Від початку дії угоди близько 25 мільйонів тонн агропродукції було доставлено до 45 країн світу
18 березня міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков повідомив, що угоду відносно “зернової ініціативи” пролонгована ще на 120 днів.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Він висловив вдячність Генеральному Секретарю Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутеррішу та Президенту Туреччини Реджепу Ердогану, а також усім країнам-партнерам за спільні зусилля “для продовження дії документа ще на 4 місяці”.
Це означає, що Україна продовжує експортувати через три морські глибоководні порти свою агропродукцію. Зокрема, з 1 серпня і до сьогодні 25 млн т ми відправили на потреби світу, — зазначив він.
Кубраков додав, що головним викликом є пришвидшення інспекційних перевірок у Туреччині.
Також продовжуємо роботу над долученням до «зернової ініціативи» портів Миколаївщини та розширенням номенклатури вантажів. Україна була і залишається міцно вбудованою в світову економіку та ринки. Можливість експортувати більше дозволить зняти інфляційні ризики, а як наслідок — і соціальну напругу в багатьох країнах світу, — резюмував міністр.
Своєю чергою, росія у своїй заяві наполягає на тому, що термін пролонгації цього документу вдвічі менший – 60 днів. Як заявила речниця міністерства закордонних справ рф Марія Захарова, “росія погодилася на продовження Чорноморської зернової ініціативи лише на 60 днів.
Ми неодноразово заявляли – і міністерство закордонних справ Росії, і постійний представник Росії при ООН, про те, що російська сторона повідомила всі сторони угоди про те, що вона продовжує угоду на 60 днів.
У пресслужбі ООН продовження угоди підтвердили, водночас про термін дії не зазначили.
Чорноморська зернова ініціатива, підписана у Стамбулі 22 липня 2022 року, була продовжена. Ініціатива дозволяє полегшити безпечне судноплавство для експорту зерна та пов’язаних з ним харчових продуктів та добрив, включаючи аміак, з певних українських морських портів.
В ООН акцентували, що від початку дії угоди близько 25 мільйонів тонн агропродукції було доставлено до 45 країн світу.
Зауважимо, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який виступає одним з посередників в угоді, заявив про факт її подовження без уточнення конкретних термінів. Нещодавно він наголошував, що угоду необхідно продовжити на 120 днів.
Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”. 7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.
Нагадаємо, з метою збільшення обсягів експорту “великим” суднам, які доставляють агропродукцію з портів Великої Одеси в рамках “зернового коридору”, продовжили пріоритетність при проходженні Босфору.
Під час перевірки кораблів з українським продовольством у Туреччині відбувається звичайний саботаж з боку російської делегації. Перевірка одного судна триває до двох годин, на свою чергу кораблі чекають по 2-3 тижні.
Заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.
Нині Україна та її міжнародні партнери (ООН та Туреччина) проводять переговори щодо продовження дії “зернової угоди”, аби збільшити її дію на понад 120 днів.
Міністр агрополітики України Микола Сольський зауважив про наслідки можливої відмови рф від продовження “зернової угоди”.
Анна Лиса
Джерело: Landlord