Ужгородка

Новини Закарпаття

Аграрії очікують прийняття закону про оператора зрошувальних систем

У Верховній Раді України перебуває на розгляді законопроект №7577 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності». Його прийняття дозволить залучити у сферу гідротехнічної меліорації необхідні інвестиції та реалізувати затверджену Урядом Стратегію зрошення та дренажу на період до 2030 року.

Законопроект №7577 розробили експерти Мінагрополітики, Програми USAID АГРО та Всеукраїнської аграрної ради. Він передбачає заміну радянської системи управління меліоративними системами, яка здійснюється бюджетними організації,  на управління Операторами  – державними некомерційними підприємствами. На відміну від бюджетних організацій, Оператори зможуть залучати інвестиції для модернізації. Таким чином гідротехнічна меліорація перестане бути бюджетним тягарем, а перейде на самоокупність.

Для забезпечення прозорості управління та врахування інтересів держави та агровиробників, обов’язково створюватимуться наглядові ради Операторів. До їх складу входитимуть представники держави, організацій водокористувачів (в які об’єднуються аграрії) та незалежні експерти, обрані на конкурсній основі.

Читайте також: Після підриву Каховської ГЕС проблема зрошування стане найбільшою в сільському господарстві півдня України, – Микола Сольський

Окрім того, законопроект передбачає застосування світового досвіду тарифоутворення – впровадження двоставкового тарифу на послуги з подачі або відведення води. Він поділяється на дві частини – постійну (на утримання системи зрошення)  та змінну (за об’єм спожитої або відведеної води). Це дозволить  забезпечити справедливе і зрозуміле ціноутворення на послуги зрошення та ефективне використання ресурсів.

Очікуючи прийняття цього законопроекту, агровиробники активно об’єднуються в організації водокористувачів. Таких вже зареєстровано 20 у різних регіонах країни.

Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики схвалив законопроект №7577, наступний крок – прийняття Парламентом. Міжнародні донори також демонструють свою підтримку реформи та готовність докласти зусилля для модернізації системи зрошення в Україні. Зокрема Програма USAID АГРО надає 4 субгранти організаціям водокористувачів на загальну суму більше 72 млн грн для оновлення меліоративних систем.

Успішне реформування сектору гідротехнічної меліорації, дозволить збільшить обсяги виробництва сільськогосподарських культур та гарантувати продовольчу безпеку країни і збереження її статусу, як одного з головних гравців на глобальному агропродовольчому ринку. Кожна тонна, вирощена аграріями, – це надходження до державного бюджету, необхідні для відновлення країни. Уряд та парламент мають злагоджено працювати, щоб підтримати їх.

Знищення Каховської ГЕС ще гостріше поставило перед Україною необхідність проведення  реформи гідротехнічної меліорації. Щоб компенсувати втрати агровиробництва, зрошення на меліоративних каналах, що не постраждали, має працювати потужніше та ефективніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору