Ужгородка

Новини Закарпаття

Фермери закликають до бойкоту підприємств із заморозки малини

За інформацією аналітиків EastFruit, закупівельні ціни на малину в Україні викликають справжній шок у фермерів, і це попри те, що сезон збирання та реалізації ягоди тільки почався. Багато дрібних виробників кажуть, що місцеві підприємства із заморожування малини пропонують не більше 20 грн за кілограм ягоди, поставленої на підприємство, що відповідає $0,54 долара США за кг.

Потрібно зазначити, що це нижній поріг ціни, названий у дискусіях обуреними фермерами. При цьому вони не виключають, що за просування збирання, ціни можуть ще більше знизитися. Також, очевидно, що мова не йде про малину високої якості, ціни на яку зараз, за нашими оцінками, значно вищі.

Однак, якщо порівнювати з минулим роком, то зараз реальна закупівельна ціна заморозчиків на малину в Україні в середньому в 4 рази нижча, ніж роком раніше, та в 5-6 разів нижча, ніж у цей самий час 2021 року. З огляду на ситуацію, у соцмережах лунають заклики фермерів бойкотувати постачання малини на заводи із заморозки та навіть бойкотувати роботу самих заводів.

При цьому абсолютна більшість обурених фермерів не розуміє, що це призведе лише до збільшення їхніх збитків, а ось у житті переробників точно нічого не змінить. Адже зберігати свіжу малину на кущах або навіть охолодженому приміщенні навіть 2-3 дні буде неможливо, а заморозчики й так планували різко скоротити обсяг закупівель продукції. Крім того, сьогодні для них набагато вигідніше взагалі не переробляти малину, ніж закуповувати її дорожче заявлених цін.

“На жаль, багато учасників ринку швидко забувають те, що було зовсім недавно. А ще 2018 року закупівельні ціни на малину непреміальної якості опускалися до 8-10 грн/кг, що було еквівалентно 30-40 центам США за кг. І тоді ситуація на світовому ринку була набагато кращою”, – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Також по темі: На Вінниччині стихійний смітник перетворили на плантацію малини

Він також нагадує, що два роки тому експерти EastFruit попереджали про високу ймовірність обвалу цін на малину в матеріалі “Малиновий бум-2“. І українським фермерам ще в певному сенсі пощастило в сезоні, що минає , тому що ситуація в Сербії та Польщі набагато складніша. Також цього року малину взагалі не закуповували на заморозку в країнах Центральної Азії, де сезон уже закінчився. А це призвело до великих збитків для фермерів.

“Ринок малини переслідує певну і досить передбачувану циклічність. Однак якщо підходити до нього професійно, роблячи акцент на якість і маркетинг, то цей сегмент агробізнесу залишається досить прибутковим”, – пояснює Андрій Ярмак.

Спеціально для учасників ринку малини, експерти EastFruit підготували матеріал “Циклічність цін на малину”, який був опублікований до початку сезону. Це дозволяє планувати роботу на ягідному ринку таким чином, щоб уникати неприємних сюрпризів у майбутньому.

Також не варто забувати, що робота на свіжий ринок малини – це абсолютно окремий бізнес, який також схильний до циклічності, але вона набагато менш виражена. Щоправда, й обсяги реалізації ягоди на цьому ринку також набагато менші, ніж на ринку малини для заморозки. При цьому, якщо виробник навчиться забезпечувати охолодження, транспортабельність, пакування та регулярні поставки ягоди, багато мереж супермаркетів будуть дуже раді таким постачальникам і зможуть платити за цю продукцію набагато вищу ціну, ніж переробники.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору