Ужгородка

Новини Закарпаття

Третину українського зерна розікрали компанії з підставними директорами із психлікарень – розслідування

За перші сім місяців війни фіктивні українські компанії через тіньові схеми вивезли у Румунію 1,7 мільйона тонн зерна – третину всього експорту за той час. За кордоном його купили такі ж підставні фірми, за якими стоять міжнародні сільськогосподарські гіганти.

Про це йдеться у розслідуванні OCCRP – платформи всесвітньої мережі незалежних медіацентрів і журналістів, та румунського центру RISE Project. Торгові дані, що потрапили до журналістів, показали, що в перші сім місяців повномасштабного російського вторгнення велику частину зерна, що пройшло через румунський Халмеу та інші прикордонні пункти, експортували сумнівні українські компанії, які звинувачуються в несплаті податків та інших злочинах.

Вони опинилися серед понад трьохсот фірм, які з минулого вересня перебувають під слідством в Україні. За даними прокуратури, лише за минулий рік вони позбавили державу щонайменше 140 мільйонів доларів податків.

У доступних даних, що охоплюють перші сім місяців війни, засвітилися 80 українських компаній, що перебувають під слідством. За цей період вони відправили щонайменше 1,7 мільйона тонн зерна вартістю 495 мільйонів доларів компаніям у Румунії, Угорщині та Чехії. Офіційно Україна за цей же час експортувала до Румунії приблизно вдвічі більше зерна (на суму близько мільярда доларів).Українські правоохоронці розпочали розслідування, коли слідчі помітили, що велика кількість підозрілих компаній – багато хто з яких було засновано незадовго до цього – ухилялася від сплати податків, торгуючи зерном на сотні мільйонів доларів. Згідно з документами прокуратури, під слідством перебувають кілька сотень компаній – імовірно, їх реєстрували «невідомі особи», вони виявляють ознаки «фіктивної діяльності» та не сплачують податків. Як повідомила в січні СБУ (Служба безпеки України), особи, які стоять за схемою, «переміщали товари між підставними компаніями… щоб заплутати торгові ланцюжки і уникнути обов’язкових виплат до бюджету»

Нові подробиці торгівлі «чорним» зерном представлені у доповіді, яку опублікувала у квітні комісія ВР. У документі описана вкрай обтяжлива картина в українському Митному управлінні. Згідно з доповіддю, митники знехтували перевіркою понад шістсот потенційно підозрілих експортерів зерна, про які їх повідомила податкова. Ці компанії «мали ризики ухилення від сплати податків, не повертали свої валютні доходи за межі України, як вимагає закон, та здійснювали відмивання грошей».
За словами голови комісії та члена парламенту Ярослава Железняка, саме через ці порушення з боку експортерів «чорне» українське зерно стало таким дешевим на європейських ринках. Железняк зазначив, що подібні злочини спричиняють величезні збитки для українського бюджету.«Вони взагалі жодних податків не сплачують! Нуль! — каже Желєзняк, перераховуючи різні правоохоронні відомства, які є присутніми на митних пунктах. — Навіщо там потрібні всі ці правоохоронці, якщо вони цього не бачать?»

Згідно із звітом комісії, ці компанії не проходили систематичних перевірок. У документі йдеться, що в деяких випадках співробітники Митного управління спілкувалися з їхніми керівниками лише телефоном або відеозв’язком і не перевіряли їх особи. Комісія з’ясувала, що більше половини експортерів не подавали митних декларацій, а документи тих, хто подавав, здебільшого схвалювали протягом 90 хвилин з моменту отримання. На одну декларацію витрачалося лише дев’ять хвилин.

Також по темі: Прокуратура Польщі провела понад 200 обшуків по всій країні у справі про ввіз українського зерна

Щоб дізнатися, хто і в яких обсягах купує «чорне» українське зерно, журналісти зіставили митні документи та список підозрюваних у порушеннях українських компаній, назви кількох румунських, чеських та угорських фірм-імпортерів, а також офшорних підприємств з числа імпортерів.
Журналісти з’ясували, що серед покупців зерна значаться офшорні фірми, угорські підприємства, які засудили до ліквідації за неподання звітності, компанії-посередники в Угорщині та Чехії, фірми, які раніше траплялися на несплаті податків, компанії, що належать або мають відношення до осіб зі зв’язками у політиці чи засудженим злочинцям, а також великі міжнародні зернові трейдери, у тому числі COFCO International, Bunge, Viterra та Ameropa Holding.

Наприклад, чоловік, який у документах значиться власником одного з цих імпортерів, розповів журналістам, що під час лікування в психіатричній клініці до нього підійшла людина і запропонувала 400 євро на місяць за те, щоб він вписав своє ім’я до документів компанії. Він вказав на інших пацієнтів, яких також залучили до схеми.

Також розслідування показало, що за підставними західними компаніями часто стоять міжнародні гіганти-зернотрейдери. Так, журналісти з’ясували, що серед компаній, що імпортували зерно через українські фірми, що потрапили під слідство, була COFCO International Romania – «дочка» сільськогосподарського гіганта COFCO International.

Загалом COFCO International Romania імпортувала зерно на суму понад 145 мільйонів доларів за сім місяців (з лютого по вересень), за якими доступні дані. Із них близько 145 500 тонн зерна майже на 37 мільйонів доларів надійшло через українські компанії під слідством.
Румунські «дочки» ще двох великих міжнародних трейдерів – Viterra (раніше Glencore Agriculture) та Ameropa Holding – також імпортували зерно через сумнівні українські фірми.

Нагадаємо, раніше посол МЗС з особливих доручень, координатор Ради експортерів та інвесторів Ольга Трофімцева поскаржилася на негативні відгуки на Заході про українську корупцію, пов’язану із функціонуванням зернового коридору – англомовні видання пишуть про хабарі при експорті зерна, а німці цікавляться, чи правда, що є оплата за користування зерновим коридором з боку різних українських органів.

У Одесі викрили нелегальних експортерів зерна, які закуповували сільськогосподарську продукцію за готівку, без відображення в податковій звітності. Використовуючи підроблені документи, без сплати податків чи платежів, відправляли продукцію на експорт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору