Ужгородка

Новини Закарпаття

Техніка Lemken підвищила рентабельність виробництва у «Агрофорті»

ТЕКСТ: ІГОР КОВАЛЕНКО

«Агрофорт» — один із ключових підрозділів Групи МХП. Земельний банк господарства налічує 13 200 га. До його складу входять чотири відділки площею від 3000 до 4000 га, розташовані у Кагарлицькому і Ставищанському районах Київщини та Оратівському — на Вінниччині. Відстань поміж окремими відділками сягає майже 200 км, що зумовлює специфічне розташування технопарку господарства. Кожен відділок має власну базу та необхідну техніку, що майже виключає потребу в її переміщенні на далекі відстані. Це досягається, зокрема, завдяки вибору продуктивних надійних агрегатів, здатних гарантовано закрити виконання того чи іншого завдання. Передусім це стосується ключової для «Агрофорту» агротехнічної операції — оранки ґрунту, яка покладена на плуги LEMKEN Diamant.

ДРУГЕ НАРОДЖЕННЯ

Головний агроном «Агрофорту» Віктор Чайковський працює в агросекторі вже не перше десятиріччя. Із самого початку розмови стало зрозуміло, що людина досконало знає та любить свою справу. Як і його колега — головний інженер господарства Андрій Воробчак. Плуги, як власне сама технологія оранки, сьогодні в Україні переживають друге народження після майже повсюдного захоплення нульовим та мінімальним обробітком ґрунту. Тому думка людей, які відповідають за обробіток понад 13 000 га землі, стабільно отримуючи вищі за середні показники врожайності, нам ввижається особливо доречною.

Наше перше запитання було саме таким: наскільки себе виправдовує оранка з огляду на загрозу появи плужної підошви та підвищену витрату пального?

«Оранка є обов’язковим елементом нашої технології, яка забезпечує низку агротехнічних переваг. Зокрема, у плані раціонального поводження із рослинними рештками», — стверджує Чайковський. У структурі площ господарства майже 45% займають посіви кукурудзи. «У хороші роки ми вирощуємо по 120–130 центнерів на гектар, а отже, лишається велика кількість твердих пожнивних решток. За цю роботу якраз відповідають плуги LEMKEN Diamant. Додаткові витрати двох десятків літрів пального мізерні у порівнянні із вартістю прибавки врожаю. Гарний плуг себе завжди окупить», — вважає головний агроном «Агрофорту».

Тим не менш впродовж останніх років у господарстві вдосконалили технологію в бік поєднання оборотної оранки із глибоким розпушуванням ґрунту. Кожного сезону оранка провадиться на 60% площ, а на 40% у поле запускають глибокорозпушувачі.

«Таким чином ми усуваємо загрозу формування ущільнень ґрунту і поліпшуємо аерацію та рух вологи. Технологія довела свою ефективність», — пояснює Чайковський.

ПРАВИЛА ВИБОРУ

Принцип вибору нової техніки в «Агрофорті», як і загалом у МХП, виключає появу випадкових машин та агрегатів. Тут ретельно вивчають кожну модель, а фінальне рішення        приймається за результатами практичних випробувань безпосередньо на полях господарства.

«У нас раніше працювали плуги інших виробників. Вони показували себе непогано, однак нас не задовольняли окремі моменти. Були запитання як до надійності агрегатів, так і до якісного виконання ключового завдання — заорювання рослинних решток у землю», — розповідає Воробчак. LEMKEN Diamant 11 відразу ж показав себе в цьому плані з найкращого боку, і подальша експлуатація це підтвердила, зауважує головний інженер.

Сьогодні в господарстві працює вже чотири плуги Diamant (8+1 корпус) — по одному на кожен відділок. Цього сезону з’явилися ще спеціальні котки, які додатково розбивають грудки та, прикочуючи розпушений ґрунт, стримують випаровування вологи.

Лінійка плугів LEMKEN Diamant користується стабільною популярністю серед українських аграріїв. Зокрема, концепція Diamant 11 була створена з метою поєднання високої продуктивності обробітку ґрунту з якістю роботи та простотою експлуатації. І звичайно ж, фірмовою надійністю німецького виробника. Це стосується як корпусів плуга із подовженим ресурсом використання DuraMaxx, так і поворотних циліндрів та міцної суцільної трубної рами, на яку сміливі продавці дають мало не довічну гарантію.

Тому не дивно, що коли ми поцікавилися швидкістю реагування сервісу офіційного дилера техніки LEMKEN — компанії «Конкорд», то отримали оптимістичну відповідь.

«З таких приводів ми до них практично не зверталися — все працює, все на місці. Фахівці «Конкорду» вчасно поставили агрегати, провели навчання для механізаторів, ввели в експлуатацію плуг. Надалі ж агрегат працює без жодних нарікань, — ділиться Воробчак. — До речі, купівля агрегатів здійснювалася із відстрочкою платежів, що для нас як агровиробника дуже зручно».

УВАГА ДО ҐРУНТУ

Технологія підготовки ґрунту в «Агрофорті» передбачає оранку глибиною 25–28 см під озимі зернові та 30–32 см — під соняшник. Якщо під озимину провадиться попереднє дискування з метою провокації сходів бур’янів і падалиці, то кукурудза найчастіше іде відразу під плуг. Можна лишень уявити, яке навантаження падає на агрегат.

Технологія також передбачає обов’язкове внесення органічних добрив, які є в наявності у господарстві завдяки розвиненому тваринництву. Відповідно, частина соломи заготовлюється для ферм. Там, де рослинні рештки приорюються, зазвичай вносять деструктори стерні з метою пришвидшення їх мінералізації.

Така увага до ґрунту дає очікувані результати. На полях «Агрофорту» збирають не менш ніж 63 ц/га пшениці, до 4 т соняшника, 3,1 т сої і, як вже згадувалося, далеко за 100 ц кукурудзи. Та, звичайно, багато що залежить і від фактору вологи, який далеко не завжди оптимальний.

ВИРІШАЛЬНА ПЕРЕВАГА

Плуги Diamant 11 агрегатуються із 360-сильним трактором Fendt 936. За словами наших співрозмовників, залежно від умов роботи витрата пального коливається від 18 до 22 л/га, що виглядає чудовим результатом для 9-корпусного плуга. Це досягається як завдяки економічності Fendt, так і енергоефективній концепції Diamant, яка криється за вагою агрегату, його опором під час роботи та всебічною можливістю налаштування. Впродовж сезону плуги LEMKEN напрацьовують від 1000 до 1200 га. При цьому в господарстві використовують винятково оригінальні комплектуючі, оскільки переконалися, що аналоги не витримують жодного порівняння з ними. Загалом якість та продуктивність Diamant дають змогу планомірно проходити не менш ніж 50 га впродовж двох робочих змін.

«Основна й очевидна різниця між Diamant та плугами інших виробників, — це якість загортання рослинних решток, — стверджує Чайковський. — Раніше траплялося так, що передплужники просто горнули масу чи закопували її відразу біля поверхні ґрунту. Натомість плуг LEMKEN все робить просто ідеально. Зараз ви у цьому переконаєтеся».

Ми прямуємо до поля неподалік Кагарлика. Там, незважаючи на нескінченний дощик та вологий масний чорнозем (по кілограму землі на кожному черевику!), приорює гірчицю вже згадувана комбінація Fendt 936 та LEMKEN Diamant 11. Пройшовши зо два гони, оператор машини виходить із кабіни та охоче ділиться враженнями. За його словами, це вже третя модель плугів, з якими він працює, і перша, що дає змогу гарантовано приорювати рослинні рештки завдяки специфічній конструкції передплужників. Серед інших переваг LEMKEN Diamant 11 співробітник господарства виділяє маневреність при розворотах, а також продуману безвідмовну конструкцію перевертання корпусів, яка базується на опорному колесі. На попередніх моделях плугів інших виробників з часом виникало багато проблем, коли розношувалися гідравлічні циліндри та поступово виходила з ладу вся конструкція.

«За плугом ми відразу чіпляємо ще й коток LEMKEN VarioPack. Він вирівнює поверхню, розбиває грудки і сприяє тому, щоб максимально спростити підготовку ґрунту навесні та підготувати якісне посівне ложе для насіння», — звертає увагу Чайковський.

Наші співрозмовники наголошують, що надалі, з огляду на успішний досвід експлуатації плугів LEMKEN, орієнтуватимуться також і на інші агрегати німецького виробника. Зокрема, на моделі типу System-Kompaktor, які використовуються тут для весняної підготовки ґрунту під сівбу.

ІННОВАЦІЇ

В «Агрофорті» всі великі трактори оснащені системами автоматичного водіння, комбайни — датчиками врожайності, практикується відключення секцій при сівбі, навіть є власна RTK-станція. За словами Воробчака, нині швидкими темпами відбувається перехід на точні технології та невдовзі буде налагоджений один із ключових їх елементів — диференційоване внесення добрив.

«Така техніка, як LEMKEN, — сьогодні незамінний фактор розвитку сільгоспвиробництва. Ми потребуємо не просто продуктивної чи надійної техніки — треба, щоб агрегат ідеально задовольняв усі необхідні агрономічні вимоги. З огляду на фактор вологи, і не тільки на нього, потрібно усі операції здійснювати швидко, якісно, без ризику неочікуваних поломок і при цьому бути впевненими, що буде дотримана запланована технологія», — резюмує Чайковський.

 

Схожі статтіПоворотный момент. Основные тезисы Юрия Косюка и Леонида Козаченко на КМЭФПорошенко наклав вето на закон про держпідтримку купівлі вагонів-зерновозівНаскільки мастильні матеріали для важкої техніки сприяють економічній ефект…У Рівненській області відкрився новий дилерський центр TITAN MACHINERY Ukra…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору