Ужгородка

Новини Закарпаття

Нові відкриття вказують на те, що генно-відредагований рис може вижити в марсіанському ґрунті

У ГМ-рослин зміни геному дозволили їм краще переносити стрес, наприклад посуху або засолення ґрунту

Група міждисциплінарних дослідників з Університету Арканзасу (США) представила на науковій конференції доповідь, згідно з якою першою земною рослиною на Марсі може стати генетично модифікований рис, передає SEEDS.

Марсіанський реголіт за багатьма параметрами не підходить для земних форм життя. Однією з найбільших проблем є висока концентрація перхлоратів (до одного відсотка від загальної маси реголіту), токсичних для рослин солей. Але якщо “звичайні” рослини рости не можуть, залишається єдиний вихід — відредагувати їх гени.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Дослідники змоделювали марсіанський реголіт, використовуючи базальтовий грунт з пустелі Мохаве, після чого виростили на ньому три сорти рису: один контрольний і два генетично модифікованих. У ГМ-рослин зміни геному дозволили їм краще переносити стрес, наприклад посуху або засолення ґрунту. Всі три сорти рису вирощувалися в “марсіанському” грунті, у звичайному горщиковому грунті і в їх сумішах.

Але чистий “марсіанський” грунт виявився не дуже підходящим навіть для модифікованих рослин, тоді як при заміні всього чверті його обсягу звичайним горшковим грунтом стан рослин помітно покращився.

Читайте також: Марсіанський ґрунт: чи зростатимуть там овочі?

Окрім цього, дослідники експериментували з вмістом перхлоратів в грунті: згідно з їхніми висновками, три грами на кілограм — поріг, нездоланний навіть для модифікованого рису, а ось при втричі меншій концентрації, яка і спостерігається в марсіанському грунті, ГМ-рослини виживати здатні.

Надалі вчені планують визначити, наскільки перхлорати з грунту проникають в організми рослин (це дозволить з’ясувати, чи буде придатний «марсіанський» рис в їжу), а також виростити ГМ-рослини в особливій камері, де будуть зімітовані температурні і атмосферні умови на поверхні Марса. Також можливо, що результати роботи будуть корисні не тільки майбутнім колоністам, а й землянам, що живуть в районах з високою засоленістю грунтів, наприклад в Австралії.

Нагадаємо, конкурс NASA BIG Idea Challenge-2019 виграла команда з Дартмутського коледжу, представивши проект гідропонної теплиці, в якій можна буде вирощувати на Марсі 8 сільгоспкультур. За розрахунками, теплиця щодня поставлятиме 3,1 ккал для 4 астронавтів протягом 600 днів.

Landlord раніше повідомляв про те, що рослини, відправлені на Місяць, китайським космічним апаратом Chang’e-4, дали перші паростки. Це перший випадок проростання насіння в умовах низької гравітації і сильної радіації.

Ізраїльські вчені планують проростити зелень із насіння на Місяці. Цей проєкт розробив Інститут дослідження пустелі імені Якоба Блауштейна при Університеті імені Бен-Гуріона у Беер-Шеві.

NASA відправило на борт космічної станції насіння червоного перцю чилі (Capsicum annuum) – у межах реалізації проєкту з вирощування плодоносних рослин на міжнародній космічній станції.

Команда старшокурсників з Дартмутського коледжу (штат Нью-Гемпшир, США) розробила проект, який дозволить астронавтам вирощувати овочі на Марсі.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору