Ужгородка

Новини Закарпаття

В Україні зростають ціни на яловичину

Реалізація великої рогатої худоби на забій у січні становила 24,8 тис. т, що на 7,26% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Відносно попереднього місяця забій скоротився приблизно в 3,5 раза, пише AgroPortal, посилаючись на аналітика «Асоціації виробників молока» Георгія Кухалейшвілі.

За його словами, найбільше скорочення виробництва яловичини характерне для сільськогосподарських підприємств. За попередньою інформацією, в січні підприємства реалізували на забій 8,1 тис. т ВРХ, що на 11,11% менше, ніж у січні 2022 року. Господарства виробили 16,7 тис. т яловичини, що на 5,39% менше, ніж рік тому.

«Незважаючи на попит на яловичину у світі, Україна скоротила обсяги виробництва м’яса і м’ясопродуктів через зростання собівартості виробництва, складності в організації збуту готової продукції, особливо до країн далекого зарубіжжя, через ризики, пов’язані з війною», — пояснив експерт.

Натомість українські скотарі збільшили експорт ВРХ живою вагою. За попередніми даними Держстату, в січні Україна експортувала ВРХ живою вагою на суму $3,23 млн, що на 78,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

«На зовнішніх ринках спостерігається дефіцит ВРХ на забій, а також попит на відновлення або збільшення популяції стада. Через природні лиха скоротилася популяція корів у США. На нестачу м’яса у світі вплинуло зростання цін на корми. В листопаді-грудні 2022 року багато фермерів з метою економії менше годували корів ячменем, внаслідок чого вони набрали менше маси, і тепер на ринок поступає менше м’яса», — уточнив Георгій Кухалейшвілі.

Однак тенденція до скорочення виробництва яловичини характерна не для всіх регіонів України. За попередніми оцінками Держстату, найбільше наростили обсяги виробництва м’яса сільськогосподарські підприємства у Житомирській (+26,67%), Івано-Франківській (+24,59%), Київській (+19,35%), Кіровоградській (+18,18%), Миколаївській (+25%), Одеській (+36,36%), Полтавській (+28,57%), Рівненській (+41,94%), Хмельницькій (35,85%) і Чернігівській областях (+20%). У Кіровоградській області господарства населення збільшили обсяги виробництва на 6,06%. У січні найбільший спад виробництва м’яса спостерігався на підприємствах і господарствах Запорізької, Луганської, Харківської, Сумської областей.

Крім того, як повідомляє асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», з нового року закупівельні ціни на бичків понад 400 кг зросли на 8%, а на корову — на 10% і становлять залежно від регіону 58,00-62,00 грн/кг з ПДВ та 49,00-54,00 грн/кг з ПДВ відповідно. Тенденція до зростання вартості почала спостерігатися на другому тижні поточного місяця і за прогнозами продовжиться до кінця лютого. 

«Це є друга хвиля зміцнення цін з початку повномасштабної війни, коли весною 2022 року закупівельні ціни на живець ВРХ дуже просіли, майже на 30-40% (залежно від регіону) і протримались низькими до серпня. Оскільки виробництво яловичини — переважно експортно орієнтована галузь, то блокування портів стало сильним ударом для ринку», — зазначають аналітики. 

Перший ріст цін спостерігався на початку осені минулого року, оскільки вже були налагоджені довоєнні обсяги експортних постачань, що спровокувало поступове збільшення попиту і активізації ринку, нагадали в УКАБ. Крім цього, на вартість продукції впливають й макрофінансові показники (рівень інфляції). Наразі ціни також зростають, що спричинено наступними факторами:

 • Активізація експорту. За січень було експортовано 1,11 тис. т, що на 1% менше, ніж торік. Експорт яловичини в січні має довоєнні обсяги постачань і поступово нарощується в лютому. Також активізувався експорт живої худоби, що впливає на виробництво яловичини.
 • Притримання тварин у господарствах перед посівною. В деяких регіонах фіксується ситуація, коли виробники спеціально не відправляють на забій тварин, а чекають весняної посівної, щоб відразу перекрити витрати. 
 • Поступове скорочення поголів’я. Скорочення поголів’я тварин першочергово спричинено воєнними діями на території України. Також непроста макроекономічна ситуація в агросекторі позначилася й на роботі підприємств і домогосподарств, де тварин все частіше відправляють на реалізацію через фінансову неспроможність їх утримувати. За 2022 рік у господарств усіх категорій поголів’я ВРХ скоротилося на 12,6% та становить 2312,1 тис. голів. У сільськогосподарських підприємствах поголів’я скоротилося на 7,2%, а у господарствах населення — на 15,8%.
 • uzhik

  uzhik

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Нагору