Ужгородка

Новини Закарпаття

Як відновити та запустити пошкоджений елеватор – думка

Для вірного складання регламенту всіх типів оглядів слід ретельно вивчати експлуатаційну документацію та добре розумітися на властивостях і характеристиках обладнання, а за необхідності — радитися з розробниками, а також фахівцями виробника

Від початку війни в Україні зруйновано або пошкоджено майже п’яту частину елеваторних потужностей. До повномасштабного вторгнення було 56,6 млн т потужностей одночасного зберігання зернових, втрачено — 9,4 млн т. Тому нині компанії з виробництва елеваторів та обладнання дуже часто отримують замовлення на відновлення пошкоджених потужностей саме через бойові дії.

За даними Київської школи економіки (KSE), оцінка пошкоджених та знищених потужностей обсягом 9,4 млн т одночасного зберігання не враховує підприємства, які залишаються на окупованих територіях. За оцінкою експертів, станом на листопад 2022 року вартість ремонту та відновлення зруйнованих зерносховищ оцінюється у $1,1 млрд.

Про стан елеваторного ринку, відновлення та правильну експлуатацію елеваторних потужностей розповів директор з монтажу та будівництва KMZ Іndustries В’ячеслав Степанчук, передає AgroPortal.

Степанчук зауважив, що нині, на превеликий жаль, зараз найчастіше звертаються саме із запитанням: “У нас через бойові дії пошкоджений елеватор. Що зробити, щоб відновити та запустити?”. У компанії намагаються допомогти всім, хто звертається через сайт, менеджерів, пошту, телефон. Запити різні: комусь потрібна порада, комусь креслення, до когось їдемо оглядаємо, а у когось уже працюємо над відновленням.

– Який вже маєте досвід? Наскільки швидко можна повернути пошкоджений елеватор до життя?

Насправді ми в шоці від того, що бачимо, наскільки бувають різними пошкодження, наскільки стійким є наше обладнання, тому, можна сказати, що досвід різний і достатньо великий. Не можна однозначно сказати про якісь терміни відновлення, все дуже індивідуально, все залежить від ступенів і масштабів пошкодження. Але, в принципі, елеватор — це достатньо функціональний об’єкт, і якщо за результатами обстеження можна запустити якісь маршрути та виконати ремонт найменш пошкодженого обладнання, то це цілком можливо зробити достатньо швидко.  Далі вже можна проводити роботи з відновлення найбільш пошкоджених елементів поступово і, також поступово, вводити відремонтоване обладнання в експлуатацію.

У найбільш тривалому ремонті є потреба тоді, коли обладнання необхідно повністю демонтувати та змонтувати: це потрібно робити, коли від пошкоджень несучі конструкції сильно деформовані, корпус суттєво пошкоджений, є значна втрата стійкості, й локальний ремонт не виправить стан конструкції в цілому. Слід зауважити, що у разі значних пошкоджень силосів краще робити повний демонтаж/монтаж конструкцій силосу із заміною болтових з’єднань та всіх пошкоджених деталей: тільки у такому випадку можна бути впевненим, що обладнання повністю відновлене і може нести проєктні навантаження. Існує помилкове бачення того, що, наприклад, 20% елементів пошкодженого силосу швидше та дешевше замінити, не розбираючи всю конструкцію. Може, буде і дешевше, навряд чи швидше, але 100% впевненості у тому, що все зробили і нічого не пропустили, не буде.

Періодичність огляду встановлюється виключно технологічними властивостями елеватора в цілому. Але багато оглядів не буває, бо кожен елемент технологічного маршруту може вийти з ладу у будь-який момент, тому за кожної нагоди обладнання необхідно оглядати, чистити, змащувати, робити поточний ремонт — і тоді все буде працювати довго та надійно.

Визначено декілька типів оглядів:

  • Щоденний — робиться відповідальним персоналом елеватора за затвердженими маршрутами та методикою.
  • Плановий — також здійснюється відповідно до внутрішнього регламенту проведення оглядів. Окрім візуального огляду, відкриваються кришки обладнання, оглядаються приводні/натяжні вузли, натяг ланцюгів/стрічок, перевіряється мастило тощо. Також контролюється прямолінійність і плавність ходу тягових органів.
  • Міжсезонний — цей тип огляду найвідповідальніший та наймасштабніший, саме від нього залежить надійність роботи обладнання упродовж сезону, а відповідно й успішність сезону. Під час міжсезонного огляду обладнання оглядається максимально ретельно: в тому числі вимірюються товщини самопливних систем, оцінюється стан футерування, визначаються фактичні дані роботи двигунів, редукторів та інших механізмів, за необхідності замінюються вузли й деталі обладнання. Але хочу зазначити, що він не замінює щоденний та плановий огляди, тож якщо проблему не побачили і не відреагували вчасно, можна втратити багато коштів і часу на відновлення та ремонт.

Для вірного складання регламенту всіх типів оглядів слід ретельно вивчати експлуатаційну документацію та добре розумітися на властивостях і характеристиках обладнання, а за необхідності — радитися з розробниками, а також фахівцями виробника.

Степанчук підсумував, що запорука довгої та надійної роботи будь-якого обладнання, будь-якої споруди — це якісний та професійний догляд. Такий догляд може здійснити тільки вмотивована та навчена людина. Тому після того, як вклали шалені кошти в елеватор, вкладіть їх у персонал, навчіть його, вмотивуйте, і це окупиться 100%. Також не варто забувати і про контроль. Тобто, формула доволі проста: професійні, навчені працівники + правильна мотивація всіх учасників процесу + багатоступеневий контроль керівництва = багаторічна та надійна експлуатація елеватора.

Довідка. KMZ Industries (ПрАТ “Карлівський машинобудівний завод”) є найбільшим виробником елеваторного обладнання в Україні. Компанія успішно реалізувала понад 5000 об’єктів.

Нагадаємо, на Харківщині на одному з фермерських господарств на базі старого току будується новий елеваторний комплекс. Вже встановлено перші 2 силоси та транспортне обладнання від KMZ Industries.

У Дніпропетровській області KMZ Industries закінчили монтаж повного комплексу елеваторного обладнання нашого виробництва.

ТДВ “Микулинецьке” протестувало зерносушарку Brice-Baker SCN 12/24, що працює на альтернативному паливі, на кукурудзі підвищеної вологості. Обладнання від KMZ Industries впоралося на відмінно.

Раніше повідомлялось, що у KMZ Industreis відзвітували про останні роботи на об‘єктах по регіонах.

Landlord повідомляв, що KMZ Industries раніше запустили в експлуатацію першу чергу елеватора в Харківській області.

В Івано-Франківській області KMZ Industries завершили монтаж найбільшої у цьому році зерносушарки Вrice-Вaker.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору