Ужгородка

Новини Закарпаття

Українським ягідникам радять сконцентруватися над якістю продукції

Як пояснюють експерти, треба не демпінгувати на міжнародному ринку, а працювати над якістю продукції, адже минулого року саме українці обвалили ринок — через відключення електроенергії багато дрібних виробників замороженої продукції вивалилися на ринок Європи з пропозиціями дешевої та неякісної продукції

Один із головних негативних трендів ягідного ринку минулого та нинішнього сезону — перевиробництво малини та обвал цін, який спричинили українські виробники на європейському ринку через демпінг, про це зазначила президентка асоціації “Ягідництво України” Ірина Кухтіна в колонці на AgroTimes.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Демпінг відбувається через різницю цін.

Наприклад, малина 80/20 коштує наразі близько 2 €/кг, а малину 95/5 можна і за 2,85 €/кг продати. Чому складається така різниця? Якщо пересортувати 10 т поганої малини 80/20, можна отримати лише кілька тонн 95/5, тобто дуже великий відхід. Крім того, потрібно витратити кошти на систему контролю якості, харчової безпеки, аналізи готової продукції, зарплату персоналу, який цим займається, — пояснила Кухтіна.

На сьогодні прогноз нового урожаю малини позитивний, але багато залежить від погоди.

Дуже хотілося б, щоб цього року малина була кращої якості, ніж минулого. Це важливіше за обсяг. Треба не демпінгувати на міжнародному ринку, а працювати над якістю продукції, адже минулого року саме українці обвалили ринок — через відключення електроенергії багато дрібних виробників замороженої продукції вивалилися на ринок Європи з пропозиціями дешевої та неякісної продукції, – зазначила експертка.

Як зауважила Кухтіна, тоді величезна кількість пропозицій ягоди на експорт робилася непрофесійно, без знання мов — комерційні пропозиції перекладалися Google translate, і все це мало вигляд базару, що вплинуло на репутацію України як постачальника ягід.

Тож, вона переконана, що українським виробникам необхідно підвищувати свій професійний рівень, тоді гроші, які цього року залишилися в Польщі за доробку нашої продукції, залишаться в Україні.

Нагадаємо, з липня 2022 року по березень 2023 року експорт замороженої малини з України сягнув рекордних 40,6 тис. т і був на 29% вищим, ніж за той самий період попереднього сезону.

На Рівненщині збудують мінізавод для заморожування ягід. Будівництво відбудеться в межах українсько-швейцарського проєкту з вирощування органічного плодоовочівництва.

Тоді як глобальний ринок замороженої малини перебуває в стані шоку від стрімкого падіння цін, повідомляють аналітики EastFruit, Марокко продовжує нарощувати присутність на цьому ринку. Схоже, що найближчим часом для світового лідера ринку замороженої малини – Сербії на цьому ринку настануть непрості часи.

Традиційно лохина вирощується на півночі, заході та частково в центрі України. На півдні та сході її не виробляють. Тому окупація територій ніяк не позначилася на балансі цієї культури. Урожай згаданої ягоди цього року дуже високий – на 30-40% вищий за прогнози, лохина стає “народною” ягодою і ціни на неї знижуються.

З огляду на відсутність великої кількості свіжої ягоди, ціна на полуницю цього року не була низькою. Її фактично не заморожували. Загалом цього року Україна мало експортує чи переробляє полуницю, але попит свіжого ринку на неї був задоволений.

Вже кілька років поспіль лохина стабільно займає одну з лідерських позицій серед ягідних культур щодо площ нових насаджень. Цей рік не став винятком. Про це повідомив менеджер ТОВ “ФруТек” Тарас Масловатий, пише АgroТimes.

Ціни на овочі, фрукти і ягоди наразі більше залежать від зміни логістичних маршрутів і вартості пального. Проте, по Україні не спостерігатиметься дефіциту овочевих культур через тимчасову окупацію південних регіонів.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід цьогоріч виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору