Ужгородка

Новини Закарпаття

Втрата води з каналів на Херсонщині буде критичною для виробництва продуктів харчування в регіоні – BBC

Одне з найбільших водосховищ Європи висихає після руйнування Каховської дамби на півдні України.

Супутникові зображення, проаналізовані BBC Verify, показують, що чотири мережі каналів були від’єднані від водосховища.

ООН каже, що постачання питної води може бути порушено для понад 700 000 людей , переважно в окупованих Росією районах.

Експерти кажуть, що втрата води з каналів буде критичною для виробництва продуктів харчування в регіоні.

Каховська дамба була зруйнована вранці 6 червня, що спричинило масштабну повінь , яка вразила поселення та сільськогосподарські угіддя по всьому регіону.

Вище за течією від дамби (на північний схід) рівень води суттєво знизився як у водосховищі, так і в каналах, які воно живить. Останні супутникові знімки показують, що рівні продовжують падати.

Читайте також: “Екоцид”. Глава Офісу президента України розповів про екологічні наслідки катастрофи на Каховській ГЕС

Окрім того, що канали були джерелом питної води для значної частини південної України, вони також забезпечували зрошення величезних площ сільськогосподарських угідь. Дамба служила захистом від повеней у місцях нижче за течією, на південний захід.

BBC Verify спостерігала за чотирма входами в канал за допомогою супутникових зображень, і до 15 червня всі були відключені, оскільки рівень води у водосховищі продовжував падати.

Подальші зображення показують, що резервуар, який раніше містив 18 мільйонів кубічних кілометрів води, значно висох.

Першими були відкриті мілкіші частини водосховища, де можна було побачити частину оригінальної форми Дніпра до будівництва дамби в 1956 році.

Зображення показують, що канали все ще містять воду далі від водойми. Незрозуміло, скільки часу знадобиться, щоб вони висохли.

Перед війною близько 5840 квадратних кілометрів (584 000 гектарів) орних угідь по обидва боки річки Дніпро потенційно могли обслуговуватися каналами, причому більше половини території залежало від зрошувальних систем.

За даними українського уряду, у 2021 році на цих площах було зібрано близько двох мільйонів тонн зернових та олійних культур.

За словами Інбала Беккер-Решефа, програмного директора NASA, багато територій нижче за течією водосховища спочатку були затоплені після руйнування дамби, але довгостроковою проблемою, яка постане перед виробництвом продуктів харчування, буде втрата водопостачання через пересихання великих систем каналів. Harvest, консорціум, що досліджує глобальну продовольчу безпеку.

«[Канали] в основному зрошують літні культури… як-от кукурудзу, соєві боби, трохи соняшнику. Але вони також зрошують трохи пшениці, яка є озимою культурою, а потім багато овочів і фруктів, як-от дині», — сказала вона.

У той час як деякі культури можна живити лише дощем, система сухих каналів може зробити сільськогосподарські угіддя вразливими до посухи, що матиме наслідки для питної води.

Доктор Беккер-Решеф сказав, що канали можуть почати заповнюватися мулом, якщо залишити їх сухими, що знижує їх ефективність, і чим довше вони залишаються в такому стані, тим гірше вони стануть.

Мартін Гріффітс, голова відділу надзвичайної допомоги в ООН, раніше заявив BBC, що руйнування дамби матиме «великий вплив на глобальну продовольчу безпеку», описуючи цю територію як «житницю не лише для України, але й також для світу».

Україна є великим експортером соняшнику, кукурудзи, пшениці та ячменю. Війна спричинила глобальні проблеми з постачанням, особливо в країнах Близького Сходу та Африки, які значною мірою залежать від українського зерна .

Чи є вихід?

Відновлення дамби, здається, є одним із небагатьох довгострокових рішень для відновлення водної безпеки в цьому районі.

«Зараз рівень води впав, вода просто не доходить до систем [каналів], щоб її підняти, потрібно відновити дамбу», – сказав міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Експерти попереджають, що ця територія піддається більшому ризику як посухи, так і повеней, оскільки гребля допомогла регулювати екстремальні підйоми та падіння рівня води.

«Тепер цілий водозбірний басейн річки, який знаходиться нижче за течією, не контролюється», — сказав Яап Фліквірт, радник з управління повенями та узбережжям інженерно-консультаційної компанії Royal HaskoningDHV. «У більш вологий період хвилі повені просто проходять».

Якщо дамба не буде відремонтована або не буде встановлено потужний захист від повеней, пан Фліквірт сказав, що деякі території можуть виявитися непридатними для заселення, оскільки вони розташовані дуже близько до рівня річки.

«Я очікую, що тим десяткам тисяч людей, які були евакуйовані, доведеться деякий час триматися подалі, доки ці рішення не будуть прийняті. У цій ситуації важко побачити, як люди повертаються до цих громад».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору