопа Кеплер, він не буде вишукувати екзопланети в глибинах космосу на крихітних ділянках неба. Новий “мисливець за планетами” призначений для пошуку та дослідження нових світів на відносно невеликій відстані, від 30 до 300 світлових років.

Як знайти 20 000 екзопланет?

Поле зору TESS складає усього 0,3% від діаметра Чумацького Шляху. Однак протягом свого річного обертання новий мисливець буде охоплювати майже все небо, тож йому вдасться дослідити десятки та навіть сотні тисяч зір, включно з досить тьмяними червоними карликами.

Очікується, що цей телескоп зможе відкрити до 20 000 екзопланет, які, на відміну від результатів досліджень Кеплера, можна буде досить легко перевірити спостереженнями за допомогою наземних інструментів.

Для цього TESS обладнали не одним великим, а одразу чотирма маленькими телескопами. Кожен із них має поле зору у 24×24 градуси, тож разом вони здатні робити панорамні знімки, які будуть охоплювати 5% зоряного неба та матимуть надзвичайно високу деталізацію. При цьому TESS робитиме ці знімки що 2 секунди.

Звичайно, що зберігати такий величезний об’єм даних впродовж усієї дворічної місії не вдасться. Тому для TESS обрали унікальну орбіту, яка раніше не застосовувалася для телескопів. Період обертання телескопу становитиме 13,7 дня. У перигеї телескоп віддалятиметься від Землі на 373 тисячі кілометрів (відстань від Землі до Місяця) та наближатиметься до Землі на таку відстань, на якій можна реалізувати швидку передачу великих об’ємів даних. Саме у цей час із нього будуть завантажуватися панорами зоряного неба.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору