Ужгородка

Новини Закарпаття

Важливі аспекти придбання насіння озимих культур для підвищення врожайності: рекомендації та сертифікаційні вимоги

Підвищення врожайності сільськогосподарських культур та стабілізація виробництва є важливими завданнями сільського господарства. Згідно з результатами досліджень, найефективнішим інструментом для досягнення цих цілей є використання відповідних сортів і насіння. Виявлено, що впровадження сортів рослин, оптимально пристосованих до умов вирощування, може збільшити врожайність на 20-30%. Це стає найбільш доступним та ефективним способом впливу на підвищення продуктивності рослинництва.

З огляду на наближення осінньої посівної кампанії, Держпродспоживслужба рекомендує звернути увагу суб’єктів господарювання на важливі аспекти придбання насіння озимих культур. Згідно зі статтею 38 Закону України “Про охорону прав на сорти рослин”, заборонено поширювати в Україні сорти, які не занесені до Реєстру сортів рослин. Єдиний виняток – якщо закон передбачає інше. Тому, перед придбанням насіння необхідно перевірити, чи занесений певний сорт чи гібрид до Державного реєстру сортів рослин, які можуть поширюватися в Україні. Інформація про занесені до реєстру сорти міститься на офіційному веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України у розділі Реєстри.

Крім того, при виборі сорту необхідно враховувати природно-кліматичні умови вирощування та віддавати перевагу сортам, які рекомендовані для конкретної зони. У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для кожного сорту зазначена рекомендована зона вирощування.

Законодавством передбачено, що кожна партія насіння, яка продається, повинна мати два сертифікати, що підтверджують його сортові та посівні якості. Тому перед покупкою насіння слід звернути увагу на наявність у продавця цих документів.

Також по темі: Уряд ухвалив постанову, яка спрощує сертифікацію насіння

Інформацію про дійсність цих сертифікатів можна перевірити в Реєстрі сертифікатів на насіння та садивний матеріал на офіційному веб-сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України у розділі Реєстри.

На підставі цих сертифікатів продавець зобов’язаний видати супровідні документи, відповідно до ДСТУ 2240-93 “Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості. Технічні умови”. Такі документи включають:

  • “Атестат на насіння” – для добазового та базового насіння;
  • “Свідоцтво на насіння” – для сертифікованого насіння;
  • “Свідоцтво на гібридне насіння” – для гібридів першого покоління.

У випадку перепродажу насіння посередником, останній видає нові супровідні документи на насіння під свою відповідальність.

Також важливо звернути увагу, що кожна партія добазового, базового та сертифікованого насіння першої генерації, призначена для продажу, повинна мати етикетки встановленого зразка. Етикетка повинна містити повну інформацію про партію насіння, таку як суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії, маса, місяць та рік пакування, інформацію щодо протруєння та інші відомості. Для різних категорій (генерацій) насіння використовуються різні кольори етикеток: білий з фіолетовою смужкою для добазового насіння, білий для базового, блакитний для сертифікованого насіння першої генерації та гібридів першого покоління, червоний для сертифікованого насіння другої генерації та наступних генерацій, зелений для суміші насіння та сірий для неостаточно сертифікованого насіння.

Кожна етикетка має свій унікальний номер, і під час сертифікації партії насіння до сертифікату, що засвідчує посівні якості, вносяться номери етикеток, що використовувалися для маркування даної партії насіння. Це дозволяє контролювати відповідність номерів етикеток конкретній партії насіння.

Застосування сучасних стандартів та вимог щодо купівлі насіння рослинництва допоможе сільськогосподарським підприємствам та фермерам забезпечити високу якість насіння та оптимальний врожай. Вибір відповідних сортів і належне маркування насіння є важливими кроками для досягнення успіху у рослинництві та підвищення виробництва сільськогосподарських культур.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору