Ужгородка

Новини Закарпаття

Марокко наздоганяє Україну з експорту замороженої малини

Марокко, що не було великим гравцем ринку замороженої малини ще кілька років тому, стрімко наближається за обсягом експорту цих ягід до України, яка перебуває на третьому місці у світі після Сербії та Польщі

Тоді як глобальний ринок замороженої малини перебуває в стані шоку від стрімкого падіння цін, повідомляють аналітики EastFruit, Марокко продовжує нарощувати присутність на цьому ринку. Схоже, що найближчим часом для світового лідера ринку замороженої малини – Сербії на цьому ринку настануть непрості часи.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

У 2022 календарному році експорт замороженої малини з Марокко в натуральному вираженні зріс удвічі й досяг рекордних 16,7 тис. тонн. При цьому всього лише два роки тому експорт замороженої малини з Марокко не перевищував 3,6 тис. тонн. Тобто за два роки марокканські виробники плодоовочевого заморожування змогли наростити експорт у 4,6 раза або на 13 тис. тонн. У вартісному вимірі експорт замороженої малини з Марокко за рік збільшився у 2,7 раза і досяг $60 млн доларів США.

Так, Марокко, що не було великим гравцем ринку замороженої малини ще кілька років тому, стрімко наближається за обсягом експорту цих ягід до України, яка перебуває на третьому місці у світі після Сербії та Польщі. До речі, Україна теж оновила рекорд експорту замороженої малини 2022 року попри військову агресію росії.

Марокко – це унікальний приклад моделі розвитку експорту ягідних культур. Від самого початку, користуючись кліматичними перевагами, країна орієнтувалася на експорт продукції з високою доданою вартістю. Нагадаю, що в плодоовочевому бізнесі додавання вартості досягається шляхом продажу свіжої продукції високої якості, а не її переробки – на переробку, як правило, відправляється значно дешевша продукція. Однак у міру розширення виробництва свіжої малини та інших ягід для експорту переважно до країн ЄС у свіжому вигляді, виникла можливість для розвитку заморожування ягід, що і було реалізовано. Тепер обидва ці сегменти розвиваються динамічно і доволі гармонійно, доповнюючи один одного, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

2022 року експорт свіжої малини та ожини з Марокко теж оновив рекордні показники попереднього року і досяг 56,2 тис. тонн, збільшившись на 36% за рік. Але найцікавіше, що виручка від експорту свіжої малини перевищує виручку від заморожених ягід вп’ятеро і сягає $307 млн доларів США. Таким чином на експорті малини та ожини марокканські виробники заробляють дивовижні $367 млн за рік. До речі, експорт свіжої малини приносить Марокко більше грошей, ніж експорт будь-яких інших фруктів. Для порівняння – Україна взагалі не експортує свіжу малину, хоча і знаходиться прямо на кордоні з Євросоюзом, фокусуючись виключно на низькомаржинальному сегменті заморожених ягід.

Основні обсяги й свіжої, і замороженої малини марокканського виробництва постачаються на ринки країн ЄС, передусім до Німеччини. Однак 2022 року географія експорту заморожених ягід із Марокко різко розширилася. До списку країн-імпортерів увійшли вельми несподівані країни, на деякі з яких, можливо, варто звернути увагу й українським експортерам. Зазначимо, що вперше заморожену малину з Марокко в значних обсягах 2022 року вдалося експортувати до: ОАЕ, Бразилії, Тунісу, ПАР, Хорватії, Канади, Катару, Бахрейну та Саудівської Аравії.

Нагадаємо, польські сховища вздовж кордону забиті експортною ягодою з України. При цьому у поляків і своєї вистачає. Про це на форумі “Інстенсивний ягідник. Виклики сьогодення” розповіла Ірина Кухтіна, голова асоціації “Ягідництво України”.

Традиційно лохина вирощується на півночі, заході та частково в центрі України. На півдні та сході її не виробляють. Тому окупація територій ніяк не позначилася на балансі цієї культури. Урожай згаданої ягоди цього року дуже високий – на 30-40% вищий за прогнози, лохина стає “народною” ягодою і ціни на неї знижуються.

З огляду на відсутність великої кількості свіжої ягоди, ціна на полуницю цього року не була низькою. Її фактично не заморожували. Загалом цього року Україна мало експортує чи переробляє полуницю, але попит свіжого ринку на неї був задоволений.

Вже кілька років поспіль лохина стабільно займає одну з лідерських позицій серед ягідних культур щодо площ нових насаджень. Цей рік не став винятком. Про це повідомив менеджер ТОВ “ФруТек” Тарас Масловатий, пише АgroТimes.

Ціни на овочі, фрукти і ягоди наразі більше залежать від зміни логістичних маршрутів і вартості пального. Проте, по Україні не спостерігатиметься дефіциту овочевих культур через тимчасову окупацію південних регіонів.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

uzhik

uzhik

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору