Ужгородка

Новини Закарпаття

В Україні посилюється дефіцит робочої сили, зарплати стабілізувалися – НБУ

Попит на робочу силу невпинно зростає, що стимулює збільшення оплати

Станом на червень 2023 року реальні зарплати українців у приватному секторі майже припинили падіння, що відбувалося на тлі посилення конкуренції за робочу силу, зазначили у Макроекономічному та монетарному огляді Нацбанку.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Так, посилення конкуренції за робочу силу може тиснути на зарплати у бік збільшення, насамперед у реальному секторі, пояснюють фахівці. Реальні зарплати у приватному секторі на тлі низької бази порівняння практично припинили падіння, що разом з індексацією пенсій та виплатами у бюджетному секторі підтримало доходи домогосподарств.

Зауважується, що попит на робочу силу невпинно зростає, що стимулює збільшення оплати.

Проте, ще досі, подальше зростання зарплат стримується складним фінансовим станом підприємств та високим рівнем невизначеності.

У II кварталі 2023 року, за опитуванням ЄБА серед малого та середнього бізнесу, більшість компаній (62%) повністю виплачували зарплати. Водночас 32% заявляли про відсутність фінансових резервів, 16% – звільняли працівників. Серед великих міжнародних компаній, за даними ЄБА, повністю виплачували зарплату 90%, а фінансові резерви відсутні лише у 5% компаній.

Читайте також: Уряд змінив умови надання грантів для аграріїв за програмою єРобота

Водночас більшість підприємств (91%) не планують змін у кількості працівників. Це показало опитування Інституту економічних досліджень.

Це свідчить про стабілізацію зайнятості, втім на значно нижчому рівні, ніж до повномасштабної війни, – мовиться у звіті НБУ.

Нагадаємо, частка доходу від аграрного ринку до повномасштабної війни становила 10% ВВП, тому компанії в цій галузі були відомими роботодавцями.

Зайнятість у агрогалузі активізувалась у перший місяць 2023 року, що, ймовірно, пов’язано із наближенням початку посівних робіт. У березні 2023 року кількість пропозицій роботи в галузі агро сягнула 2 264 вакансії, що становить понад 80% до лютого 2022 року. Найбільше пропозицій роботи знаходиться в Київській (515 вакансій), Дніпропетровській (209), Львівській (170) Одеській (143) та Вінницькій (133) + Черкаській (129) областях.

Опитування найбільших роботодавців в агро свідчать про те, що більшість не збираються змінювати чисельність персоналу в 2023 році. Майже 30% респондентів планують оптимізацію персоналу на 5-10%.

Уряд залучить ще майже 1,3 млрд грн від Державного центру зайнятості для видачі безповоротних грантів для бізнесу в межах програми єРобота.

Уряд розраховує, що реалізація всіх грантових програм в рамках проєкту “єРобота” дасть можливість створити понад 300 тисяч нових робочих місць.

Мінагрополітики разом з НБУ, банками та аграрними асоціаціями продовжують напрацювання шляхів розв’язання питання реструктуризації кредитної заборгованості аграріям на окупованих і деокупованих територіях.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору