Ужгородка

Новини Закарпаття

За рік цитрусові в Україні подорожчали подекуди на понад 80%

У порівнянні з 2021 роком, українцям доведеться цьогоріч викласти чималеньку суму з гаманців, щоб поласувати улюбленими цитрусовими

Взимку традиційно зростає попит на мандарини, апельсини та лимони, адже завдяки високому вмісту вітаміну С ці фрукти допомагають зміцнювати імунітет та боротися з вірусами та застудами. Всеукраїнський сервіс доставки продуктів Zakaz.ua проаналізував, як змінилися ціни на цитрусові в українських супермаркетах протягом року, передає EastFruit. Суттєво подорожчали всі товарні позиції: найбільше підскочили ціни на лимон, лайм та грейпфрут.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

За даними Державної служби статистики, інфляція в Україні продовжує зростати. У жовтні відносно вересня показник виріс на 2,5%, а у річному вимірі — до 26,6%. Тому протягом року фіксуємо невтішну динаміку зростання цін майже на всі харчові продукти в українських супермаркетах.

Зокрема, у порівнянні з 2021 роком, українцям доведеться цьогоріч викласти чималеньку суму з гаманців, щоб поласувати улюбленими цитрусовими, ціна яких у річному еквіваленті в середньому зросла на 74%.

Як змінилися цінники в супермаркетах

За даними аналітиків, найбільше в порівнянні з минулим роком підскочила ціна на лимони — на 146%. У грудні 2021 року кілограм жовтеньких на поличках супермаркетів можна було придбати в середньому за 25,7 грн, тоді як у грудні цьогоріч ціна становить 61,7 грн.

За звичаєм, з початком холодної пори року розпочався сезон мандарин. Особливо неабиякий попит на ці цитрусові спостерігається серед онлайн-покупців Zakaz.ua напередодні Нового року. Це не тільки один з головних ароматів свята, але й заряд здоров’я, адже мандарини багаті на вітамін С, який зміцнює імунітет, і клітковиною, що є корисною для травлення. З’ясувалося, що цьогоріч помаранчеві смаколики в українських супермаркетах подорожчали на 61% та в середньому коштують 71,9 грн за кілограм. Минулого року ціна була близько 40,6 грн грн/кг.

Більш доступний сорт мандарин Клементин в середньому вартує 64,9 грн/кг, що на 57% дорожче. На цей сорт зазвичай ажіотаж серед покупців, тому що плоди Клементина солодкі й майже без кісточок. Такі мандарини зберігаються довше, дуже рідко бувають кислими та мають глянсову шкірку, яка легко чиститься.

Ціни на апельсини в річному еквіваленті зросли на 81% та коштують нині в середньому 69 грн/кг. Найвищі цінники на плоди з Іспанії, вартість яких становить близько 104,9 грн за кілограм.

Водночас ціни на мандарини та апельсини у грудні не є рекордними у цьому році. За останні два місяці цінники значно сповзли вниз. Ще у жовтні купити ці фрукти можливо було не менше ніж за 100 гривень за кг. Тому, зважаючи на позитив у динаміці, є надія, що ближче до Нового року їх можна буде придбати за ще вигіднішою пропозицією.

Суттєво подорожчали грейпфрути, які доволі часто українські споживачі додають у дієтичний раціон. Ціна зросла на 116% у порівнянні з минулим роком.

Тоді як найдорожчим цитрусом на поличках ритейлерів є лайм. В супермаркетах цінники стартують від 185 до 252 грн за кілограм, що в середньому на 131% вище, ніж у грудні 2021 року.

Одначе, найменше змінилися ціни на помело: звичайний сорт коштує в середньому 84,9 грн, а червоне помело – близько 100 грн за кілограм. Ціни зросли на 33% та 29% відповідно.

Світі — менш популярний екзотичний цитрусовий фрукт, але від того не менш корисний вітамінний смаколик цьогоріч коштує в середньому 89 грн. Тоді як у грудні 2021 ціна була 60 грн за кіло.

Чому цитрусові подорожчали? Експерти зазначають, що така цінова різниця з минулим роком пов’язана зі значною девальвацією гривні щодо іноземних валют. Адже значна частина цитрусових плодів в Україні імпортного походження: фрукти надходять з Туреччини, Іспанії, Єгипту, Італії, Греції й т.д. Окрім цінового підйому фрукти зазнали ще й відчутної зміни своєї пропозиції на ринку. Тому зменшились їхні обсяги постачання з-за кордону. В мирні часи основна маса цієї продукції імпортувалась морем. А зараз постачання в Україну йде альтернативними шляхами суходолом, які не здатні замінити морське транспортування за обсягами.

Нагадаємо, в Україні падають показники експорту пшениці через хороші врожаї на американському континенті та вивіз зерна з росії. Паралельно світовий імпорт кукурудзи росте, а премії за сертифіковану китайську продукцію збільшуються.

Минулого тижня низька ефективність інспекції суден на вхід та вихід з Чорного моря за участю представників країни-терориста спричинила скупчення близько 70 суден на вхід та 30 суден на вихід. Тому трейдери змушені закладати все більше витрат на простій суден (до 30 днів) у ціну, що вбиває економіку для виробника.

Також закупівельні ціни на пшеницю в українських морських портах почали знижуватися через високі ризики постачання зерна морем та високі ставки фрахту.

Українські трейдери повідомили, що на ринках спостерігається зниження експортних цін попиту на українську продовольчу та фуражну пшеницю з постачанням суходолом, а в українських портах зросли доларові ціни трейдерів на кукурудзу.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору