Ужгородка

Новини Закарпаття

Росія підірвала Каховську ГЕС – про наслідки від експерта НААНУ

Президент Володимир Зеленський та представники української влади заявили, що російські окупанти замінували дамбу на Каховській ГЕС. За даними Головного управління розвідки Міноборони, гребля була замінована ще у квітні, але лише нещодавно російська влада почала казати про “можливі провокації” з боку України на ГЕС. Цим окупанти намагаються виправдати депортацію українців з захоплених територій Херсонщини. Втім іноземні експерти також вважають, що Росія, ймовірно, має намір підірвати греблю.

Що відбувається на Каховській ГЕС та які можуть бути наслідки, якщо росіяни підірвуть дамбу – про це розповів заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Яцюк.

За словами Михайла Яцюка, підрив греблі можна розділити на три аспекти: військовий, економічний та екологічний.

Військовий аспект, за словами експерта НААН, полягає в тому, що високий рівень води на південь від греблі унеможливить наступ Збройних сил України для деокупації захоплених Росією територій.

“Із економічної точки зору водосховище побудовано за головним призначенням – це зрошування і використання у сільському господарстві. Якщо води не буде у водосховищі, то набрати її можна буде не раніше весни наступного року під весняного водопілля”, – сказав він.

Фахівець пояснив, що Каховське водосховище є другим з шести водосховищ на Дніпрі, яке має багаторічне регулювання.

“Ці галузі економіки, які є у південному регіоні, прив’язані в комплексі до цього водосховища. Починаючи з того, що Автономна республіка Крим використовує воду з водосховища через Північнокримський канал. Так само Запорізька, Дніпропетровська і Херсонська області, в яких також комплекси прив’язані до водосховища”, – каже він.

Михайло Яцюк пояснює, що у водосховищі є водозабори та канали для транспортування, які використовуються для населених пунктів та сільського господарства.

Крім того, експерт застерігає, що при зниженні рівня води навколо Запорізької атомної електростанції, тоді не буде чим охолоджувати реактори на АЕС. Це може викликати аварії, зокрема й ядерного характеру.

Екологічний аспект, за словами Михайла Яцюка, пов’язаний з тим, що у пониззі буде викликана абразія берегів, тобто процес руйнування берегів і знесення гірських порід у береговій зоні водойм хвилями і прибоєм.

“Це шкода флорі і фауні, це загроза біорізноманіттю величезна, тому що буде змито все”, – каже він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору